صفحه اصلی / اسلایدر / اعتبار تصویب‌شده امسال برای اشتغال چقدر است؟/ هدفگذاری ایجاد بیش از ۱ میلیون شغل
اعتبار تصویب‌شده امسال برای اشتغال چقدر است؟/ هدفگذاری ایجاد بیش از ۱ میلیون شغل

اعتبار تصویب‌شده امسال برای اشتغال چقدر است؟/ هدفگذاری ایجاد بیش از ۱ میلیون شغل

کسب و کار نیوز- وزیر کار گفت: امسال دولت برای ایجاد اشتغال ۲۰هزار میلیارد تومان اعتبار تصویب کرده و سهم بانک‌ها نیز مشخص شده است که با این میزان اعتبار اشتغال قابل‌توجهی ایجاد خواهد شد.

به گزارش کسب و کار نیوز، نرخ بالای بیکاری جوانان، نرخ بالای بیکاری فارغ­ التحصیلان، پایین بودن نرخ مشارکت و افزایش جمعیت غیرفعال، افزایش میانگین سنی جمعیت شاغل، عدم توازن منطقه ‌ای بیکاری، افزایش عدم‌تطابق شغلی، نرخ بالای بیکاری پنهان، سهم بالای اشتغال غیررسمی و پدیده شاغلین فقیر از مهم­ترین چالش‌­های بازار کار کشور به‌شمار می­‌روند.

اهمیت ایجاد اشتغال در ایجاد ثبات اقتصادی جامعه موضوعی غیر قابل انکار است. توجه هرچه بیشتر به موضوع اشتغال در جامعه می‌تواند منجر به افزایش سطح رفاه عمومی و توسعه همه‌جانبه در جامعه شود. در کشورهای مختلف از طریق علمی به این مسئله پرداختند و ارتباط معنی‌داری بین اشتغال و اشتغال پایدار با توانمندسازی منابع انسانی و مدلهای استادشاگردی و انکیباتورها و زنجیره ارزش و زنجیره تأمین و… تعریف نموده‌اند.

نیروی انسانی یکی از مهمترین و اساسی‌ترین عوامل تولید است که از طریق مشارکت در تولید چه به‌لحاظ یدی و فیزیکی و چه به‌لحاظ فکری و مدیریتی و تکنولوژی نقش مهمی در روند تولید ایفا می‌کند. کشورهایی که در برنامه‌ریزی برای تربیت نیروی انسانی موفق‌تر باشند مسیر اقتصادی روشن تری دارند. یکی از دغدغه های اساسی برنامه های توسعه در کشور نیز تلاش برای کاهش معضل بیکاری است که همواره به عنوان یکی از اهداف مهم این برنامه ها بوده است.

سید صولت مرتضوی, وزیرکار با بیان اینکه بزرگترین چالش اشتغالزایی و کارآفرینی در کشور ساختار آموزشی کشور است، گفت: تدوین و ترسیم نظام استاد ، شاگردی و توسعه مراکز آموزش جوار کارگاهی محور برنامه‌های سازمان آموزش فنی‌و حرفه‌ای قرار گرفته است.

مرتضوی بر اصلاح قوانین و مانع زدایی از اشتغال‌آفرینی نیز تأکید کرد و اظهار داشت: برنامه دولت بهبود محیط کسب‌و‌کار برای بخش خصوصی است و ما هم ناظر بر عملکرد دستگاه‌های متولی و حامی کارآفرینان کشور هستیم.

مرتضوی با بیان این‌که سال گذشته فراتر از وعده دولت بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شد، گفت: سال ۱۴۰۲ نیز درصدی بیشتر از سال گذشته برای ایجاد اشتغال هدف‌گذاری شده است.

طی چند روز گذشته  نشست «بررسی عملکرد اعطای تسهیلات تکلیفی موضوع بند الف تبصره (۱۸) و بند ب تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱و ۱۴۰۲» برگزار شد که  علاوه بر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سیدمرتضی بختیاری» رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، «علی‌محمد قادری» رئیس سازمان بهزیستی کشور، معاون و نمایندگانی از وزارت کشور، مدیران‌عامل و نمایندگان بانک مرکزی و بانک‌های‌ عامل کشور حضور داشتند.

صولت مرتضوی, وزیرکار در این نشست گفت: رئیس‌جمهور چند مساله را به‌عنوان اهداف اصلی دولت در نظر دارند که یکی از آن‌ها ایجاد سالیانه یک‌ میلیون فرصت شغلی است. طبق گزارش مرکز آمار ایران، از بهار ۱۴۰۱تا بهار ۱۴۰۲، نرخ بیکاری یک‌ درصد کاهش یافت.

مرتضوی، از ایجاد اشتغال به‌عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی عدالت نام برد و گفت: اگر عدالت را هدف غایی ایجاد جمهوری اسلامی بدانیم، شاخصه اشتغال، آن را ارزیابی می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه اشتغال، حیات‌بخش و عزت‌آفرین است، گفت: اشتغال، احساس غرور و شادابی برای جامعه به ارمغان می‌آورد و اگر ما وظیفه اشتغال‌زایی را به درستی انجام دهیم، امنیت اجتماعی جامعه را تضمین کرده‌ایم.

وزیر تعاون، با بیان اینکه طبق گزارش مرکز آمار ایران شاهد کاهش یک درصدی نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم، اضافه کرد: نرخ بیکاری امسال کمترین نرخ بیکاری در چند دهه اخیر بوده است.

وی درباره مشکلات در حوزه تولید گفت: نباید کارخانه ای تعطیل شود و رئیس جمهور تاکید دارد که کارگر تخلف نمی کند و باید با متخلف برخورد شود؛ تولید هم سزاوار مجازات نیست و نباید با تولید برخورد کنیم.

امسال دولت برای ایجاد اشتغال ۲۰هزار میلیارد تومان اعتبار تصویب کرده و سهم بانک‌ها نیز مشخص شده است که با این میزان اعتبار اشتغال قابل توجهی ایجاد خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش ۲۶۰ درصدی تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان در ۵ ماهه امسال

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی امروز در نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.