صفحه اصلی / اسلایدر / بازار طلا در ثبات نسبی خوبی قرار دارد/بازگشت خریداران به بازار طلا
بازار طلا در ثبات نسبی خوبی قرار دارد/بازگشت خریداران به بازار طلا

بازار طلا در ثبات نسبی خوبی قرار دارد/بازگشت خریداران به بازار طلا

کسب و کار نیوز- رئیس اتحادیه سازندگان طلا و جواهر تهران به کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی در کنار ثبات و نوسان کاهشی نرخ ارز در بازارهای داخلی اشاره کرد و گفت: مردم نگران تغییرات خاص در این بازار نباشند؛ بنابراین می‌توانند با اطمینان خاطر معاملات مدنظر خود را انجام دهند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه سازندگان طلا و جواهر تهران در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا اظهار کرد: در بازارهای جهانی طی هفته‌ای که گذشت، ٣٢ دلار هر اونس طلای جهانی کاهش داشت که کاهش چشمگیری بود. از سوی دیگر در بازارهای داخلی نیز شاهد روند کاهش قیمت سکه و طلا بودیم که بخشی از آن تحت تاثیر کاهش قیمت طلا در بازار جهانی و بخشی دیگر از آن نوسان کاهشی و ثبات نرخ ارز بوه است.

رئیس اتحادیه سازندگان طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: البته خبرهای مثبت سیاسی-اقتصادی نیز در روند کاهشی قیمت‌ها در بازار سکه و طلا بی‌تاثیر نبود و سبب شد که از ابتدای هفته تا پایان هفته یک روند کاهشی تدریجی را شاهد باشیم. این در حالیست که علیرغم اتمام ماه‌ صفر و ورود به ماه ربیع‌الاول، اما هنوز تقاضا به حالت معمول نرسیده و همچنان رکود بر بازار سکه و مصنوعات طلا حاکم است.

به اعتقاد وی، تاکنون کاهش‌ها خوب بوده و در حال حاضر بازار در ثبات نسبی خوبی قرار دارد و احتمالا دیگر شاهد نوسان چشمگیر یا خاصی در بازار نخواهیم بود؛ بنابراین مردم نگرانی خاصی از بابت تغییرات خاص در این بازار نداشته باشند؛ چراکه نوسان بین یک تا پنج درصدی طبیعی است؛ بنابراین می‌توانند با اطمینان خاطر معاملات مدنظر خود را انجام دهند.

بذرافشان در رابطه با تغییر قیمت‌ها طی یک هفته اخیر و آخرین قیمت‌ سکه و طلا در بازار، اظهار کرد: سکه تمام طرح جدید در این هفته با ٢۵٠ هزار تومان  ریزش قیمت نسبت به ابتدای هفته (٢٧ میلیون و ۶٠٠ هزار تومان) در پایان هفته به ٢٧ میلیون و ٣۵٠ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم نیز با ٢٠٠ هزار تومان کاهش به ٢۴ میلیون و ۶٠٠ هزار تومان کاهش قیمت یافته است.

وی افزود: نیم سکه و ربع سکه نیز هرکدام در یک هفته اخیر ۵٠ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به ابتدای هفته داشته و در آخرین قیمت‌های بازار این هفته به ترتیب، ١۴ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان (نیم سکه) و ٩ میلیون و ٩۵٠ هزار (ربع سکه) در آخرین معاملات روز گذشته، تعیین قیمت شده است؛ سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ١٠٠ هزار تومان کاهش قیمت از پنج میلیون و ٨۵٠ هزار تومان در ابتدای هفته به پنج میلیون و ٧۵٠ هزار تومان در معاملات پایانی هفته رسیده است.

رئیس اتحادیه سازندگان طلا و جواهر تهران ادامه داد: هر گرم طلای ١٨ عیار در مجموع با ٣۶ هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته در آخرین پایان هفته به دو میلیون و ٢٨۵ هزار قیمت به‌ ازای هر گرم رسیده است؛ در ابتدای هفته هر گرم طلای ١٨ عیار دو میلیون و ٣٢١ هزار تومان قیمت داشت. هر مثقال طلای ١٧ عیار نیز با کاهش ١۵۵ هزار تومانی از ١٠ میلیون و ۵۵ هزار تومان به کانال ٩ میلیون تومان سقوط کرده و ٩ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان مبنای معاملات طلا قرار گرفته است.

بذرافشان در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه نیز گفت: در حال حاضر هر قطعه سکه دارای پنج میلیون حباب است. آخرین نرخ ثبت شده برای هر اونس طلا ١٨٧۴ دلار است.

تاثیر قیمت طلا از نوسانات ارزی

ابراهیم محمدولی، فعال بازار طلا

تقاضای خرید طلا و سکه از سوی مردم به علت کاهش قدرت خرید مردم کم شده و بازار طلافروشان کساد است. این در حالی است که اعضای هیچ صنفی دنبال این‌که اجناس و کالاهای‌شان افزایش قیمت پیدا کند، نیستند. فعالان صنعت طلا هم دوست دارند قیمت طلا به اندازه باشد تا مردم، هم رغبت و هم قدرت خرید داشته باشند.

تنها عامل نوسان قیمت‌ها در بازار طلا و سکه به قیمت دلار و ارز برمی‌گردد. فعالان بازار طلا و سکه انتظار دارند ثبات واقعی به بازار دلار و ارز برگردد تا طلا و سکه هم در آن مسیر حرکت کند و از سردرگمی قیمتی خارج شود. انتظار این است که این اتفاق به زودی بیفتد و شاهد کاهش نوسانات قیمت طلا و سکه باشیم.

بازار طلا در ایران تابعی از قیمت بازار جهانی طلا و بازار ارز است. زمانی که نوسان زیاد می‌شود، کسانی که پول کافی دارند و می‌خواهند ارزش پول‌شان را حفظ کنند، مسیری بهتر از بازار طلا نمی‌بینند چرا که نقدشوندگی‌اش تضمین شده است، نگه‌داری‌اش بسیار راحت‌تر از هر کالای دیگری است. علاوه بر آن در درازمدت هم دچار ضرر و زیان نمی‌شوند. بنابراین در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و بروز تورم یا نوسان در بازار ارز، بیشتر تقاضاها در بازار طلا به تقاضای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شود.

به هر ترتیب با اخبار مربوط به آزادسازی اموال بلوکه شده ایران و مذاکرات درباره رفع تحریم‌ها، امیدواریم روند قیمت‌ها در بازار فلز زرد کاهشی شود تا بازار رونق بگیرد. اگر آرامش در بازار باشد رونق تولید و کسب و کار بهتر از گذشته خواهد شد. قدرت خرید مردم برای یک گرم طلای ساخته شده که حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، شاید مساعد نباشد اما اگر قیمت‌ها کاهشی شود قدرت خرید مردم نیز بیشتر خواهد شد.

به طور کلی پیشنهاد می شود که مردم با انگیزه سودبردن در کوتاه‌مدت وارد این بازار نشوند چون متضرر می‌شوند. پیشنهاد دیگر این است که بدون اطلاعات فنی و آشنایی با زیر و بم بازار، برای خرید طلای خام و طلای آب‌شده اقدام نکنند.

گاهی مواقع اتفاق می‌افتد که برخی با هدف سرمایه‌گذاری در بازار طلا، دنبال خرید مصنوعات دست دوم هستند که این را هم ما پیشنهاد نمی‌کنیم چرا که خرید طلای دست‌دوم نیازمند به اطلاعات فنی است و با خرید کالاهای دست‌دوم دیگر تفاوت دارد. ضمن این‌که خرید طلای دست‌دوم، موجب لطمه‌زدن به تولیدکنندگان این صنعت می‌شود و از آن‌جا که تولید ملی از دغدغه‌های بسیار مهم کشور است و مقام معظم رهبری هم در چند سال اخیر، بر این موضوع تاکید بسیار داشته‌اند، باید بخش تولید را حمایت کنیم.

همچنین مطالعه کنید:

ایجاد ۹۰ هزار شغل خانگی در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز، محمود کریمی بیرانوند با بیان اینکه سال گذشته ۱۰۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.