صفحه اصلی / اسلایدر / ۹۱.۲ درصد چک‌های صادره در تیر ۱۴۰۲ وصول شد
۹۱.۲ درصد چک‌های صادره در تیر ۱۴۰۲ وصول شد

۹۱.۲ درصد چک‌های صادره در تیر ۱۴۰۲ وصول شد

کسب و کار نیوز- بررسی آخرین داده‌های بانک مرکزی حاکی است: در تیرماه امسال هفت میلیون و ۸۰۰ هزار فقره چک صادر و ۹۱.۲ درصد آنها وصول شد.

به گزارش کسب و کار نیوز، بانک مرکزی آخرین وضعیت چک‌های مبادله‌ای در تیرماه را منتشر کرد. براساس این گزارش، در دوره مذکور در کل کشور نزدیک به هفت میلیون و ۸۰۰ هزار فقره چک به ارزش حدود ۴۸۲ هزار میلیارد تومان مبادله شد.

میزان چک‌های مبادله‌ای در تیرماه امسال در مقایسه با ماه قبل از نظر تعداد ۱.۶ درصد و از حیث مبلغ ۴.۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این دوره تهران با ۲.۵ میلیون فقره چک به ارزش ۲۳۶ هزار میلیارد تومان، بیشترین سهم را در میزان چک‌های مبادله‌ای داشت.

بررسی وضعیت چک‌های مبادله‌ای در یک سال گذشته (تیرماه ۱۴۰۱ تا تیرماه ۱۴۰۲) نشان می‌دهد که تعداد چک‌های وصولی از حیث تعداد نیم واحد درصد رشد داشته است. البته مبلغ چک‌های وصولی در یک سال گذشته ۸۷.۳ درصد بود که به معنای ۲.۳ درصد رشد است.

همچنین در دوره زمانی اعلام شده تعداد چک‌های برگشتی کاهشی بود و از ۹.۳ درصد در سال ۱۴۰۲ به ۸.۸ درصد در تیرماه امسال رسیده است. این در حالی است که مبلغ چک‌ها رشد داشته و از ۱۰.۴ درصد به ۱۲.۷ درصد رسیده است.

۹۱.۲ درصد چک‌های صادره در تیر ۱۴۰۲ وصول شد

هفت میلیون فقره چک وصول شد

در تیرماه امسال از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار فقره چک صادره، هفت میلیون و ۱۰۰ هزار فقره به ارزش ۴۲۱ هزار میلیارد تومان وصول شده است یعنی ۹۱.۲ درصد تعداد چک و ۸۷.۳ درصد مبلغ چک‌ها وصول شد.

در دوره مذکور، تعداد و مبلغ چک‌های وصول شده نسبت به ماه قبل از آن (خردادماه) از نظر تعداد ۲.۱ درصد و از نظر مبلغ ۵.۳ درصد کاهش داشت.

استان‌های گیلان،‌ کرمانشاه، البرز، خوزستان، گلستان و مازندران بیشترین تعداد چک‌های وصولی را در تیرماه ۱۴۰۲ را داشتند.

۶۸۰ هزار فقره چک در تیرماه وصول نشد

در ماه نخست تابستان امسال، در کل کشور ۶۸۱ هزار فقره چک به ارزش ۶۱ هزار میلیارد تومان برگشت داده شد؛ یعنی ۸.۸ درصد از کل تعداد چک‌های صادر شده وصول نشد. تعداد چک‌های برگشتی در این دوره نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۳.۴ درصد و از حیث ارزش ۴.۵ درصد رشد داشته است.

کردستان، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد بالاترین میزان چک‌های برگشتی در کل کشور را داشتند. در پایتخت نیز ۲۰۷ هزار فقره چک به ارزش ۲۵ هزار میلیارد تومان وصول نشد.

 

۹۱.۲ درصد چک‌های صادره در تیر ۱۴۰۲ وصول شد

همچنین مطالعه کنید:

وزیر اقتصاد اعلام کرد/تزریق ۱۰۰ همت به اقتصاد با حذف مالیات سرمایه‌گذاران

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.