صفحه اصلی / اسلایدر / تورم تولیدکننده برق کم شد
تورم تولیدکننده برق کم شد

تورم تولیدکننده برق کم شد

کسب و کار نیوز- بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در فروردین ماه سال جاری در هر سه حوزه تورم ماهانه، تورم نقطه‌به‌نقطه و تورم سالانه کاهش داشته است.

به گزارش کسب و کار نیوز ، طبق اعلام مرکز آمار ایران، شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در فروردین ماه سال جاری  ( بر مبنای سال پایه ۱۳۹۵) ۳۲۹.۴ محاسبه شد که نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه) ۰.۲ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۸.۷ درصد افزایش و در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۴۴.۴ درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم ماهانه

بر اساس این گزارش، در فروردین ماه ۱۴۰۳، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش برق نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه) ۰.۲ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۱.۵ درصد)، ۱.۳ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط نیروگاه‌های برق به ازای فروش محصول خود به شرکت‌های توزیع برق، در فروردین ماه ۱۴۰۳ نسبت به ماه قبل، ۰.۲ درصد افزایش دارد. در ماه مورد بررسی، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق نسبت به ماه قبل، برای ساعات مختلف اوج‌بار، میان‌بار و کم‌بار، به ترتیب ۱.۲ درصد، ۳.۹ درصد و ۷.۰- درصد بوده است.

تورم تولیدکننده برق کم شد

کاهش تورم نقطه به نقطه

در فروردین ۱۴۰۳، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش برق نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۸.۷ درصد است که در مقایسه با ماه قبل (۴۳.۰ درصد)، معادل ۳۴.۳ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط نیروگاه‌های برق به ازای فروش محصول خود به شرکت‌های توزیع برق، در فروردین ماه ۱۴۰۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۸.۷ درصد افزایش دارد. تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در ماه مورد بررسی نسبت به ماه مشابه سال قبل، برای ساعات مختلف اوج‌بار، میان‌بار و کم‌بار، به ترتیب ۴.۶ درصد، ۷.۷ درصد و ۱۳.۷ درصد بوده است.

تورم تولیدکننده برق کم شد

کاهش تورم سالانه

در فروردین ماه ۱۴۰۳، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش برق در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۳  نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۴۴.۴ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۴۹.۸ درصد)، ۵.۴ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط نیروگاه‌های برق به ازای فروش محصول خود به شرکت‌های توزیع برق، در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۳ نسبت به دوره مشابه در سال قبل، ۴۴.۴ درصد افزایش دارد. همچنین تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۳ نسبت به مدت مشابه در سال قبل، برای ساعات مختلف اوج‌بار، میان‌بار و کم‌بار، به ترتیب ۴۵.۶ درصد، ۴۴.۴ درصد و ۴۳.۵ درصد است.

تورم تولیدکننده برق کم شد

همچنین مطالعه کنید:

تلاش برای توقف روند نزولی صادرات فرش دستباف در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز ، سید مرتضی حاجی آقا میری – رئیس کمیسیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.