صفحه اصلی / اسلایدر / واردات ۷.۵ تن شمش طلای استاندارد در سال جاری
واردات ۷.۵ تن شمش طلای استاندارد در سال جاری

واردات ۷.۵ تن شمش طلای استاندارد در سال جاری

کسب و کار نیوز- در 6 ماه سال جاری 7453 کیلوگرم طلا به صورت رسمی از طریق گمرکات وارد کشور شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، با توجه به اینکه عوارض واردات بر طلا به منظور حمایت از واردات این فلز ارزشمند حذف شد، طبق آمار رسمی گمرک در ۶ ماه سال ۱۴۰۲، مقدار ۷۴۵۳ کیلوگرم طلا به ارزش ۴۷۵ میلیون و ۵۹۰ هزار دلار وارد کشور شده است.

بیشترین واردات طلا از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی به میزان ۴۳۷۱ کیلوگرم بوده که ۵۸.۶ درصد کل واردات طلا را به خود اختصاص می‌دهد. در رده‌های بعدی گمرک باشماق به وزن ۲۱۲۱ کیلوگرم که ۲۸.۴ درصد و سپس گمرک تبریز به وزن ۷۸۲ کیلوگرم به میزان ۱۰.۴ درصد، گمرک مشهد ۱۷۲ کیلوگرم با سهم ۲.۳ درصد و سپس گمرک اصفهان به وزن ۷ کیلوگرم طلا و با سهم ۰.۹ درصد از مجموع واردات شمش طلا را تشکیل می‌دهند.

هیات وزیران در جلسه روز ششم آذرماه ۱۴۰۱ به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، مصوبه آزاد‌سازی واردت شمش طلا، نقره و پلاتین را به تصویب رساند. بر اساس این مصوبه، ورود فلزات گران‌بها (طلا، نقره و پلاتین) به هر میزان و به‌صورت شمش استاندارد، به‌عنوان یکی از انواع سرمایه‌های خارجی قابل ورود به کشور پس از اظهار به گمرک و بدون ثبت سفارش بلامانع است.

هدف سیاست‌گذار از حذف عوارض واردات طلا افزایش ذخایر طلای بانک مرکزی به عنوان پشتوانه‌ای برای پول ملی و حفظ ارزش پول ملی قلمداد می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

منظور: بانک‌ها ملزم به واگذاری املاک مازاد خود هستند

به گزارش کسب و کار نیوز؛ داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در سی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.