صفحه اصلی / اجتماعی / ۸۰ درصد اتوبوس‌های پایتخت فرسوده هستند
۸۰ درصد اتوبوس‌های پایتخت فرسوده هستند

۸۰ درصد اتوبوس‌های پایتخت فرسوده هستند

کسب و کار نیوز- در پی اعلام شهرداری تهران مبنی بر ورود ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی در ماه آینده به پایتخت، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر اهمیت و ضرورت برقی‌سازی ناوگان اتوبوسرانی تهران گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد اتوبوس‌های تهران فرسوده‌ هستند این در حالیست که یک دستگاه اتوبوس دیزلی فرسوده ده‌ها برابر یک دستگاه اتوبوس دیزلی نو ذرات معلق منتشر می‌کند.

به گزارش کسب و کار نیوز، سیدمحمدمهدی میرزایی قمی با استناد به آمار سیاهه انتشار سال ۹۶ شهر تهران، ۱۳ درصد از انتشار ذرات معلق و یک درصد از انتشار آلاینده‌های گازی این کلان‌شهر را ناشی از تردد اتوبوس‌ها دانست و افزود: با جایگزینی هر دستگاه اتوبوس دیزلی فرسوده با اتوبوس برقی، هر سال ۴۹۵ کیلوگرم از انتشار ذرات معلق و روی هم رفته، ۱۱۲۲ کیلوگرم از انتشار آلاینده‌های گازی در هوای تهران کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به برآوردهای صورت گرفته، منافع اقتصادی این میزان کاهش در انتشار آلاینده‌ها در هوای تهران را بیش از ۱۰ میلیارد تومان در سال و در طول ۱۵ سال عمر مفید یک اتوبوس برقی، در مجموع ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: با جایگزینی هر دستگاه اتوبوس دیزلی فرسوده با اتوبوس برقی، سالانه ۵۰ هزار لیتر صرفه‌جویی در مصرف گازوییل صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه بر اساس میانگین نرخ جهانی به ازای نیم دلار برای هر لیتر، صرفه‌جویی ۵۰ هزار لیتری هر دستگاه اتوبوس برقی، سالانه ۲۵ هزار دلار می‌شود، تصریح کرد: این میزان بر اساس نرخ روز دلار آزاد، معادل یک میلیارد و ۳۰۷ میلیون تومان می‌شود. با احتساب کاهش آلاینده‌ها و مصرف سوخت، یک دستگاه اتوبوس برقی در طول عمر ۱۵ ساله خود  درمجموع حدود ۱۹۶ میلیارد تومان منافع اقتصادی در بر دارد.

میرزایی قمی در خاتمه با تأکید بر اینکه در صورت برقی‌سازی ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس در تهران  در مجموع ۸۸ درصد از انتشار ذرات معلق و ۵۵ درصد از انتشار آلاینده‌های گازی ناوگان اتوبوسرانی کاسته خواهد شد، خاطرنشان کرد: در صورت جایگزینی ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برقی، سالانه بیش از ۱۱ همت عایدی ناشی از کاهش آلاینده‌ها و مصرف سوخت خواهیم داشت.

همچنین مطالعه کنید:

منظور: سال آینده فشار مالیاتی بر مردم نداریم

به گزارش کسب و کار نیوز، داوود منظور در گفتگو با رادیو درباره مالیات در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.