صفحه اصلی / اسلایدر / دستور وزیر اقتصاد برای بررسی فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون و موبایل بالای ۶۰۰ دلار
دستور وزیر اقتصاد برای بررسی فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون و موبایل بالای ۶۰۰ دلار

دستور وزیر اقتصاد برای بررسی فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون و موبایل بالای ۶۰۰ دلار

کسب و کار نیوز- وزیر اقتصاد خواستار بررسی فوری سازمان امور مالیاتی در خصوص احتمال فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون و موبایل بالای ۶۰۰ دلار در سال ۱۴۰۱ شد.

به گزارش کسب و کار نیوز، ذسید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوالی در خصوص واردات ۷۰۰ میلیون دلاری آیفون‌های آمریکایی رفرش و ریپک از طریق رویه واردات در برابر صادرات خود و فروش آن به قیمت نرخ بازار آزاد در حالی که سازمان امور مالیاتی، مالیات این دسته از گران‌فروشان را براساس نرخ اسکناس سامانه سنا محاسبه می‌کند، گفت: از رئیس سازمان امور مالیاتی می‌خواهم تا این مسئله را ظرف یک هفته آینده بررسی و نتیجه را اعلام کند.

وی افزود: با توجه به مصوبات چند سال اخیر نرخ سنا مورد مورد توجه نبوده و نرخ‌هایی نظیر ETS در حوزه تجارت خارجی مورد توجه قرار گرفته است. با این وجود (و با در نظر گرفتن تاکید سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان بر ملاک بودن نرخ سامانه سنا در رویه واردات در برابر صادرات خود) مسئله را از سازمان امور مالیاتی پیگیری خواهیم کرد. بر این اساس وزیر اقتصاد خواستار بررسی فوری سازمان امور مالیاتی در خصوص احتمال فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون و موبایل بالای ۶۰۰دلار در سال ۱۴۰۱ شد.

ماجرای فساد و عدم شفافیت جدی در واردات تلفن همراه از طریق واردات در برابر صادرات خود/ چگونه صادرکننده آبگرمکن واردکننده گوشی بالای ۶۰۰ دلار می‌شود؟

گفتنی است، طی چند روز گذشته شکرالهی مدیر کل دفتر تخصصی تلفن همراه وزارت صمت نیز در خصوص رویه واردات در برابر صادرات خود و واردات برخی تلفن‌های همراه بالای ۶۰۰ دلار از طریق این رویه وارداتی گفته است که از خرداد ماه سال قبل قرار شد جهت واردات موبایل بالای۶۰۰ دلار از ارز صادرات خود استفاده شود که از ابتدا با این مدل مخالف بودم.

وی اظهار کرده بود که تلفن همراه یک حوزه تخصصی است و نباید یک واحد لوازم خانگی تولید کننده آبگرمکن گوشی بالای ۶۰۰ دلار وارد کشور کند. ضمن اینکه باید شاخص‌های سختگیرانه‌تر برای ساماندهی بازار تلفن همراه در دستور کار قرار گیرد که این مسیر از طریق رتبه‌بندی تخصصی پیگیری خواهد شد.

لازم به ذکر است که به گفته دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه در بحث گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار رویه واردات از محل صادرات خود بسیار فسادزا بوده و بازرگانان را مجبور به استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای کرده است. عبقری تاکید کرده بود که این رویه باید حذف شود و همه تلفن‌های همراه یه یک رویه یکسان وارد کشور شوند.

همچنین مطالعه کنید:

عملیات بزرگ حج تمتع ۱۴۰۳ پایان یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، کاپیتان «شمس‌الدین فرزادی پور» با اعلام این خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.