صفحه اصلی / اسلایدر / ایران سیزدهمین تولیدکننده گندم دنیا شد
ایران سیزدهمین تولیدکننده گندم دنیا شد

ایران سیزدهمین تولیدکننده گندم دنیا شد

کسب و کار نیوز- ایران بر اساس آمار وزارت کشاورزی آمریکا با تولید ۱۴میلیون تن گندم سیزدهمین تولیدکننده بزرگ گندم جهان در سال ۲۰۲۳ شده و تقریباً برابر انگلیس گندم تولید کرده است. وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی از وضعیت تولید غلات جهان اعلام کرد ایران در سال زراعی 2023 بالغ بر 14 میلیون تن گندم تولید کرده است. تولید گندم ایران در این سال با افزایش 800هزارتنی معادل 6 درصد نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. ایران در سال پیش از آن 13.2 میلیون تن گندم تولید کرده بود.

به گزارش کسب و کار نیوز، رشد تولید گندم ایران طی سال ۲۰۲۳ در حالی است که کل گندم تولیدی جهان در این سال حدود ۷ میلیون تن کاهش داشته و به ۷۸۲ میلیون تن رسیده است. بر اساس این گزارش، ایران که هجدهمین کشور پرجمعیت جهان است میان کشورهای بزرگ تولیدکننده گندم رتبه ۱۳ را به خود اختصاص داده و از کشورهای پرجمعیت‌تری مثل برزیل و مصر گندم بیشتری تولید کرده است.

چین بزرگترین تولیدکننده گندم دنیا در سال ۲۰۲۳ بوده و بیش از ۱۳۷ میلیون تن گندم در این سال تولید کرده که البته این رقم نسبت به سال قبل حدود ۷۰۰ هزار تن کاهش داشته است. اتحادیه اروپا با تولید ۱۳۴ میلیون تن و هند با ۱۱۰ میلیون تن به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

با آغاز جنگ اوکراین نگرانی‌هایی در مورد کاهش شدید تولید گندم روسیه و اوکراین به‌عنوان دو تولیدکننده بزرگ و پدید آمدن بحران غذایی در سطح جهان پدید آمده بود اما آمارها نشان می‌دهد این نگرانی‌ها بی‌مورد بوده است. تولید گندم روسیه در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۹۰ میلیون تن بوده که این رقم تنها ۲ میلیون تن کمتر از سال گذشته و حتی ۵ میلیون تن بیشتر از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۲۰ بوده است.

تولید گندم اوکراین در سال ۲۰۲۳ نیز ۲۲.۵ میلیون تن بوده که این رقم نسبت به سال قبل تنها ۱ میلیون تن کاهش داشته و نسبت به قبل از جنگ حدود ۳ میلیون تن کمتر بوده است. بر اساس این گزارش روسیه توانسته است موقعیت خود را به‌عنوان چهارمین تولیدکننده بزرگ گندم جهان طی سال ۲۰۲۳ حفظ کند. آمریکا، کانادا، پاکستان، استرالیا، اوکراین، ترکیه، آرژانتین، و انگلیس به‌ترتیب در رتبه‌های پنجم تا دوازدهم از این نظر قرار گرفته‌اند.

انگلیس در این سال تنها ۳۰۰ هزار تن بیشتر از ایران گندم تولید کرده است. تولید گندم آمریکا نیز حدود ۳ برابر ایران بوده است. آمریکا در این سال ۴۹ میلیون تن گندم تولید کرد. قزاقستان با تولید ۱۲میلیون‌تنی یک پله پایین‌تر از ایران و در رتبه چهاردهم قرار گرفته و برزیل با تولید ۹.۴میلیون‌تنی جایگاه پانزدهم را به خود اختصاص داده است. میزان تولید گندم مصر ۸.۸ میلیون تن گزارش شده است.

همچنین مطالعه کنید:

منظور: سال آینده فشار مالیاتی بر مردم نداریم

به گزارش کسب و کار نیوز، داوود منظور در گفتگو با رادیو درباره مالیات در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.