صفحه اصلی / اسلایدر / صادرات ۴۸ میلیون یورویی پسته ایران به اروپا در نیمه نخست۲۰۲۳
صادرات ۴۸ میلیون یورویی پسته ایران به اروپا در نیمه نخست۲۰۲۳

صادرات ۴۸ میلیون یورویی پسته ایران به اروپا در نیمه نخست۲۰۲۳

کسب و کار نیوز- یورو استات اعلام کرد ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی ۴۸ میلیون یورو پسته به اتحادیه اروپا صادر کرده که این رقم با کاهش ۳۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، اطلاعات منتشر شده از سوی پایگاه آماری اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی ۴۸ میلیون یورو پسته به کشورهای اروپایی صادر کرده است. صادرات پسته ایران به اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال جاری میلادی ۳۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. ایران در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۷۸ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو پسته به این اتحادیه صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش صادرات پسته با پوست ایران به اروپا در ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۳ با کاهش ۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو رسیده است. ایران در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو پسته با پوست به اروپا صادر کرده بود.

صادرات مغز پسته ایران به اتحادیه اروپا ۲ برابر صادرات پسته ایران به این اتحادیه بوده است . ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی بالغ بر ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو مغز پسته به اروپا صادر کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۳۱ درصدی داشته است. ایران در نیمه نخست سال قبل ۴۷ میلیون یورو مغز پسته به اروپا صادر کرده بود.

آلمان و اسپانیا بزرگ‌ترین واردکنندگان پسته از ایران در نیمه نخست ۲۰۲۳ بوده‌اند. ۳۲ میلیون یورو از کل صادرات پسته ایران به مقصد آلمان و بیش از ۷ میلیون یورو به مقصد اسپانیا بوده است. بر اساس این گزارش ایران پس از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ پسته به اروپا در نیمه نخست ۲۰۲۳ بوده است. آمریکا در این دوره ۲۶۶ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده است. صادرات پسته آمریکا به اروپا در نیمه نخست ۲۰۲۳ نیز با کاهش ۳ درصدی مواجه شده است.

همچنین مطالعه کنید:

بیش از ۸ هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد

به گزارش کسب و کار نیوز، علی بابایی گفت: در حال حاضر ۸۹۹۵ شرکت دانش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.