صفحه اصلی / اسلایدر / جولان عطرهای قاچاق در بازار با سوء استفاده از رویه مسافری/ ستاد مبارزه با قاچاق شفاف سازی کند
جولان عطرهای قاچاق در بازار با سوء استفاده از رویه مسافری/ ستاد مبارزه با قاچاق شفاف سازی کند

جولان عطرهای قاچاق در بازار با سوء استفاده از رویه مسافری/ ستاد مبارزه با قاچاق شفاف سازی کند

کسب و کار نیوز- در حال حاضر شاهد هستیم که برخی سودجویان برای فرار از مقررات مبارزه با قاچاق تحت عنوان رویه مسافری اقدام به واردات تجاری عطر می‌کنند که ستاد قاچاق کالا و ارز باید در این مورد شفاف‌سازی کند.

به گزارش کسب و کار نیوز، چند سالی است که واردات عطر و ادکلن به ممنوع اعلام شده است. پس از این ممنوعیت شاهد قاچاق این کالا از طرق مختلف هستیم. در کنار کالاهای قاچاق  بحث فروش کالاهای تقلبی آن هم در سطح گسترده‌ای وجود دارد. با توجه به این مسئله عملا امکان اعتماد به کالا برای خریداران وجود ندارد.

برررسی‌ها نشان می‌دهد که طی ماه‌های اخیر شگرد جدیدی برای عرضه قانونی عطر و ادکلن وارداتی در پیش گرفته شده و آن استفاده از رویه واردات مسافری است. در واقع عرضه کنندگکان با استفاده از رویه مسافری اقدام به عرضه عطر و ادکلن کرده و بر این اساس مشمول مقررات قاچاق کالا و ارز نیز نمی‌شوند. این موضوع مدت‌ها در بحث واردات موبایل نیز دامن گیر اقتصاد کشور بوده و سبب بروز مشکلات متعددی شده است.

ماجرای دورزدن ممنوعیت‌های ورداتی با استفاده از رویه مسافری

آمارها نشان می‌دهد در سه ماهه نخست سال حدود ۱۵۰ هزار دستگاه  تلفن همراه به صورت مسافری وارد کشور شده است. نکته جالب توجه اینکه بخش عمده ای از این گوش‌ها مربوط به آیفون ۱۴ می‌باشد که واردات تجاری آن ممنوع شده است. در واقع رویه مسافری به معبری برای دور زدن ممنوعیت‌های قانونی و عرضه تجاری کالایی که واردات آن با محدودیت مواجه است تبدیل شده است.

گفتنی است، قاچاق یا حتی واردات از طریق رویه مسافری این دسته از کالاها نه تنها سبب دامن زدن به تبادل ارز در بازار غیر رسمی می‌شود بلکه در نهایت سبب از دست رفتن درآمدهای دولت نیز می‌شود. با در نظر داشتن سوء استفاده‌هایی که از رویه واردات مسافری در حوزه‌های مختلف مانند تلفن‌های همراه و عطر و ادکلن انجام می‌شود باید فروش این دسته از کالاها به صورت تجاری ممنوع شود چرا که فلسفه این رویه وارداتی اساسی استفاده شخصی افراد است. بر این اساس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بایستی در این خصوص شفاف سازی کند.

همچنین مطالعه کنید:

وزیر اقتصاد اعلام کرد/تزریق ۱۰۰ همت به اقتصاد با حذف مالیات سرمایه‌گذاران

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.