صفحه اصلی / اصناف / تقدیر اتاق اصناف ایران از اقدامات پلیس اماکن در حفظ نظم بازار در ماه مبارک رمضان
تقدیر اتاق اصناف ایران از اقدامات پلیس اماکن در حفظ نظم بازار در ماه مبارک رمضان

تقدیر اتاق اصناف ایران از اقدامات پلیس اماکن در حفظ نظم بازار در ماه مبارک رمضان

کسب و کار نیوز- با عنایت به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان با ایام پایانی سال و تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ و در راستای حفظ منزلت و شأن‌ ماه نزول قرآن، رعایت شئونات اسلامی، مراعات حال مسافران و متعذرین از روزه داری، ضروری است.

به گزارش کسب و کار نیوز ، لذا، اتاق اصناف ایران ضمن تقدیر و تشکر از پلیس نظارت بر اماکن به موجب ایجاد تعامل بسیار مناسب برای استفاده حداکثری از ظرفیت واحدهای صنفی، در اطلاعیه‌ای بر برخورد جدی پلیس و بازرسان با آن دسته از متخلفین به ویژه سرو کنندگان غذا و قلیان که در ساعات روزه داری شهروندان بدون توجه به بخشنامه صادره، فعالیت دارند، تاکید دارد؛ تا با قانون شکنی تعدادی متخلف، شرایط کار و کسب برای واحدهای صنفی قانونمدار دشوار نشود.

بنابر این اطلاعیه، ضمن تعامل و هم افزایی در استفاده از ظرفیت‌های قانونی اتحادیه‌های صنفی، واحدهای بازرسی و نظارت و همکاری با سایر نهادهای نظارتی در قالب گشت‌های مشترک در خصوص نظارت بر واحدهای صنفی مرتبط با هدف تکریم این ایام و ایجاد آرامش در بازار اهتمام لازم معمول و اقدامات کنترلی و نظارتی ذیل به طور جدی مورد توجه قرار می‌گیرد.

ضوابط کار اصناف در ماه مبارک رمضان

۱- تمامی صنوف و اماکن عمومی موظف به حفظ حرمت ماه مبارک رمضان و شعائر اسلامی هستند.
۲- تمامی مراکز پذیرایی و پزنده که به نوعی در آن مواد خوراکی و آشامیدنی (بجز نانوایان) به مشتریان عرضه می‌گردد در طول اوقات شرعی روز (اذان صبح تا اذان مغرب) مجاز به فعالیت نیستند. (به استثناء افراد صنفی دارای مجوز فعالیت در این ایام که نوع فعالیت آن در کمیسیون ضروری تخصیص داده شود.)
۳- واحدهای صنفی اغذیه فروشی، رستوران و واحدهای صنفی مرتبط دارای پروانه کسب معتبر صرفا مجاز به عرضه خدمات به صورت بیرون بر بوده و هرگونه پذیرایی و ارائه خدمات در داخل واحد صنفی ممنوع است.
تبصره ۱: صرفا واحدهای دارای گواهی و یا مجوز از سوی اتحادیه صنف رستوران‌ها، اغذیه فروشان، آب‌میوه و بستنی و … با هماهنگی لازم با اماکن عمومی نیروی انتظامی مجاز به ارائه خدمات در داخل واحد صنفی هستند.
تبصره ۲: تمامی واحدهای صنفی که سال گذشته تخلف داشته و رعایت ضوابط اسلامی را نکرده اند، در صدور مجوز مورد بازنگری قرار خواهند گرفت.
تبصره ۳: هرگونه تبلیغ و نصب بنر، پخش تراکت توسط واحدهای صنفی مربوطه در خصوص ارائه سرویس و خدمات پذیرایی ممنوع بوده و در صورت مشاهده مراتب صورتجلسه و نسبت به اعمال مقررات اقدام شود.
۴- تمامی واحدهای صنفی پزنده و پذیرایی می‌توانند از اذان مغرب (افطار) تا نیم ساعت قبل از اذان صبح (سحر) فعالیت و اقدام به ارائه خدمات کنند.
تبصره: بازگشایی واحد صنفی مربوطه جهت آماده سازی یک ساعت قبل از اذان مغرب بوده و می‌بایست با رعایت کامل شعائر اسلامی در جلوگیری از تظاهر به روزه خواری انجام گیرد.
۵- در صورت مشاهده تظاهر به روزه خواری در واحدهای صنفی ضمن تعطیل و پلمب محل کسب برابر قانون نظام صنفی با متصدیان امر نیز قاطعانه برخورد و به مرجع قضایی معرفی خواهند شد.
۶- برگزاری هرگونه مراسم جشن و شادمانی در تالارها و مراکز عمومی در ایام شهادت حضرت امیرالمونین و لیالی قدر ممنوع است.
۷- واحدهای اقامتی (هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمان‌پذیرها و …) صرفا مجاز به ارائه سرویس به مهمان‌های مقیم در داخل اتاق‌ها هستند و از ارائه خدمات به افراد رهگذر و خارج از مراکز اقامتی اکیداً خودداری کنند.
۸- صنوف پذیرایی واقع در پایانه‌های مسافربری و ایستگاه راه آهن که در طول روز مجاز به ارائه خدمات هستد، شناسایی خواهد شد. متصدیان امر ضمن استتار محل پذیرایی از ارتکاب اعمالی که موجب خدشه‌دار شدن حرمت ماه مبارک رمضان شود به جد خودداری کنند. ضمنا اعلام می‌شود که متعاقبا بر حسن اجرای آن نظارت و در صورت عدم رعایت ضوابط، مقررات و شعائر اسلامی جهت اعمال مقررات به مرجع ذی‌صلاح معرفی خواهند شد.
۹- افرادی که به هر دلیل موفق به روزه گرفتن نمی شوند در ملاء عام اقدام به تظاهر به روزه خواری نکنند.
شایان ذکر است صدور مجوز و نظارت بر حسن اجرای این مقرره بر عهده روسای اتاق‌های اصناف شهرستان مربوطه خواهد بود.

همچنین مطالعه کنید:

رویکرد دولت سیزدهم توسعه بخش تعاون است/ تحقق شعار سال با رونق تعاونی‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، «حامد ویس کرمی»، معاون امور تعاون وزارت تعاون، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.