صفحه اصلی / اسلایدر / پیش‌بینی ثبات نسبی نرخ ارز تا پایان سال
پیش‌بینی ثبات نسبی نرخ ارز تا پایان سال

پیش‌بینی ثبات نسبی نرخ ارز تا پایان سال

کسب و کار نیوز- معاون ارزی پیشین بانک مرکزی با پیش‌بینی ثبات نسبی نرخ ارز تا پایان سال، گفت: همواره اتفاقات سیاسی موجب بروز نوسانات ارزی می‌شود که این مساله به تازگی نیز برای چند روز باعث افزایش قیمت ارز شد.

به گزارش کسب و کار نیوز، سیدکمال سیدعلی، ‌در واکنش به نوسانات ارزی در هفته‌های گذشته و بازگشت دوباره قیمت دلار به محدوده قیمت ۵۰ هزار تومان، اظهار داشت: دلایل مختلفی در نوسان بازار ارز وجود دارد که یکی از مهمترین آن، اخبار و اتفاقات سیاسی در منطقه و جهان است. این مورد، مصادیق زیادی در طول سال‌های گذشته داشته که به‌طور مثال می‌توان به تصمیمات دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا و یا حضور‌ بایدن در راس امور این کشور اشاره کرد.

وی به اتفاقات هفته‌های گذشته نیز اشاره کرد و گفت: این بار نیز با توجه به درگیری در سرزمین‌های اشغالی و به دنبال آن انتشار اخبار سیاسی از این اتفاقات، شاهد آن بودیم که دوباره قیمت دلار افزایش یافت. هر چند که در این خصوص نباید از سوء استفاده سفته بازان و دلالان بازار ارز نیز به سادگی گذشت. این افراد بلافاصله بعد از درگیری در منطقه فرصت را مغتنم شمرده و با ایجاد موج و هیجانات کاذب در بازار باعث شدند دلار برای چند روز با افزایش قیمت مواجه شود که خوشبختانه طبق پیش‌بینی‌ها قیمت ارز با روند کاهشی همراه شد.

معاون ارزی پیشین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت دلار، فقط در بخش اسکناس بود و هیچ تغییری در بحث حواله وجود نداشت، افزود: موضع‌گیری منطقی و اصولی ایران در خصوص درگیری‌های منطقه موجب شد تا بعد از چند روزِ پر التهاب در بازار ارز، شاهد کاهش قیمت دلار بودیم و همه چیز به شرایط عادی بازگشت، در واقع موج روانی حاصل از اخبار سیاسی هم نتوانست تاثیر چندانی در بازار داشته باشد و قیمت ارز دوباره به همان وضعیت چند ماه گذشته بازگشت.

سیدعلی به تاثیر مثبت افزایش درآمد‌های ارزی دولت، افزایش صادرات، و دسترسی ایران به منابع ارزی و همچنین توافقات بانکی در منطقه و سیاست کنترل نقدینگی اشاره کرد و گفت: قطعا این عوامل در بهبود شرایط و آرامش بازار ارز تاثیر مثبت و بسزایی داشته و دارد، ضمن اینکه اگر بحث تورم و نرخ کاهش نقدینگی هم بیش از پیش ساماندهی و کنترل شود، می‌توان امیدوار بود که نرخ ارز تا پایان سال تغییر چندانی نخواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در بازار ارز به هیچ عنوان کار منطقی و سودآوری نیست، گفت: ما اواخر سال گذشته هم با موج کاذبی همراه بودیم که قیمت دلار را تا محدوده ۵۹ هزار تومان بالا برد، اما خوشبختانه با اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های ویژه، دلار دوباره به محدوده قیمتی ۵۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد، همین مساله موجب شد تا خیلی از افراد همزمان با رکود بازار، متضرر شوند و دیگر سرمایه گذاری در بازار ارز را سودآور و منطقی ندانند.

همچنین مطالعه کنید:

ایجاد ۹۰ هزار شغل خانگی در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز، محمود کریمی بیرانوند با بیان اینکه سال گذشته ۱۰۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.