صفحه اصلی / اسلایدر / وضعیت ویژه در بازار طلا/ خریداران با بازار قهر کردند
وضعیت ویژه در بازار طلا/ خریداران با بازار قهر کردند

وضعیت ویژه در بازار طلا/ خریداران با بازار قهر کردند

کسب و کار نیوز- رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: می‌توانم به جرات بگویم طی شش ماه اول سال تنها ۳۰ تا ۴۰ روز صنف طلا وضعیت مطلوبی داشت، ولی در بقیه روزها با رکود و کاهش تقاضا و تعطیلی روبه‌رو بود که واحدهای تولیدی و توزیعی را دچار آسیب‌های شدید مالی و اقتصادی کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران با اشاره به وضعیت بازار طلا و سکه گفت: در طول یک هفته گذشته بازار طلا و سکه به طور میانگین روندی کاهشی داشت. در مجموع ۹ دلار کاهش اونس جهانی طلا را شاهد بودیم و هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱۱ هزار تومان و در سکه امامی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشتیم.

وی افزود: با توجه به این‌که در ماه صفر قرار داریم، بنابراین تا پایان ماه صفر خیلی نوسان افزایشی یا کاهشی نخواهیم داشت. ما باید هفته آینده را که پایان ماه صفر می‌شود را سپری کنیم و در ماه ربیع‌الاول ببینیم چه شرایطی پیدا می‌کنیم.

شرایط ویژه در بازار طلا

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران تصریح کرد: صنعت طلا که از ابتدای سال دچار آسیب‌های مالی و اقتصادی شده و شرایط مطلوبی نداشته و واحدهای تولیدی و توزیعی دچار آسیب شدند. بذرافشان متذکر شد: کاهش تقاضا و رکود طی ماه‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. یعنی در دوره کرونا تا این حد رکود و کاهش تقاضا را نداشتیم، اما متاسفانه طی ۶ ماه اول سال یک چنین شرایط بحرانی را در صنعت طلا داشتیم.

وی عنوان کرد: ابتدای سال را با ماه رمضان روبه‌رو بودیم که بازار طلا وارد رکود شد. پس از آن، خبرهای سیاسی و اقتصادی و احیای برجام و آزادی پول‌های بلوکه شده مطرح شد و در کنار آن، ثبت‌نام خودرو باعث شد که شرایط خاصی و رکودی در صنعت طلا ایجاد شود. البته در همه صنوف، رکود را شاهد بودیم، اما این وضعیت در صنعت طلا شدت داشت.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران: یادآور شد: می‌توانم به جرات بگویم طی ۶ ماه اول سال تنها ۳۰ تا ۴۰ روز صنف طلا وضعیت مطلوبی داشت، ولی در بقیه روزها با رکود و کاهش تقاضا و تعطیلی روبه‌رو بود که واحدهای تولیدی و توزیعی را دچار آسیب‌های شدید مالی و اقتصادی کرد.

پیش‌بینی وضعیت بازار

بذرافشان با بیان این‌که به اعتقاد من، تا پایان ماه صفر هم که تقریبا روزهای پایانی شهریور می‌شود، نوسان افزایشی یا کاهشی قیمت را نخواهیم داشت، گفت: در نهایت، همین قیمت‌ها را با نوسان یک تا ۳ درصد در بازار طلا و سکه خواهیم داشت. وی با اشاره به این‌که باید ببینیم نوسان اونس جهانی طلا، بازار ارز و عرضه و تقاضا چگونه خواهد بود، افزود: ما باید ببینیم در نیمه دوم سال و ماه ربیع‌الاول، آیا رونق به صنعت بازمی‌گردد یا شرایط تغییر می‌کند یا خیر.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران عنوان کرد: پیش‌بینی تحلیلگران تا سال میلادی جدید و ژانویه این است که اونس جهانی طلا به ۲ هزار و ۵۰۰ دلار می‌رسد. اگر این اتفاق بیفتد، به طور قطع بازارهای داخلی دنیا نیز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و افزایش قیمت داریم.

بذرافشان تصریح کرد: باید ببینیم براساس این تحلیل‌ها، آیا این اتفاق تا ژانویه می‌افتد یا خیر. ولی در بازار داخلی فعلا شرایط نوسانی نیست. وی متذکر شد: کاهش تقاضا در بازار، مردم را دچار شبهه و شک و گمان کرده که امکان دارد کاهش قیمت‌ها باشد، اما من اعتقادی به این موضوع ندارم.

همچنین مطالعه کنید:

قیمت میوه تا پایان مهر تغییری ندارد

به گزارش کسب و کار نیوز، مصطفی دارایی نژاد از آرامش حاکم بر بازار میوه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.