صفحه اصلی / اسلایدر / افزایش جزئی نرخ سود بین بانکی+جدول
افزایش جزئی نرخ سود بین بانکی+جدول

افزایش جزئی نرخ سود بین بانکی+جدول

کسب و کار نیوز- نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۱۴ تیرماه با رشد ۰.۰۳ درصدی نسبت به هفته قبل به ۲۳.۴۴ درصد رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز، جدول تغییرات نرخ سود بین بانکی نشان میدهد که نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به چهارشنبه ۱۴ تیرماه نسبت به هفته قبل از آن با افزایش جزئی همراه شده و به نرخ ۲۳.۴۴ درصد رسیده است. نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به ۷ تیرماه ۲۳.۴۱ درصد، هفته منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۲۳.۴۸ درصد، هفته منتهی به ۲۴ خرداد ۲۳.۴۸ درصد و هفته منتهی به ۱۷ خردادماه ۲۳.۴۴ درصد بود. این نرخ در هفته پیش از آن نیز با کاهش یک دهم درصدی به ۲۳.۶۵ درصد رسیده بود.

نرخ سود بانکی|سود بانکی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران , بازار سرمایه ,

به گزارش تسنیم، روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود؛ از هفته منتهی به ۳۰ آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال ۲۱درصدی شده و تا هفته منتهی به ۱۹ بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود ولی از ۲۶ بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال ۲۲درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال ۲۳درصدی در نوسان است.

بانک مرکزی در واکنش به افزایش نرخ سود بین‌بانکی، کریدور این نرخ را که پیش از این از ۱۴ تا ۲۲ درصد بود به ۱۷ تا ۲۴ درصد افزایش داد، نرخ بهره بین‌بانکی اما بار دیگر به سقف کریدور جدید خود نزدیک می‌شود و باید دید که بانک مرکزی اجازه شکسته شدن این سقف را خواهد داد یا نه.

نرخ سود بین‌بانکی چیست؟

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد، برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

کاهش ۱۶.۴ واحد درصدی رشد نقدینگی با اقدامات جامع بانک مرکزی

به گزارش کسب و کار نیوز، روند صعودی رشد نقدینگی و ثبت ارقام بی­ سابقه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.