صفحه اصلی / اسلایدر / رشد ۱۲۵ درصدی ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن
رشد ۱۲۵ درصدی ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن

رشد ۱۲۵ درصدی ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن

کسب و کار نیوز- معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی در هفته گذشته با رشد همراه شد تا جایی که حجم این معاملات رشدی ۱۱۲ درصدی و ارزش آن افزایشی ۱۲۵ درصدی را نسبت به هفته پایانی تیر تجربه کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، در پنج روز معاملاتی هفته گذشته در مجموع افزون بر ۲۷ میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزشی بیش از ۲۶۸ هزار میلیارد تومان در هفت بازار فرابورس مورد داد و ستد قرار گرفته است.

ارزش معاملات طی نخستین هفته مردادماه با افت مختصر سه درصدی نسبت به هفته پایانی تیرماه مواجه شد و حجم معاملات نیز ۱۸ درصد کاهش یافت.

فرابورس در گزارش در خصوص معاملات در این بازار آورده است: در مدت مورد بررسی در میان بازارهای سهامی فرابورس، بازار دوم با معاملات ۲ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومانی، بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد. رتبه دوم در میان بازارهای سهامی فرابورس متعلق به بازار اول با معاملاتی به ارزش ۲ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان بود و پس از آن بازار پایه با معاملاتی به ارزش ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان قرار داشت.

در این مدت بازار ابزارهای مشتقه با معاملاتی به ارزش ۵۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، رشد ۱۲۵ درصدی را نسبت به هفته ماقبل تجربه کرد. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز بیش از ۲۶۰ هزار میلیارد تومان جابه‌جایی اوراق به ثبت رسید که نسبت به هفته ماقبل خود تغییر قابل‌توجهی را تجربه نکرد.

آمار معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد در این مدت ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی ۲۴۹ هزار میلیارد تومان بوده و تغییر قابل‌توجهی نداشته است. همچنین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان ثبت‌شده که کاهش ۲۱ درصدی داشته است.

این در حالی است که طی این مدت معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن با رونق مواجه شده است. به این ترتیب که بیش از ۱.۵ میلیون ورقه به ارزش ۱۳۱ میلیارد تومان اوراق تسهیلات مسکن طی این مدت مورد دادوستد قرار گرفته است. این معاملات رشد ۱۱۲ درصدی در حجم و ۱۲۵ درصدی در ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

در بازارهای سهامی، سرمایه‌گذاران خرد فرابورسی در اولین هفته مردادماه بیشترین تمرکز معاملات را در گروه‌های خودرویی، بانکی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، غذایی و محصولات شیمیایی داشتند و این پنج صنعت توانستند نزدیک به نیمی از ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دهند.

به این ترتیب طی معاملات هفته‌ای که گذشت بیش از هفت‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام در فرابورس ثبت شد که افزون بر سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از این دادوستدها متعلق به پنج گروه خودرویی، بانکی، سرمایه‌گذاری‌ها، غذایی و شیمیایی بود.

در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت شاخص کل فرابورس با کاهش مختصر نیم درصدی مواجه شد و در سطح ۲۶ هزار و ۵۰۸ واحد قرار گرفت. ارزش بازار نیز در این مدت یک درصد افت کرد و در رقم ۲.۵ میلیون میلیارد تومان هفته را به پایان رساند.

همچنین مطالعه کنید:

وزیر اقتصاد اعلام کرد/تزریق ۱۰۰ همت به اقتصاد با حذف مالیات سرمایه‌گذاران

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.