چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اصلی / اسلایدر / کاهش بیش از ۲۵ درصدی ذخایر آبی ۱۹ سد کشور/ ۱۴ سد مهم ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند+ جدول
کاهش بیش از ۲۵ درصدی ذخایر آبی ۱۹ سد کشور/ ۱۴ سد مهم ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند+ جدول

کاهش بیش از ۲۵ درصدی ذخایر آبی ۱۹ سد کشور/ ۱۴ سد مهم ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند+ جدول

کسب و کار نیوز- درحال حاضر با وجود ۲۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۴۷ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۵۳ درصد این ظرفیت خالی است.

به گزارش کسب و کار نیوز، در ۱۶۹ روز ابتدایی سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تا نوزدهم اسفندماه ۱۴۰۲) در مجموع ۱۲ میلیارد و ۵۷۰ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای ایران شده که نسبت به ورودی ۱۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعبی آب به سدها در مدت مشابه سال آبی گذشته، کاهشی ۱۷ درصدی داشته است.

همچنین در این مدت، به منظور تأمین آب شرب، کشاورزی، صنعت و مباحث زیست محیطی، ۱۱ میلیارد و ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای کشور رهاسازی شده که نسبت به خروجی ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آب در مدت مشابه سال آبی قبل از سدها، ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درحال حاضر با وجود ۲۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سدهای کشور، ۴۷ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و ۵۳ درصد این ظرفیت خالی است. میزان ذخایر آبی سدها در روز نوزدهم اسفندماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۴ میلیارد و ۵۴۰ میلیون مترمکعب بود، که مقایسه این رقم با حجم فعلی ذخایر آبی سدها، نشان‌دهنده کاهش ۶ درصدی در این بخش است.

وضعیت سدهای مهم کشور در تأمین آب شرب و کشاورزی در جدول زیر آورده شده است.

۱۴ سد مهم کشور ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند، به‌عبارتی بیش از ۸۰ درصد ظرفیت مخازن آنها خالی است. همچنین در ۱۹ سد کشور نیز ذخایر آبی آنها نسبت به زمان مشابه سال قبل که سالی خشک و کم‌بارش بوده، بین ۲۵ تا ۹۱درصد کاهش داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

دلایل قانونی اعتراض شدید مشاوران املاک به «سامانه خودنویس»

به گزارش کسب و کار نیوز ، مهرداد آرمان در گفت و گو با پایگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.