صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / وزیر ارتباطات: همه کشورها باید در ساختن فضای مجازی آینده نقش داشته باشند
وزیر ارتباطات: همه کشورها باید در ساختن فضای مجازی آینده نقش داشته باشند

وزیر ارتباطات: همه کشورها باید در ساختن فضای مجازی آینده نقش داشته باشند

کسب و کار نیوز- وزیر ارتباطات گفت: ما باید در ساختن فضای مجازی آینده سهم داشته باشیم، اگر در فضای مجازی آینده، کشورها سهم نداشته باشند نمی‌توانند حقوق شهروندان خود را حفظ کنند و این نیازمند این است که فضای مجازی آینده تک قطبی نبوده و چند قطبی باشد.

به گزارش کسب و کار نیوز، در اولین روز اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو سازمان اکو به میزبانی جمهوری اسلامی ایران، «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این مراسم اظهار داشت: به اعتقاد من در آینده بسیار نزدیک وابستگی بشر به ابزارها و خدمات دیجیتال بسیار بیشتر خواهد شد و فناوری‌های راهبردی جدیدی مثل هوش مصنوعی، کلان داده و اینترنت اشیا زندگی بشر را تغییر خواهد داد و آینده به اعتقاد خیلی‌ها، آینده حکمرانی پلتفرم‌ها خواهد بود، یعنی این پلتفرم‌ها هستند که برای زندگی بشر تصمیم می‌گیرند.

وی افزود: در چنین شرایطی اعتقاد من این است که ما باید در ساختن فضای مجازی آینده سهم داشته باشیم، اگر در فضای مجازی آینده، کشورها سهم نداشته باشند نمی‌توانند حقوق شهروندان خود را حفظ کنند و این نیازمند این است که فضای مجازی آینده تک قطبی نبوده و چند قطبی باشد و همه کشورها به شکل متعادلی در ساختن آن نقش داشته باشند.

زارع‌پور تاکید داشت: به همین منظور ما کشور های عضو اکو و همچنین کشورهای منطقه باید با یکدیگر در نهادهای تصمیم سازی که در دنیا وجود دارند در فرآیندهای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی برای ساختن آینده فضای مجازی نقش داشته باشیم. اگر این اتفاق حاصل نشود در آینده حکومت‌ها قطعا برای حفظ حقوق مردم خود دچار مشکل خواهند شد.

وی تصریح کرد: اهمیت این اجلاس از این نظر است که منجر به آن می‌شود که ما کشورها ظرفیت‌ها و دغدغه‌های یکدیگر را بشناسیم، زیرا برای رسیدن به مشارکت فعال در ساختن فضای مجازی آینده باید ظرفیت‌ها را شناخته شود.

وی گفت: با توجه به ظرفیت‌های خوب موجود در زمینه سخت‌افزار، نرم‌افزار و پلتفرم‌ها که درکشورهایی که حاضر هستند، ما می‌توانیم به پلتفرم‌ها و سکوهای خدمات‌رسان مشترک فکر کنیم که مردمان و کاربران کشور‌های ما بتوانند از خدمات مشترکی که توسط متخصصین کشورهای مختلف عضو این اجلاس فراهم می‌شود استفاده کنند، همه این مسائل در کنار این است که ما از خدمات جهانی نیز استفاده می‌کنیم. یعنی در دنیای آینده دیجیتال ما باید دارایی‌های دیجیتال مربوط به خودمان را داشته باشیم که بتوانیم خدمات خوب و با کیفیت به مردم عرضه بکنیم و همچنین در تعامل با پلتفرم‌های بزرگ که الان در اختیار چند شرکت بزرگ غول فناوری دنیاست بتوانیم حقوق مردم خود را هم حفظ کنیم.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان میزبان این نشست، ظرفیت‌های بسیار خوبی را دارا می‌باشد، برای مثال از لحاظ جغرافیایی می‌توانیم به عنوان پل دیجیتال بین کشورهای منطقه باشیم و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نقش یک هاب را برای ترانزیت اینترنت مورد نیاز کشورها ایفا کند و ما کشورها باید با یکدیگر همکاری داشته باشیم تا در لایه زیرساخت هم بتوانیم یک اینترنت پرسرعت را برای مردم فراهم بکنیم. همچنین که در حوزه خدمات و سرویس‌های دیجیتال ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد.

وزیر ارتباطات در پایان سخنان خود عنوان کرد: من امیدوار هستم که با همکاری مشترک بین کشورهای منطقه و کشورهای عضو اکو و در قدم بعدی گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه بتوانیم خدمات باکیفیت، پرسرعت و متنوع را مبتنی بر فناوری‌های جدید برای مردمان کشورمان فراهم کنیم، در عین حال که می‌توانیم در فضای جدید که آینده کشورها آینده دیجیتال خواهد بود بتوانیم حافظ حقوق مردممان هم باشیم.

همچنین مطالعه کنید:

رشد ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت سیزدهم مردادماه ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.