صفحه اصلی / اسلایدر / ۷۰ درصد زعفران فله‌ صادر می‌شود
۷۰ درصد زعفران فله‌ صادر می‌شود

۷۰ درصد زعفران فله‌ صادر می‌شود

کسب و کار نیوز- عضو شورای ملی زعفران گفت: بنابرآمار سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزارتن زعفران صادر می‌شود که ۷۰ درصد این میزان بصورت فله انجام می‌شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، علی حسینی از ثبات قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هرکیلو زعفران ۳۰ تا ۳۱ میلیون تومان و حداکثر ۴۰ تا ۴۳ میلیون تومان است. به گفته او، با توجه آغاز فصل برداشت زعفران نوبرانه از سه ماه آینده و عرضه به بازار پیش بینی می‌شود که تغییری در روند قیمت‌ها ایجاد نشود.

حسینی با بیان اینکه روند صادرات زعفران کماکان افزایشی است، گفت: بنابر آمار گمرک از ابتدای سال میزان صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است، اما متاسفانه آن طور که باید و شاید زیرساخت‌های مناسبی برای صادرات زعفران نداشتیم.

عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه سالانه ۸۰ تا ۹۰ تن زعفران به چین صادر می‌شود، گفت: اکنون چین رقیب بالقوه ماست و به عبارتی با دست خودمان برای کشور‌ها بازارسازی می‌کنیم به طوریکه سالانه ۹۰ تن زعفران فله به چین صادر می‌شود. همچنین به برخی کشور‌ها به رغم ۳ تا ۴ میلیون جمعیت، ۶۰ تن زعفران در سال صادر می‌شود و بدیهی است که زعفران ایرانی با نام دیگر کشور‌ها مجدد صادر می‌شود که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

او با تاکید بر بهبود روند صادراتی زعفران گفت: سالهاست بر طبل فله فروشی زعفران می‌کوبیم، درحالیکه ارزش افزوده واقعی زمانی به کشور بازمی گردد که خریداران اندک اقدام به خرید انبوه کنند یا اتاق فکری برای زعفران تشکیل شود. حسینی با بیان اینکه سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن زعفران تولیدی صادر می‌شود، گفت: این درحالی است که بیش از ۷۰ درصد زعفران صادراتی بصورت فله به چند کشور از جمله چین و امارات صادر می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

ایجاد ۹۰ هزار شغل خانگی در سال جاری

به گزارش کسب و کار نیوز، محمود کریمی بیرانوند با بیان اینکه سال گذشته ۱۰۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.