صفحه اصلی / سرخط خبرها / ضرورت بهبود روند تولید
ضرورت بهبود روند تولید

مسعود دانشمند، اقتصاددان

ضرورت بهبود روند تولید

سرمقاله

باید با پیمان‌های منطقه‌ای و تعریف یک واحد پولی فرضی، دلار را از مبادلات خود حذف کنیم. البته در حال حاضر سیستم تهاتری نیز راهکار مؤثری برای کاهش تأثیرپذیری دلار در اقتصاد ایران
است.
از سوی دیگر تغییر سیاست‌ خارجی دولت و تعامل با کشورهای همسایه مثل عربستان مثبت است. به‌ طور کلی هر چقدر با دنیا تعامل داشته باشیم به سود کشور
است.
این بحث را باید فارغ از مسائل سیاسی، بلکه از منظر اقتصادی نگاه کرد. تعامل و تقویت مبادلات تجاری با کشورهای مختلف به سود اقتصاد ملی است و می‌تواند داد و ستدهای مالی بین المللی را در یک بستر منطقی و امن میسر کند.
همچنین باید دولت به منظور بهبود روند تولید در کشور حل مشکلات مربوط به حوزه بین‌المللی اقتصاد را در اولویت قرار دهد. زیرا حل مسائل بانکی بین‌المللی، FATF و… می‌تواند مسیر افزایش تولید را تسهیل کرده و حجم تولید در کشور را دستخوش تغییرات قابل توجهی می‌کند.
البته ذکر این نکته نیز ضروری است که تمامی فروش و خرید کالا‌ها از قبیل گندم، نفت و… در جهان بر اساس دلار است. در عمل همچنان شاهد پادشاهی دلار هستیم و برای به زیر کشیدن آن باید یک سیستم تهاتری را جایگزین کرد. اما سازوکار حذف دلار از مبادلات جهانی وجود دارد و حتی در یک برهه زمانی، ایران نیز از این سازوکار بهره برده است.
هر زمانی که بتوانیم ارزش افزوده صادر و از محل صادرات ارزش افزوده نیازهای کشور را برطرف کنیم، اقتصاد کشور شکوفا می‌شود. مشکل عمده این است که تولید ارزش افزوده نداریم و جایگاه ما در زنجیره تولید ارزش افزوده پایین است. باید مقایسه کرد که روی محصولات صادرات مختلف چقدر کار انجام شده است.

همچنین مطالعه کنید:

کاهش ۱۶.۴ واحد درصدی رشد نقدینگی با اقدامات جامع بانک مرکزی

به گزارش کسب و کار نیوز، روند صعودی رشد نقدینگی و ثبت ارقام بی­ سابقه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.