صفحه اصلی / اسلایدر / حذف شرط سنی مشاغل سخت و زیان‌آور در برنامه هفتم/ امکان بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه
حذف شرط سنی مشاغل سخت و زیان‌آور در برنامه هفتم/ امکان بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه

حذف شرط سنی مشاغل سخت و زیان‌آور در برنامه هفتم/ امکان بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه

کسب و کار نیوز- طبق لایحه برنامه هفتم توسعه، حداقل سن لازم برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور برای زنان ۴۵ و مردان ۵۰ سال بود که این شرط در کمیسیون اجتماعی مجلس حذف شد.

به گزارش کسب و کار نیوز، پس از انتشار لایحه برنامه هفتم توسعه, حداقل سن لازم برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور برای زنان ۴۵ و مردان ۵۰ سال تعیین شد و این مسئله دلخوری بخش زیادی از جامعه کارگری را به‌همراه داشت.

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری معتقد است در صورت تصویب این لایحه، مفهوم «سخت و زیان‌آور» در عمل از میان می‌رود.

وی دراین‌باره گفته بود: تغییرات برخی قوانین کار و بازنشستگی، به‌جای اینکه در قالب قوانین مربوطه صورت بگیرند، ذیل برنامه هفتم توسعه دیده شده‌اند. تدوین‌کنندگان این برنامه نیز بعضی مطالب را در حالت کلی بیان کرده‌اند و وارد جزئیات نشده‌اند، در نتیجه طبیعی است که انتشار متن برنامه، برخی اقشار ذی‌نفع را نگران کرده باشد.

به‌گفته صادقی، برای مثال مشخص نیست که؛ این تغییرات در صورت تصویب از چه‌زمانی اجرایی می‌شوند؟ آیا تغییر سن بازنشستگی شامل افراد تازه‌کار خواهد شد یا عطف به ما سبق هم می‌شود؟ به این معنا که آیا فردی با ۲۰ سال سابقه کار هم باید بر اساس قانون جدید بازنشسته شود؟

این فعال کارگری بیان کرده بود: در این مرحله، به‌نظر می‌رسد بیان کلی موضوعات به این معنا باشد که همه افراد مشمول قانون جدید می‌شوند، البته باید دید در آیین‌نامه‌ای که پس از آن به تصویب می‌رسد هم چه تصمیمی گرفته می‌شود.

به گزارش تسنیم، پس از بررسی متن پیشنهادی لایحه عباس گودرزی,‌ نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خبر از حذف شرط سنی برای مشاغل سخت و زیان‌آور در برنامه هفتم توسعه داد. وی گفت: در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص مشاغل سخت و زیان‌آور، محدودیت سقف سنی برای متقاضیان بازنشستگی را از لایحه برنامه هفتم توسعه برداشتیم و با ۲۰ سال سابقه امکان بازنشستگی فراهم است.

گودرزی افزود: کمیسیون اجتماعی مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در خصوص تعیین ۵ سال پایان خدمت به‌عنوان ملاک حقوق بازنشستگی به جمع‌بندی نرسید.

وی اضافه کرد: بر این اساس پیشنهاد ما این بود که یا این بند از لایحه برنامه هفتم حذف شود یا با پیشنهادی که منافع کارگران را تأمین کند، جایگزین کند.

همچنین مطالعه کنید:

وزیر اقتصاد اعلام کرد/تزریق ۱۰۰ همت به اقتصاد با حذف مالیات سرمایه‌گذاران

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.