صفحه اصلی / اسلایدر / گام مهم دولت برای تسریع در رفع ناترازی برق/ ۱۰۰۰۰ مگاوات نیروگاه خودتأمین صنایع ساخته می‌شود
گام مهم دولت برای تسریع در رفع ناترازی برق/ ۱۰۰۰۰ مگاوات نیروگاه خودتأمین صنایع ساخته می‌شود

گام مهم دولت برای تسریع در رفع ناترازی برق/ ۱۰۰۰۰ مگاوات نیروگاه خودتأمین صنایع ساخته می‌شود

کسب و کار نیوز- با ابلاغ آئین‌نامه ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، ساخت نیروگاه خودتأمین برای بخش صنعت به‌عنوان یک تکلیف در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش کسب و کار نیوز، آئین‌نامه ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق پس از تصویب در جلسه سوم آبان‌ماه هیئت وزیران توسط معاون اول رئیس جمهور برای اجرا به ۳ وزارت‌خانه نفت، نیرو و صمت ابلاغ شد.

* جزئیات تکلیف مجلس برای ساخت نیروگاه‌های خودتأمین

بر اساس ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، صنایع انرژی‌‌بر با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو مکلف هستند حداقل ۹۰۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی با بازدهی حداقل ۵۵ درصد و ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و پاک تا پایان سال ۱۴۰۴ از محل منابع داخلی صنایع مذکور احداث کنند.

در صورت عدم احداث، تأمین برق این صنایع در شرایط کمبود برق، در اولویت طرحهای مدیریت مصرف برق وزارت نیرو قرار می‌گیرد.

همچنین، وزارت نیرو مکلف است از تأمین برق این صنایع، پشتیبانی و برق تولیدی مازاد آنها را منتقل کند. برق مازاد نیروگاه‌های فوق در بهابازار انرژی و یا به‌صورت قرارداد دوجانبه قابل فروش است. وزارت نفت مکلف است با هماهنگی وزارت نیرو سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های مذکور را تأمین کند.

* ۵هزار مگاوات نیروگاه خودتأمین در دست ساخت

به گزارش تسنیم، هم‌اکنون ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع در مراحل مختلف ساخت قرار دارد و ۳ واحد نیروگاهی در استان سمنان و اصفهان نیز در قالب این قانون احداث شده است.

احداث نیروگاه‌های خودتامین، از جمله راهبردهایی بود که مهر ۱۴۰۰ با حضور وزیر صمت وقت و وزیر نیرو در قالب تفاهم‌نامه کلید خورد و در سال جاری نیز در قالب قانون مانع زدایی از صنعت برق به یک تکلیف برای دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی تبدیل شد.

کارشناسان اعتقاد دارند، اجرای این طرح می‌تواند در کوتاه مدت نقش ویژه‌ای در بهبود ناترازی برق ایفا کند.

همچنین مطالعه کنید:

پلتفرم‌های مارکت پِلیس برای خریداران کالاهای آنلاین چه سودی دارند؟

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، در دنیای آنلاین اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.