صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / پرتاب موفقیت آمیز ماهواره پارس ۱/ صنعت فضایی کشور در مسیر توسعه پُرشتاب به جلو می رود
پرتاب موفقیت آمیز ماهواره پارس ۱/ صنعت فضایی کشور در مسیر توسعه پُرشتاب به جلو می رود

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره پارس ۱/ صنعت فضایی کشور در مسیر توسعه پُرشتاب به جلو می رود

کسب و کار نیوز- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه ماهواره پارس۱ با موفقیت پرتاب شد، گفت: در راستای توسعه همکاری‌های بین المللی با کشورهای مختلف، امروز شاهد پرتاب این ماهواره بودیم.

به گزارش کسب و کار نیوز، عیسی زارع پور روز پنجشنبه در گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت: ماهواره پارس ۱، یک ماهوراه سنجش تصویربرداری است که به طور کامل در داخل کشور توسط کارشناسان و با همکاری شرکت های دانش بنیان در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده است.

وی افزود: این ماهواره بعد از پرتاب به جمع ماهوارهای سنجش کشور اضافه می شود و از تصاویر و داده های آن می توانیم برای کاربردهای گوناگون استفاده کنیم. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: پرتاب این ماهواره هدیه وزارت ارتباطات و متخصصان صنعت فضایی کشور برای مردم ایران است که امیدواریم با دعای خیر آنان این مسیر را پرشتاب ادامه دهیم.

زارع پور با بیان اینکه در ۲ سال و یک ماه گذشته، ۱۲ پرتاب ماهواره انجام شده است، گفت: این تعداد، بیش از یک دهه پرتاب است که از سال ۹۰ تا تیرماه ۱۴۰۰ داشته ایم، این مسیر ادامه خواهد داشت برای سال آینده نیز رویدادهای فضایی متعددی پیش بینی کرده ایم. وی تاکید کرد: صنعت فضایی کشور در مسیر توسعه خود پر شتاب به جلو می رود تا بتوانیم جایگاه کشور را در این صنعت ارتقا دهیم.

ساخت بزرگ ترین پایگاه غرب آسیا در جنوب کشور آغاز شد

وی با یادآوری اینکه ماهواره برها و پایگاه های پرتاب در داخل کشور است، خاطرنشان کرد: پایگاه های فعلی امکان تزریق ماهواره در مدارهای خورشیدی هشت درجه ندارد در همین راستا بزرگ ترین پایگاه غرب آسیا را در جنوب کشور ساخته می شود، ساخت آن در دولت سیزدهم آغاز شده است و اولین پرتاب را سال آینده یا حداکثر تا پایان این دولت، از این پایگاه انجام می شود تا امکان تزریق ماهواره در مدارهای مختلف فراهم شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ماهواره های مختلفی آماده شده است که نمونه آن ظفر و طلوع هستند، همچنین ماهواره هایی از بخش خصوصی برای اولین بار وارد تولید ماهوراه کرده ایم، در همین راستا با بخش خصوصی قراردادهایی برای خرید تضمینی داده های فضایی امضا کرده ایم که ماهوراه های آنها سال آینده پرتاب می شود. زارع پور به منظومه شهید سلیمانی اشاره کرد و اظهار داشت: سال آینده ماهواره های آنها آماده پرتاب می شود، سال ۱۴۰۳ سالی پُربار برای صنعت ماهواره کشور خواهد بود.

ماهواره پارس۱ امروز پنج‌شنبه دهم اسفند ماه ۱۴۰۲، توسط پرتابگر سایوز از پایگاه پرتاب «وستوچنی» روسیه به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار خورشید آهنگ با ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر از سطح زمین تزریق شد. بنابر این گزارش، ماهواره پارس ۱، ماهواره‌ای تحقیقاتی است که مراحل طراحی، ساخت، تجمیع و آزمون آن در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده است. این ماهواره ۱۳۴ کیلوگرمی، از سری ماهواره‌های تحقیقاتی – سنجشی پژوهشگاه فضایی ایران است و به منظور تصویربرداری کاربردی، توسعه بازار داده‌های سنجشی داخلی، و توسعه و آزمون فناوری‌های مورد نیاز ماهواره‌های سنجشی عملیاتی بومی طراحی و تولید شده است.

این ماهواره دارای سه دوربین تصویربرداری است و اطلاعات منابع زمینی را در سه محدوده طیفی مرئی، فروسرخ موج کوتاه و فروسرخ گرمایی دریافت می‌کند. دوربین طیف رنگی و فروسرخ موج کوتاه این ماهواره در کمتر از ۱۰۰ روز، ۹۵ درصد اراضی ایران را تصویربرداری می‌کند. همچنین، دوربین با طیف فروسرخ گرمایی با قابلیت تصویربرداری در شب قادر است، کل اراضی ایران را در کم‌تر از ۴۵ روز تصویربرداری کند.

همچنین مطالعه کنید:

تجارت ۶۱ میلیارد دلاری ایران با ۵۶ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی

به گزارش کسب و کار نیوز، «محمد رضوانی‌فر» افزود: سال گذشته میزان وزنی تجارت ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.