صفحه اصلی / اسلایدر / ظرفیت تولید ۱.۶ هزارتن تخم مرغ در کشور
ظرفیت تولید ۱.۶ هزارتن تخم مرغ در کشور

ظرفیت تولید ۱.۶ هزارتن تخم مرغ در کشور

کسب و کار نیوز- براساس اعلام مسئولان وزارت جهاد و تشکل های تولیدی، ایران نهمین تولیدکننده تخم مرغ در دنیاست که خوشبختانه با برنامه ریزی مناسب طی ۲ سال اخیر برای تنظیم بازار نیازی به واردات نداشته ایم.

به گزارش کسب و کار نیوز، ۹ اکتبر مصادف با ۱۷ مهرماه از سوی کمیسیون بین المللی تخم مرغ، روز جهانی تخم مرغ نامگذاری شده است تا ارزش این ماده غذایی در سلامت بیشتر نمایان شود.

تخم مرغ یکی از ارزان ترین و فراوان ترین پروتئین در دسترس خانوار است که بعد از شیر جایگاه دوم را در تغذیه افراد جامعه دارد که متاسفانه باورهای اشتباه و دلایل غیرعلمی موجب شده تا برخی افراد از مصرف این ماده مغذی اجتناب کنند.

در همین رابطه محمد ابراهیم حسن نژاد معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد گفت:  تولید تخم مرغ در کشورها، علاوه بر ارزش غذایی به لحاظ قیمت هم برای آحاد جامعه دارای اهمیت است. در کشور ما توسعه زنجیره صنعت طیور اعم از گوشتی و تخم‌گذار با همت سرمایه‌گذاران و حمایت دولت اعم از گوشتی و تخم‌گذار شکل گرفته است و با توجه به جمعیت کشورمان تامین نیاز داخل با واردات امکان‌پذیر نیست و باید این نیاز با تولید داخل تامین شود.

همچنین محمد مرادی مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن گفت: رتبه تولید تخم مرغ  در کشور با یک پله صعود به نهمین تولید کننده این محصول در جهان ارتقاء یافته که علاوه بر تامین نیاز داخل در۶ ماهه نخست امسال، ۹۰ هزار تن محصول صادر شده است.

بنابر آمار اعلامی مسئولان وزارت جهاد توان تولید بالقوه یک میلیون و ۶۰۰ هزارتن تخم مرغ در سال وجود دارد که امسال با افزایش حداقل ۱۰۰ هزارتنی نسبت به مدت مشابه سال قبل، رکورد تولید یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن تخم مرغ شکسته می شود.

علیرغم آنکه نوسان در صنعت طیور جزء ماهیت آن است، اما با برنامه ریزی متناسب با مقاطع مختلف سال و پیش بینی نوسان مصرف طی ۲ سال اخیر نه تنها هیچ گونه وارداتی برای تنظیم بازار و نیاز داخل نداشتیم، بلکه توانستیم با صادرات مازاد محصول ارز وارد کشور کنیم.

سرانه مصرف تخم مرغ با متوسط دنیا برابر است

حمیدرضا کاشانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: همه ساله روز جهانی تخم مرغ با شعار هر انسان سالم یک تخم مرغ در روز برگزار می شود و امسال هم در مدارس استان های مختلف جشن توزیع تخم مرغ به منظور ترویج فرهنگ مصرف برگزار می شود؛ تخم مرغ تنها کالای پروتئینی است که طی ۲ سال گذشته هیچ وارداتی نداشته است و تنها صادرکننده در این حوزه بودیم.

کاشانی ادامه داد: بنابر آمار تخم مرغ در سال ۹۹ و حتی ۱۴۰۰ وارد شده است، اما طی سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به سبب رشد چشمگیر تولید هیچ وارداتی در این بخش نداشتیم.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه کشور ما نهمین رتبه تولید تخم مرغ در دنیا را داراست، گفت: برآوردها حاکی از آن است که تولید تخم مرغ با رشد حداقل ۱۰۰ هزارتنی به بالای یک میلیون و ۲۵۰ هزارتن برسد.

او درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ افزود: بنابر آمار سال گذشته ۵۵ هزارتن تخم مرغ صادر شد، همچنین از ابتدای سال تاکنون ۹۲ هزارتن صادرات به بازارهای هدف داشتیم.

کاشانی سرانه مصرف تخم مرغ را ۱۴.۵ کیلو اعلام کرد و گفت: متوسط سرانه تخم مرغ در دنیا همین عدد است، هرچند کشورهای اسکاندیناوی روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف می کنند که در ایران ۶۰ درصد این میزان است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه مشکلی از لحاظ تولید و مصرف تخم مرغ نداریم، گفت: هرچه میزان مصرف تخم مرغ در کشور بیشتر شود، این پروتئین سالم به بهبود تغذیه و سلامت جامعه کمک‌می کند.

ایجاد زنجیره تولید از جمله راهکارهایی است که می تواند به اقتصادی شدن تولید بیانجامد که براساس تسهیلگری انجام شده، تولید در زنجیره‌های بزرگ از ۸ درصد به بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته که بخشی از تحقق این مهم مرهون حمایت صندوق بیمه کشاورزی بوده است.

مشکلی در تولید و تامین تخم مرغ نداریم

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران گفت: بنابر آمار روزانه ۳ هزار و ۴۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ تولید می شود که این میزان مازاد بر مصرف نیاز کشور است.

او با بیان اینکه مشکلی در تولید تخم مرغ نداریم، افزود: برآوردها حاکی از آن است که تولید تخم مرغ به یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن برسد. بنابر آمار اعلامی رتبه ۹ و ۱۰ تولید تخم مرغ در دنیا را دارا هستیم ، اما واقعیت آن است که دوازدهمین یا سیزدهمین تولیدکننده تخم مرغ در دنیا هستیم که با احتساب سرانه مصرف نیازی به ارتقای جایگاه هم نیست.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران درباره آخرین وضعیت سرانه مصرف تخم مرغ گفت: بنابر آخرین آمار سرانه مصرف تخم مرغ به ۱۵ کیلو و ۳۰۰ گرم رسیده است.

براساس آمار ایران نهمین رتبه تولید تخم مرغ در دنیا و پنجمین در آسیا را داراست که خوشبختانه طی ۲ سال اخیر توانسته به جایگاه خوبی در تولید برسد به طوریکه نیازی به واردات برای تامین ندارد‌.

همچنین مطالعه کنید:

تامین ۳۳ هزار هکتار اراضی برای نهضت ملی مسکن

به گزارش کسب و کار نیوز، نهضت ملی مسکن که از ابتدای دولت سیزدهم اجرایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.