صفحه اصلی / اصناف / اصناف / فصل جدید تجارت بین الملل اصناف ایران
فصل جدید تجارت بین الملل اصناف ایران

فصل جدید تجارت بین الملل اصناف ایران

کسب و کار نیوز- مجتبی صفایی، رئیس اتاق اصناف ایران عصر امروز با عبدالله بن سعود العنزی، سفیر عربستان در ایران دیدار و گفت و گو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، در این دیدار که به واسطه دعوت رئیس اتاق اصناف ایران انجام شد، برخی از روسای اتحادیه های تهران نیز حضور یافته و به طرح توانمندی های صادراتی ایران پرداختند.

به گزارش کسب و کار نیوز، رئیس اتاق اصناف ایران در این دیدار صمیمانه گفت: نیک می دانیم که تقویت روابط با عربستان مورد توجه ایران است. آنچنان که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر با سلطان عمان فرمودند که برقرار ارتباط با عربستان، نتیجه سیاست درست دولت جناب آقای رئیسی بود و ما هم به دنبال اجرای این سیاست ها، این دیدار را غنیمت می شماریم و در صدد تاثیرگذاری مثبت در این روابط هستیم.
وی بیان کرد: بیش از ۹۸ درصد بنگاه های تولیدی ایران، بنگاه های کوچک و متوسط هستند و عملا بیش از ۷۰ درصد کالاهای وارداتی و ۹۰ درصد کالاهای تولید شده توسط بنگاههای بزرگ، توسط خرده و‌ عمده فروشان صنفی توزیع می شود.

انجام عمده صادرات و واردات ایران و عربستان توسط بنگاه‌های صنفی
صفایی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده، عمده حجم صادرات و واردات ایران و عربستان در سنوات گذشته توسط بنگاه‌های صنفی بوده است اما با شکاف روابط دیپلماتیک این دو به حداقل ممکن رسید. امروز بخش خصوصی و فعالان صنفی آماده همکاری تجاری با کشور عربستان هستند.
رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: معتقدیم دو کشور ایران و عربستان دو قطب بزرگ جهان اسلام هستند و این شکاف، بیش از هر چیز به اقتصاد دو کشور آسیب زد و این همان چیزی بود که استکبار جهانی می‌خواست. با این حال هنوز، اشتراکات ما بسیار زیاد است و در حوزه تجارت، اتاق اصناف ایران از امروز فصل جدیدی از مناسبات با کشور عربستان را به یاری خدا خواهد گشود.
به گفته رئیس اتاق اصناف ایران، می‌دانیم که کشور عربستان به دنبال ساخت بزرگترین و هوشمندترین شهر جهان است و در این راستا اصناف ایران این آمادگی را دارند در حوزه‌های مختلف تجارت، معدن، مصالح ساختمانی و … در بحث توسعه و ایجاد این شهر بزرگ کمک کند. برخی صنوف از جمله فرش دستباف ایرانی، کیف و کفش و محصولات چرمی این قابلیت را دارند که طی یک هفته، وارد فاز صادراتی با کشور عربستان صعودی شوند چراکه با بالاترین کیفیت در حال تولید و قابل رقابت با کشورهای اروپایی هستند. همچنین است تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و صنایع دستی.
صفایی ادامه داد: علاوه بر این در ساخت هتل ها، مال ها و بستر های گردشگری برای مشارکت با عربستان دست همکاری می فشاریم. وی افزود: از آنجایی که در کشورما خدمات فنی مهندسی و نیروی متخصص ارزان قیمت وجود دارد این بستر وجود دارد که کشور عربستان در این حوزه ها سرمایه گذاری کند و مطالبه ما یک سویه نبوده و به طور حتم باید دو سویه باشد.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: از این رو ما پیشنهاد تسهیل در تجارت داریم و در این راستا لازم است کارگروهی تخصصی تشکیل دهیم تا این دیدار به نتایج مطلوب برسد. این کارگروه می تواند در حوزه های مختلف به صورت تخصصی به بررسی موارد بپردازد و اهداف تجاری را در سطح عالی بین مقامات دو کشور متجلی کنند.
بر اساس این گزارش، در این دیدار روسای اتحادیه های تهران، به طرح موضوعاتی از جمله تشکیل خانه تجاری ایران در عربستان با کاربری نمایشگاهی دائمی از محصولات ایران، ظرفیت های تولید ظروف بلور، دعوت از سفیر عربستان برای بازدید از نمایشگاه پوشاک و … پرداخته شد.

استقبال عربستان از پروژه های مشترک با بنگاه های صنفی
سفیر عربستان در ایران نیز در این دیدار صمیمانه گفت: ارتباط و علاقه بین ایران و عربستان سعودی إن‌شاءالله پایدار خواهد بود و ظرفیت خوبی برای تجارت هر دو کشور ایجاد خواهد شد. عبدالله بن سعود العنزی افزود: بخش خصوصی نقش مهمی را در هر دو کشور ایفا می‌کند. اقتصاد عربستان باز و مستعد است و ولیعهد عربستان چشم اندازی برای سال ۲۰۳۰ دارد که بر اساس آن پروژه های زیادی برای پیشرفت عربستان صعودی انجام خواهد شد. این خیر و برکت صرفا برای عربستان نبوده و برای تمامی کشورهای منطقه خواهد بود.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه بسیار مهمی است و بسیاری از پتانسیل ها را داراست و موقعیت استراتژیک خوبی دارد. لذا تکامل آن با عربستان صعودی فرصتی برای اقتصاد برابر ایجاد خواهد کرد.
سفیر عربستان بیان کرد: هر دو کشور مزایای نسبی بسیار زیادی دارند و اقتصاد پر رونق و خلاقی دارند که می توانیم پروژه های مشترکی داشته باشیم. عبدالله بن سعود العنزی گفت: در عربستان غرفه های تجاری وجود دارد و می توانیم طی قراردادهایی بین شرکت های خصوصی تعاملات بیشتری را رقم زنیم و در این باره جلسات مشترکی با اتاق اصناف ایران خواهیم داشت.
در این نشست مقرر شد دو طرف نمایندگانی برای بررسی ظرفیت های تجاری دو طرف معرفی کنند.

همچنین مطالعه کنید:

پرداخت نیمی از سود سهام عدالت تا پایان آذرماه

به گزارش کسب و کار نیوز، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.