صفحه اصلی / اسلایدر / کمک به اشتغال زنان با صدور ۱۶۳ ضمانت نامه اعتباری
کمک به اشتغال زنان با صدور ۱۶۳ ضمانت نامه اعتباری

کمک به اشتغال زنان با صدور ۱۶۳ ضمانت نامه اعتباری

کسب و کار نیوز- مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون از صدور ضمانت نامه اعتباری برای ۱۶۳ نفر با اعتبار ۱۲۵میلیارد ریال برای زنان سرپرست خانوار تا به امروز خبر داد .

به گزارش کسب و کار نیوز ، اشتغال و بیکاری از جمله موضوع های اساسی اقتصاد هر کشوری است. به گونه ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری، به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع تلقی می شود. نرخ بیکاری یکی از شاخص هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می گرد.

مطابق آخرین آمارارائه شده از سوی مرکز آمار ایران در زمستان ۱۴۰۲, نرخ بیکاری زنان نسبت به مردان بیشتر است.

بررسی نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۵ساله و بیشتر نشان می دهد که ۴۰.۸ درصد جمعیت در سن کار (۱۵ساله و بیشتر ) از نظر اقتصادی فعال بوده اند. یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. همچنین نتایج نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان۱۴۰۱) حدود ۰.۳ درصد افزایش داشته است. بررسی نسبت اشتغال جمعیت ۱۵ساله وبیشتر بیانگر آن است که ۳۷.۳ درصد از جمعیت در سن کار(۱۵ساله و بیشتر )شاغل بوده اند . این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و درنقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

همچنین بررسی نرخ بیکاری جوانان۲۴-۱۵ ساله حاکی از آن است که ۲۲.۵درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان ۲۴-۱۵ساله کل کشور نشان می دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۱.۷درصد کاهش یافته است.

همچنین بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی،نشان می دهد ۱۱.۶درصد از جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش ۱.۲درصدی در زمستان ۱۴۰۲نسبت به فصل مشابه سال قبل است.

شهریور ماه سال گذشته سید احسان خاندوزی ، وزیر امور اقتصادی و دارایی  با اعلام افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون در دولت سیزدهم گفت: سرمایه صندوق از ۱۷۰میلیارد تومان به ۲۷۰میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

اواخر سال ۱۴۰۲ بود که سخنگوی دولت از تصویب چند مصوبه هیات وزیران خبر داد که یکی از مصوبات، افزایش و تقویت توان صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در جهت تسهیل وام اشتغال زنان سرپرست خانوار بود و هیات وزیران مصوب کرد که با توسعه بانک های عامل، توان این صندوق افزایش یابد.

انسیه خزعلی ،معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهورنیز بعد از این تصویب از حل مشکل ضمانت زنان سرپرست خانوار در بانک‌ها خبر داد.

*صدور ۱۶۳ضمانت نامه اعتباری با اعتبار ۱۲۵میلیارد ریالی برای زنان سرپرست خانوار

در همین راستا نشست بررسی روند صدور ضمانت نامه برای تسهیلات زنان سرپرست خانوار با حضور «انسیه خزعلی» معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و «البرز محمدی» مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون برگزار شد.

البرز محمدی،مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون از صدور ضمانت نامه اعتباری برای ۱۶۳نفر با اعتبار ۱۲۵میلیارد ریال برای زنان سرپرست خانوار تا به امروز خبر داد و گفت: ضمانت نامه برای زنان سرپرست خانوار در صورت تکمیل اطلاعات متقاضی کمتر از ۲۴ساعت صادر و در اختیار متقاضی قرار خواهد گرفت.

وی بر حمایت از تعاونی‌های زنان سرپرست خانوار که دارای زنجیره ارزش محصولی هستند تأکید کرد و گفت: عدم اطلاع برخی شعبات استانی بانک‌های عامل از اجرای این پروژه، ناقص بودن اطلاعات متقاضیان مشمول این طرح از چالش‌های مهم و اساسی این طرح است.

محمدی افزود: متأسفانه سرمایه صندوق از زمان تأسیس تا کنون ثابت مانده است و این موضوع استمرار فعالیت صندوق را برای سال جاری با مشکل جدی روبه رو خواهد کرد از این رو این مهم در جلسه هیأت دولت به خصوص وزارت اقتصاد مورد توجه ویژه قرار گیرد.

همچنین مطالعه کنید:

رشد ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت سیزدهم مردادماه ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.