صفحه اصلی / اسلایدر / افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای تولیدنفت در آب‌های خلیج فارس
افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای تولیدنفت در آب‌های خلیج فارس

افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای تولیدنفت در آب‌های خلیج فارس

کسب و کار نیوز- مدیر منطقه عملیاتی خارگ از افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت‌خام شرکت نفت فلات قاره ایران در خلیج‌فارس خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز، علیرضا متعالی‌جهرمی در این خصوص گفت: با اجرای پروژه افزایش ظرفیت تولید میدان ابوذر، همچنین پروژه ساخت و نصب مبدل‌های حرارتی در کارخانه خشکی ابوذر، ظرفیت تولید نفت این شرکت ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و از ماه گذشته چاه F۸-۵ میدان مشترک فروزان با تولید نزدیک به یک‌هزار بشکه در روز به بهره‌برداری رسید.

مدیر منطقه عملیاتی خارک افزود: در پروژه افزایش ظرفیت تولید میدان ابوذر حدود ۲ کیلومتر خط لوله ۱۸ اینچ اجرا و راه‌اندازی شد. با وجود استفاده از خط لوله ۲۶ اینچ دریایی در ۲ سال گذشته، رفع گلوگاه‌ها در مسیرهای ارتباطی کارخانجات ضروری بود که به دنبال آن با استفاده از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود، این خط لوله در چهار مسیر اصلی طراحی و اجرا شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری رسید.

متعالی‌جهرمی در تشریح مراحل مختلف اجرای این پروژه بیان کرد: در مرحله نخست پروژه، خط لوله ۱۸ اینچ از کارخانه درود ۲ تا خط موجود در مجاورت کارخانه و همچنین محل ایستگاه تقویت فشار تا کارخانه ابوذر اجرا شد و پس از آن خط لوله دیگری به طول تقریبی ۵۰۰ متر از محل انشعابات بارگیری تا کارخانه ابوذر کشیده شد که با اجرای آن قابلیت‌های عملیاتی و پایداری تولید افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت.

وی درباره پروژه ساخت و نصب مبدل‌های حرارتی در کارخانه ابوذر خشکی نیز گفت: با توجه به نقش حیاتی مبدل‌های حرارتی بر روی کیفیت نفت مربوط به کارخانجات ابوذر و فروزان، همچنین خارج از سرویس بودن تعداد زیادی از این مبدل‌ها، نوسازی آنها در دستور کار قرار گرفت و برای نخستین بار در طول عمر کارخانه، تعدادی از پوسته‌ها و تیوب‌باندل‌ها با انجام چندین پروژه همزمان ساخته و نصب شدند.

به گفته وی، با توجه به محدودیت‌های موجود، تیوب‌باندل اول پس از انجام آزمایش‌های فنی لازم، اواخر تیرماه از طریق بندر بوشهر تحویل و در خارک نصب شد که مجموعه این اقدامات افزایش چشمگیر تولید منطقه خارک را به دنبال داشت.

وی اضافه کرد: در ادامه پروژه ساخت ۵ دستگاه تیوب‌باندل کارخانه فروزان خشکی توسط واحد برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات در حال پیگیری است و علاوه بر آن تا پایان سال چندین دستگاه دیگر نیز ساخته و نصب خواهند شد.

مدیر منطقه عملیاتی خارک گفت: از ویژگی‌های بارز این پروژه به‌کارگیری حداکثری توان تولید ساخت داخل و اقدامات هماهنگ مدیریت‌های مهندسی و ساختمان، مدیریت امور تولید و منطقه عملیاتی خارک، همسو با سیاست‌های مدیریت ارشد سازمان است.

متعالی‌جهرمی ادامه داد: در منطقه عملیاتی خارک، همه واحدهای نوسازی و تعمیرات، بهره‌برداری، بازرسی فنی و خوردگی فلزات، تدارکات و امور کالا، مهندسی فراورش، برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌ها، ایمنی، امور قراردادها و … در اجرای پروژه نقش مؤثری داشتند.

همچنین مطالعه کنید:

دهقانی فیروزآبادی در جمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس/همه کشور برای حفظ نخبگان مسوول هستند

به گزارش کسب و کار نیوز، سالن جابربن حیان دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت فرارسیدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.