صفحه اصلی / اسلایدر / قبض‌های گاز از ابتدای سال بازنگری می‌شود/ جزئیات مصوبه جدید تعرفه‌های گاز در سال ۱۴۰۲
قبض‌های گاز از ابتدای سال بازنگری می‌شود/ جزئیات مصوبه جدید تعرفه‌های گاز در سال ۱۴۰۲

قبض‌های گاز از ابتدای سال بازنگری می‌شود/ جزئیات مصوبه جدید تعرفه‌های گاز در سال ۱۴۰۲

کسب و کار نیوز- مصوبه جدید تعرفه‌های گاز در سال جاری ابلاغ شده و تغییر عمده نسبت به سال قبل، در پلکان‌های مصرفی و تعیین مشوق‌های صرفه‌جویی در مصرف گاز است.

به گزارش کسب و کار نیوز، در راستای اجرای جزء (۱) بند (ز) تبصره (۱۵) و بند (ل) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ مصوبه جدیدی در تاریخ ۲۱ خردادماه سال جاری در هیئت وزیران به تصویب رسید که بر مبنای آن، تغییراتی در نحوه محاسبه تعرفه گاز بخش خانگی اعمال شد.

مسلم رحمانی، عضو هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران در این خصوص گفت: نسبت به تعرفه سال گذشته تفاوت این آیین نامه جدید در این است که پلکان‌های مصرف به جای ۷۵ مترمکعبی، ۱۰۰ مترمکعبی است. وی ادامه داد: برای هر اقلیم از ۵ اقلیم سقف مصرف مشخص شده، که در گذشته این تعیین الگوی مصرف به شفافیتی که در آیین نامه جدید وجود دارد، نبوده است. رحمانی اذعان داشت: در آیین نامه جدید، بحث پاداش مصرف و خوش مصرفی هم برای بخش خانگی و هم بخش‌های غیرخانگی از جمله صنایع و مشترکان عمده درنظر گرفته شده است.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در خصوص جریمه پرمصرفی گفت: جریمه پرمصرفی همان پلکان‌های ۱۱ و ۱۲ خواهد بود که تعرفه‌های نهایی از آنها اخذ می شود. رحمانی با بیان اینکه “در آیین نامه جدید هیچ افزایش تعرفه‌ای نسبت به گذشته نداشته‌ایم و فقط پلکان‌ها تغییر کرده”، گفت: تعرفه‌ها بر اساس همان آیین نامه آذرماه سال گذشته است، منتها این تعرفه‌ها در زمستان سال گذشته با دستور رئیس جمهوری مشمول ۷۰ درصد تخفیف شد، امسال دیگر آن تخفیف شامل حال مشترکان نمی شود.

به گزارش تسنیم، جزئیات مصوبه جدید تعرفه‌‌های گاز بخش خانگی بدین شرح است:

۱. تعرفه ها بصورت پلکانی و در قالب ۱۲ پله تدوین و ابلاغ شده است و تعرفه هر پله به مصارف مازاد بر پله قبلی اعمال خواهد شد. ۲. تعرفه بخش خانگی در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۲۱ ابلاغ شده و از ابتدای سال جاری صورتحساب مشترکین محترم بر اساس تعرفه جدید محاسبه می شود.

۳. تعرفه هر پله در دوره سرد سال دقیقاً مشابه تعرفه های ابلاغی سال ۱۴۰۱ است و صرفاً الگوی مصرف بر اساس آخرین اطلاعات مصرف و شرایط آب و هوایی کشور و همچنین در راستای کاهش هزینه خانوارها تغییر یافته است.

۴. الگوی مصرف متناسب با مناطق جغرافیایی و اقلیم آب و هوایی شهرهای کشور تعیین شده است و مشترکین در شهرهای مختلف بر اساس وضعیت آب و هوایی محل مصرف از الگوهای متفاوتی برخوردار هستند.

۵.  بمنظور اعمال دقت نظر و همچنین بررسی شرایط آب و هوایی مناطق مختلف کشور، اقلیم های آب و هوایی توسط پژوهشکده هواشناسی کشور تعیین و به شرکت ملی گاز ایران اعلام می شود.

۶. در تعرفه های ابلاغی مانند سنوات گذشته تعرفه مشترکین کم مصرف (سه پله ابتدایی) هیچ تغییری ننموده است و صرفاً تعرفه مشترکین پر مصرف مانند سال گذشته در هر پله تعیین شده است.

۷.  بمنظور تشویق مشترکین به صرفه جویی و استفاده از راه کارهای بهینه سازی مصرف گاز طبیعی، تعرفه پله های ۱۱ و ۱۲ (مشترکین بسیار پر مصرف)، به ترتیب ۵۰۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ ریال تعیین شده است.

۸.  جدول پلکانی تعرفه های گاز طبیعی در دوره سرد سال در نمای کلی به این صورت است:

شرکت ملی گاز ایران ,

۹.  سقف مصرف متعارف هر اقلیم برابر با سقف مصرف پله ۳ هر اقلیم می باشد. این سقف در جدول ذیل آورده شده است.

شرکت ملی گاز ایران ,

۱۰.  تعرفه های ابلاغی در دوره گرم نیز مطابق جدول زیر است:

شرکت ملی گاز ایران ,

 1. در دوره گرم سال به دلیل حذف مصارف گرمایشی، تعرفه کلیه اقلیم های آب و هوایی مشابه است.
 2.   بمنظور مساعدت با مشترکینی که برای سرمایش از چیلر استفاده می کنند تعرفه پله های ۱۱ و ۱۲ دوره گرم سال به نسبت سال گذشته کاهش یافته است. این تغییر مطابق جدول زیر است:

شرکت ملی گاز ایران ,

 1.   کسانی که در دوره گرم سال از گاز طبیعی برای مصارف سرمایشی استفاده می نمایند، ضروری است از تجهیزات بهینه سازی شده و با راندمان انرژی بالا استفاده نمایند تا هزینه های مربوطه را کاهش دهند.
 2. گازبهای افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی در دوره سرد و گرم سال تا سقف مصارف پله ۳ آنها رایگان می باشد و تنها گازبهای مصارف مازاد بر پله ۳ را پرداخت خواهند کرد.

  مشوق های ابلاغی برای تشویق مشترکین به صرفه جویی در بازه ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند ماه :

 1. در صورت کاهش حداقل ۱۰ درصدی مصارف خانگی به نسبت دوره مشابه سال گذشته، به ازای هر متر صرفه جویی مبلغی معادل ۵ برابر هزینه فرآورش، انتقال و توزیع به مشترک پرداخت خواهد شد. این مبلغ تا سقف ۳۵ درصد صرفه جویی قابل پرداخت خواهد بود.
 2. در صورت صرفه جویی بیش از ۱۰ درصدی مدارس، دانشگاه‌ها، خیریه‌ها، اماکن ورزشی و مذهبی، مجتمع‌های تجاری و اماکن گردشگری، به ازای هر یک واحد درصد صرفه جویی، مشمول تخفیف هزینه گازبها دوره صورتحساب به میزان ۱۰ واحد درصد خواهند شد. این تخفیف گازبها تا سقف ۴۰ درصد قابل اعمال در صورتحساب دوره می‌باشد.
 3. بر اساس ابلاغیه شورای عالی امنیت ملی، گازبهای مشترکینی که در بازه زمانی ۱۵ دی ماه تا ۱۵ بهمن ماه حداکثر ۷۰ درصد مصرف پله سوم اقلیم مربوطه را داشته باشند بصورت ۱۰۰ درصد رایگان محاسبه خواهد شد.
 4. مشترکین غیر خانگی با ظرفیت ۵۰۰۰ مکعب در ساعت و بیشتر در صورتی که در دوره سرد سال حداقل در ۵ روز متوالی مصارف خود را نسبت به روزهای گذشته خود حداقل ۳۰ درصد کاهش دهند متناسب با حجم گاز صرفه جویی شده مشمول۱۰ درصد بخشودگی گازبهای دوره خواهند شد.

   ممنوعیت های قانونی از ابتدای آذر تا پایان بهمن ماه:

 1.   استفاده از گاز طبیعی به منظور گرمایش استخرهای خانگی تا پایان بهمن ماه ممنوع می باشد.
 2.   استفاده از وسایل انرژی بر در فضای باز ممنوع می باشد.
 3.   فروش گاز به مراکز استخراج رمز ارز تا پایان بهمن ماه ممنوع می باشد.

  تعرفه مشترکین تجاری، گردشگری و صنایع دستی و کوره های آجر از ۲۱ خرداد ماه ۱۴۰۲ مشابه تعرفه مشترکین صنعتی کشور خواهد بود.

 مشترکین دولتی در صورتی که در بازه ۱۶ آذرماه تا ۱۵ اسفند ماه، مصارف خود را نسبت مصارف سال گذشته ۲۰ درصد کاهش ندهند، گازبهای دوره آنها با ۵۰ درصد افزایش محاسبه خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

پلتفرم‌های مارکت پِلیس برای خریداران کالاهای آنلاین چه سودی دارند؟

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، در دنیای آنلاین اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.