صفحه اصلی / اسلایدر / بانک مرکزی: کنترل ترازنامه بانک‌ها منجر به کاهش پرداخت تسهیلات نشد
بانک مرکزی: کنترل ترازنامه بانک‌ها منجر به کاهش پرداخت تسهیلات نشد

بانک مرکزی: کنترل ترازنامه بانک‌ها منجر به کاهش پرداخت تسهیلات نشد

کسب و کار نیوز- طبق اعلام معاون بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات در شبکه بانکی در سال ۱۴۰۱ رشد ۴۵.۳ درصدی و در سه ماهه اول ۱۴۰۲ نیز رشد ۲۵.۸ درصدی داشته است.

به گزارش کسب و کار نیوز، سپهر خلجی، رئیس ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در دهمین جلسه این ستاد با اشاره به دغدغه دولت در تامین مالی بخش تولید و همچنین پرداخت تسهیلات خرد به مردم، تصریح کرد: در بخش‌هایی که عملکرد نظام بانکی در پرداخت تسهیلات قابل دفاع است، باید اقدامات موثری برای اطلاع‌رسانی و ارائه این عملکرد به مردم صورت گیرد؛ در بخش‌هایی هم که پرداخت تسهیلات منطبق بر تکالیف تعیین شده نبوده، باید ریشه مساله شناسایی شده و برای حل آن اقدام شود.

محمد شیریجیان، معاون اقتصادی بانک مرکزی با ارائه گزارشی مقایسه‌ای از عملکرد نظام بانکی در پرداخت تسهیلات گفت: بدنبال تدوین و اجرای برنامه پولی و تعیین هدف رشد نقدینگی برای سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، در کنار پیگیری جدی سیاست کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک‌ها و جریمه بانک‌های متخلف از حدود تعیین شده از طریق افزایش نسبت سپرده قانونی، رشد نقدینگی از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون کاهش قابل توجهی یافته و از ۴۲.۸ درصد در مهرماه ۱۴۰۰ به ۲۹ درصد در خرداد ۱۴۰۲ رسیده است و در سال ۱۴۰۱ رشد نقدینگی به ۳۱ درصد رسید در حالی که سال قبل از آن این میزان ۳۹ درصد بود.

وی اظهارداشت: با این وجود در سال ۱۴۰۱ شاهد رشد ۴۵.۳ درصدی پرداخت تسهیلات بوده ایم. تسهیلات پرداختی در سه ماهه ابتدایی ۱۴۰۲ نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۵.۸ درصدی داشته است در حالی که رشد تجمعی نقدینگی سه ماهه نخست امسال ۳.۹ درصد بوده است و این آمار نشان می‌دهد کنترل نقدینگی و کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها منجر به کاهش پرداخت تسهیلات نشده است. در این جلسه مصوباتی جهت بهبود اطلاع رسانی در این زمینه اتخاذ و تکالیفی برای دستگاه‌های مرتبط تعیین شد.

همچنین مطالعه کنید:

مالیات ۵۰ درصد اصناف صفر شد/رشد سهم مالیات در تامین مالی دولت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، سیدهادی سبحانیان رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.