صفحه اصلی / اسلایدر / مالیات ۹۰ درصد صنوف و مشاغل، فقط صفر تا ۲۰ میلیون بوده است/تامین منابع بودجه از درآمدهای مالیاتی
مالیات ۹۰ درصد صنوف و مشاغل، فقط صفر تا ۲۰ میلیون بوده است/تامین منابع بودجه از درآمدهای مالیاتی

مالیات ۹۰ درصد صنوف و مشاغل، فقط صفر تا ۲۰ میلیون بوده است/تامین منابع بودجه از درآمدهای مالیاتی

کسب و کار نیوز- رئیس سازمان امور مالیاتی با اعلام اینکه سال گذشته مالیات ۹۰ درصد صنوف ومشاغل، از صفر تا ۲۰ میلیون تومان بوده است، گفت: پارسال میانگین مالیات ستانی از اصناف و بازاریان فقط هفت میلیون تومان بوده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، سیدهادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی در نشستی با مسئولان مرکز دادرسی مالیاتی کشور با بیان اینکه در دریافت مالیات از اصناف و بازاریان تنها ۶ درصد منابع وصولی سال گذشته مالیاتی ما از محل مالیات اصناف و مشاغل تامین می‌شد افزود: یعنی از حدود ۸۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی کشور حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات از اصناف و مشاغل بود درحالیکه به گزارش مراجع رسمی بالغ بر ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور در بخش اصناف است با این حال در همین حوزه تمرکز مابر دانه درشت‌هاست.

وی گفت: بیش از ۵۰ درصد مودیان حوزه مشاغل صنفی مالیاتشان صفر بوده است و حدود ۹۰ درصد این افراد مالیاتشان تا سقف ۲۰ میلیون تومان بوده است، اما یک کارمند یا کارگر اگر حقوق ۲۰ میلیون تومانی در ماه داشته باشد به طور متوسط سالانه ۳۰ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کند. رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: متوسط مالیات در سال گذشته که از اصناف دریافت کردیم حدود هفت میلیون تومان بوده و این نشان می‌دهد فشار نظام مالیاتی بر اصناف فشار کمی است و باید آنها را بر انجام تکالیف خود آشنا کنیم. سبحانیان گفت: قطعا اصناف نیز همان طور که در سالیان گذشته بر انجام تکالیف خود مصر بودند، امیدواریم امسال هم تجریه خوبی در مالیات اصناف داشته باشیم. وی افزود: در حوزه مالیات ستانی از اصناف بیش از ۵۰ درصد از مالیات اصناف را فقط از یک درصد آنها اخذ کردیم که گردش پولی بیشتری داشتند و ۵۰ درصد اصناف مالیات صفر داشته اند.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: اگر یک فعال صنفی درآمدش مشمول مالیات نشود از او نه شرعا و نا قانونا اجازه نداریم مالیاتی اخذ کنیم و این را به همکاران خود تکلیف و بار‌ها اعلام کردیم اگر به موجب قانون مودی اقتصادی در بازه‌ای قرار گرفت که نمی‌بایست از او مالیاتی اخذ شود ما اجازه نداریم از او مالیاتی بگیریم. سبحانیان افزود: امروز با سرعت بیشتری در مسیر مالیات ستانی هوشمند مبتنی بر داده حرکت می‌کنیم، ظرفیت تبصره ماده ۱۰۰ که بخشنامه آن در روز گذشته با مشارکت اتاق اصناف تدوین و ابلاغ شد ظرفیت‌هایی بی نظیر در اختیار اصناف و مشاغل قرار داده که برای نخستین بار به وجود آمده که باید به مودیان تبیین شود که از جمله آن می‌توان به افزایش سه برابری تقسیط پرداخت مالیات آنها و مشمول جریمه نبودن و بخشودگی ۱۰۰ درصدی اشاره کرد.

وی یکی از مهم‌ترین تکالیف انجام شده نظام مالیاتی را استقرار پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان دانست و گفت: اظهارنامه‌های سال ۱۴۰۲ به شیوه‌ای کاملا متفاوت از سال گذشته اخذ شد و تعداد اظهارنامه‌هایی که از شیوه جدید دریافت شد بیش از اظهارنامه‌هایی بود که در دوره‌های قبل دریافت کرده بودیم. رئیس سازمان امور مالیاتی به نقش بی بدیل دادیاران و دادستانی انتظامی در این حوزه اشاره کرد و افزود: با تعامل سازنده با مودیان و تکریم ارباب رجوع می‌توانیم اهداف سازمان امور مالیاتی را دنبال کنیم. سبحانیان گفت: خرداد موعد مالیات ستانی از اصناف و بازاریان است؛ دشمنان کمین کرده اند از کاه کوه بسازند و در قانونی که ۱۵ سال در حال اجراست شبهه ایجاد می‌کنند که اصناف باید آگاهانه عمل کنند چراکه آغوش نظام مالیاتی بر هر سوال و ابهامی باز است. وی افزود: برای کاهش بار مالیاتی باید تبیین و مراقبت کرد و با اطلاعات غلطی که به بازاریان داده می‌شود باید مقابله کرد که امروز پلیس امنیتی به صورت اعتقادی پای کار است و همکاران ما باید ارتباط مناسبی با همه سازمان‌ها و پلیس امنیت ایجاد کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: یکی از چالش‌هایی که در سنوات گذشته همه اقتصاد دانان و برنامه ریزان کشور با آن مواجه بودند این بود که کشور متکی به منابع نفتی است و سرمایه کشور که می‌بایست در حوزه سرمایه گذاری و ایجاد درآمد پایدار برای نسل‌های آینده هزینه شود صرف امور جاری کشور می‌شد و ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور وابستگی به نفت بود. سبحانیان افزود: در برنامه‌های مختلف توسعه کشور و در سیاست‌های مختلف کاهش وابستگی به نفت جزء مولفه‌های اصلی و کلیدی بود، اما در مجموع در دهه ۹۰ وابستگی جدی ما به حوزه نفت همچنان حفظ شد و در این زمان بالغ بر ۶۴درصد از منابع بودجه عمومی به نفت و فروش اموال و دارایی‌های دولت وابسته بود و حدود ۳۶ درصد از منابع عمومی از مالیات تامین می‌شد.

وی گفت:با برنامه ریزی‌هایی که در دولت سیزدهم صورت گرفت و با اصلاحات فرایندی موفق شدیم به هدف دیرینه‌ای که نظام اقتصادی کشور برسیم و بیش از ۵۰ درصد منابع بودجه کشور را از محل منابع مالیاتی تامین کنیم و منابع نفتی عمدتاً صرف سرمایه گذاری برای نسل‌های آینده و ایجاد درآمد پایدار برای کشور شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: این موفقیت بزرگ را باید ادامه دهیم و ادامه آن منوط به شناسایی فرار‌های بزرگ مالیاتی و شناسایی جدید مودیان مالیاتی است و با همکاری‌های خوبی که در این زمینه با پلیس امنیت اقتصادی صورت گرفته است موفقیت‌های بزرگی حاصل شده به طوری که هفته‌ای یک گزارش از شناسایی فرار مالیاتی در رسانه‌ها منتشر می‌کنیم که مردم بدانند عزم و اراده نظام مالیاتی کشور برای تحقق منابع بودجه ای، شناسایی فراریان مالیاتی و تمرکز بر دانه درشت‌های مالیاتی است و قطعاً ما برای وصول منابع مالیاتی فشار مضاعفی بر مودیان شناسنامه دار یا مودیان خرد نخواهیم آورد.

مالیات ابزار توسعه اقتصاد

مسعود دانشمند، اقتصاددان

اگر نظام مالیاتی ما بتواند پول‌شویی را در کشور کنترل کند، شاهد آن خواهیم بود که رشوه، رانت و قاچاق تا ۹۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. این کار به‌وسیله دقت در اظهارنامه‌های مالیاتی محقق خواهد شد. سلامت دارایی هنگامی محقق می‌شود که در انتهای هرسال هر فرد اظهارنامه مالیاتی را تکمیل نماید. در این شیوه، اگر کارمندی که دارای حقوق مشخص است به طور ناگهانی یک خانه چندمیلیاردی خریداری کند، موظف است مسیر پول دریافتی خود به سازمان امور مالیاتی نشان دهد.

این مهم نیازمند تحقق برخی برنامه ها است. درصورتی‌که مردم و صاحبان مشاغل بدانند و مشاهده کنند پولی‌که بابت مالیات به دولت پرداخت می‌کنند صرف چه کارهای بزرگ و پروژه‌های عظیمی می‌شود، به‌طور قطع مشارکت خود را بیشتر خواهند کرد. مالیات ابزاری مهم در جهت تحقق عدالت، سلامت، بهداشت و بالابردن سطح فرهنگ در کشورهاست.

مالیات ابزاری مهم در جهت تحقق عدالت، سلامت، بهداشت و بالابردن سطح فرهنگ در کشورهاست. با اعتبار حاصل از مالیات بسیاری از پروژه های نیمه تمام کامل میشود و دیگر از کسری بودجه های سالیانه خبری نیست. در حال حاضر تنها فروشگاه‌ها و شرکت‌های رسمی مالیات خود را پرداخت می‌نمایند و فرار مالیاتی گسترده در کشور وجود دارد.

در حال حاضر هر ساله میلیارد‌ها تومان فرار مالیاتی در نظام اقتصادی ایران صورت می‌گیرد. باید تکلیف افراد و نهاد‌هایی که مالیات نمی‌دهند، مشخص شود، زیرا نمی‌شود که مردم عادی و فعالان اقتصادی مالیات خود را بپردازند، اما برخی به هر دلیلی از زیر این کار در بروند، سالهاست که این موضوع در جریان است، اما متاسفانه کاری برای اصلاح انجام نشده است، حال باید دید که چه زمانی دولت می‌خواهد به این فرار‌های مالیاتی ورود کرده و آن‌ها را سروسامان دهد.

همچنین مطالعه کنید:

تلاش برای توقف روند نزولی صادرات فرش دستباف در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز ، سید مرتضی حاجی آقا میری – رئیس کمیسیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.