صفحه اصلی / اسلایدر / استقبال ترکمنستان از گسترش حضور ایران در بازار این کشور
استقبال ترکمنستان از گسترش حضور ایران در بازار این کشور

استقبال ترکمنستان از گسترش حضور ایران در بازار این کشور

کسب و کار نیوز- رییس هیات مدیره انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های خارجی گفت: بازار ترکمنستان آمادگی گسترش روابط و حضور ایران را دارد و فعالان اقتصادی کشورمان نیز مورد استقبال برای توسعه روابط قرار می‌گیرند.

به گزارش کسب و کار نیوز، «حسن مرتجی» با بیان اینکه نمایشگاه «ایران پروژه» طی ۱۵ سال گذشته برای افزایش سهم ایران از بازار ترکمنستان فعالیت‌های مداومی داشته است، اظهار کرد: در آغاز این اقدامات موجب شد که حجم تجارت ایران و ترکمنستان از ۱۷۵ میلیون دلار صادرات در سال ۱۳۸۷ به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ افزایش یابد.

وی با بیان اینکه این افزایش رقم بزرگی برای بازار پنج میلیون نفری ترکمنستان بود، افزود: همکاری‌های سفارت ایران در ترکمنستان و سازمان توسعه تجارت در این بخش بسیار تاثیر گذار بوده و از سوی دیگر اقدامات فعالان اقتصادی، مشارکت کنندگان و تلاش‌های گروهی انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های خارجی توانست مسیر را هموارتر کند.

مرتجی با اشاره به برگزاری ششمین دوره نمایشگاه ایران پروژه در ترکمنستان، اظهار داشت: دولت ترکمنستان از برگزاری این نمایشگاه استقبال می‌کند، زیرا با توجه به سوابق و تاثیرات این نمایشگاه، اقدامات بزرگی به سرانجام رسیده است. وی تاکید کرد: نمایشگاه ایران پروژه در ترکمنستان منجر به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در زمینه‌های مختلف شده و زمینه برای امضای قراردادهای بسیاری را فراهم کرده است و به همین دلیل در منطقه شناخته شده، به شمار می‌رود.

رییس هیات مدیره انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های خارجی خاطرنشان کرد: در دهه ۹۰ با امضای قراردادی میان ایران و ترکمنستان مبنی بر واردات گاز از این کشور و صادرات کالا و خدمات، تعهد عظیمی به وجود آمد که ارقام تجاری را صعودی کرد. وی افزود: بازار ترکمنستان از این نظر ویژه است که با دیگر کشورهای همسایه با ترکیب نسبی جمعیت به این حجم از تجارت دست نیافتیم و به دلیل این میزان از استقبال، رویکرد تجار به این سمت بسیار افزایش داشت.

مرتجی، کاهش ارقام تجاری در سال‌های اخیر را به دلیل کرونا دانست و گفت: با توجه به پنج میلیون نفر جمعیت ترکمنستان، سالیانه ۵۰۰ میلیون دلار تجارت با این کشور رقم قابل قبولی است و در شرایط خوبی قرار داریم. وی افزود: همه پروژه‌های یک دهه اخیر که در مرز دو کشور اجرایی و عملیاتی شده است، نتیجه برگزاری نمایشگاه ایران پروژه بود و موجب گسترش روابط دو کشور شد.

رییس هیات مدیره انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های خارجی با بیان اینکه ایران و ترکمنستان یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند، اظهار داشت: چهار مرز فعال اینچه برون، باجگیران، لطف آباد و سرخس میان دو کشور وجود دارد؛ ترکمن‌ها از بازارچه‌های مرزی نیز استقبال می‌کنند و مایل به حضور و خرید از این فضاهای موجود هستند.

وی با تاکید بر اینکه نمایشگاه ایران پروژه در چهار محور اصلی تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، آب، برق و انرژی، ساختمان و خدمات فنی و مهندسی برگزار می‌شود، تاکید کرد: تجارت ایران با ترکمنستان از مبادلات با جمهوری آذربایجان، ارمنستان، قزاقستان و حتی روسیه بیشتر بوده است. نمایشگاه ایران پروژه از دوم تا پنجم آبان ماه در عشق‌آباد ترکمنستان با مجوز سازمان توسعه تجارت و در راستای تاکیدات روسای جمهور دو کشور برگزار می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

قیمت میوه تا پایان مهر تغییری ندارد

به گزارش کسب و کار نیوز، مصطفی دارایی نژاد از آرامش حاکم بر بازار میوه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.