صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / شرکت‌های دانش‌بنیان، به پیشران و لوکومتیو اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل شوند/رونق کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان
شرکت‌های دانش‌بنیان، به پیشران و لوکومتیو اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل شوند/رونق کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان، به پیشران و لوکومتیو اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل شوند/رونق کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان

کسب و کار نیوز- با توجه به ارائه برنامه های حمایتی از سوی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، کسب و کار شرکت‌های دانش‌بنیان رونق می‌یابد. با ارائه ۱۲ خدمت توانمندسازی از سوی معاونت توسعه دانش بنیان معاونت علمی، کسب و کار شرکت های دانش محور توسعه می‌یابد. معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در راستای توسعه زیست بوم فناوری و حمایت از فعالیت های دانش بنیان ،۱۲ خدمت توانمندسازی ارائه کرده تا شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق با استفاده از این برنامه های حمایتی روند توسعه تجاری سازی محصولات خود را توسعه دهند.

به گزارش کسب و کار نیوز، این درحالی است که باید توجه داشت که شرکت‌های دانش‌محور و فناور به نوعی اساس و پایه ایجاد و شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری هستند و توسعه فعالیت این شرکت ها و تجاری سازی محصولات آن‌ها باید بسیار مورد توجه قرارگیرد. از اینرو معاونت علمی سعی دارد تا برای تحقق این مهم خدمات توانمندسازی از جمله «مشاوره های تخصصی کسب‌وکار»، «برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ»، «توسعه بازار»، «تحقیقات بازار» و «ارزش‌گذاری و تبادل فناوری» را به این شرکت ها ارائه کند.

همچنین «تبلیغات و اطلاع رسانی»، «منابع انسانی»، «موضوعات حقوقی»، «طراحی صنعتی و ساخت قالب»، «مجوزها، تاییدیه‌ها و استانداردها»، «مالیات و خدمات مالی و اداری» و «بیمه‌های بازرگانی» از دیگر عناوین اصلی خدمات توانمندسازی معاونت علمی به شرکت‌های دانش‌بنیان است تا آنها را در رسیدن به اهداف خود یاری کند.

با توجه به اینکه تعداد شرکت‌های دانش بنیان فعال در نزدیکی مرز ۹ هزارشرکت قرار گرفته، معاونت علمی به عنوان متولی حوزه دانش بنیان در کشور سعی دارد تا با ارائه خدمات توانمندسازی این شرکت ها را همراهی کند. مشاوره تخصصی کسب و کار، مشاوره های توسعه فنی محصولات، نشست های پرسش و پاسخ، ارزشگذاری و تبادل فناوری، بیمه های تامین اجتماعی و بازرگانی، تحقیقات بازار، حقوقی، طراحی صنعتی و ساخت قالب از جمله عناوین تعریف شده خدمات توانمندسازی شرکت های دانش بنیان است.

همچنین از دیگر عناوین خدمات توانمندسازی تعریف شده در این حوزه می توان به مجوزها، تاییدیه ها و استانداردها،| تبلیغات و اطلاع رسانی، توسعه بازار داخلی، مالیات و خدمات مالی و اداری و منابع انسانی نیز اشاره کرد. برهمین اساس، موضوع خدمات و میزان درصد حمایت این خدمات نیز به تفکیک در گزارشی ارائه شده است. درصد حمایت معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه خدمات توانمندسازی بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بوده و با مبلغی مشخص ارائه شده است.

آنچه مسلم است این که با توجه به نقش تاثیرگذار شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد کشور، این شرکت‌ها به تنهایی قادر به توسعه فعالیت‌های دانش محور خود نیستند و نیازمند تقویت و توانمندسازی و بهره گیری از مجموعه خدمات تخصصی مورد نیاز برای توانمندسازی هستند. بر همین اساس معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای ارتقای توانمندی شرکت‌های دانش بنیان، خدمات متنوعی تحت عنوان برنامه جامع توسعه کسب و کار به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه کرده است.

در همین رابطه نشست مشترک معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و جمعی از اعضای انجمن ملی شرکت‌های دانش بنیان برگزار شد. به گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری؛ روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری در نشستی که با حضور جمعی از اعضای انجمن ملی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد، به نقش‌آفرینی این انجمن در رساندن اقتصاد دانش‌بنیان به متن جامعه و مردمی‌سازی آن اشاره کرد.

وی گفت: رویکرد معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، استفاده از انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یک بازوی اجرایی حکمرانی برای مردمی‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، ایجاد ارزش افزوده و کمک به شرکت‌های کوچک است. انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند به باشگاهی با حضور شرکت‌های تراز و ابرشرکت‌ها تبدیل شود که خط مشی حکمرانی در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را به مرحله اجرا برسانند. به دنبال این هستیم که نظامات و نقش‌هایی از حکمرانی را به این انجمن محول کنیم.

دهقانی، با اشاره به انعقاد موافقت‌نامه میان معاونت علمی و انجمن ملی شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف احصاء نیازها و پیگیری اولویت و نیازهای راهبردی شرکت‌های دانش‌بنیان در قالب این توافق‌نامه، اظهار کرد: در توافق‌نامه میان معاونت علمی و انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان بخشی از حمایت‌های معاونت علمی را به عنوان بخش حاکمیتی، در قالب کانال‌ها و سازوکارهای مدون و مشخص به این انجمن واگذار کرد تا ضمن کمک به عرصه حکمرانی اقتصاد دانش‌بنیان، زمینه‌ساز هدایت و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، شکل‌گیری کنسرسیوم‌های توانمند و ارتقای شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که بخشی از مشکلات و چالش‌های میان‌مدت و اولویت‌دار شرکت‌های دانش‌بنیان، با هم‌افزایی معاونت علمی و انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان قابل احصاء و پیگیری هستند، ادامه داد: در بسیاری از دغدغه‌ها و چالش‌های گریبان‌گیر زیست‌بوم شرکت‌های دانش‌بنیان کشور می‌توان با دریافت و شناخت این نیازها، مسائل اولویت‌دار در قالب یک نظام‌نامه تعریف شده و تعدادی راهکار تدوین و تصویب شود. اجرای این راهکارها در قالب یک کمیته مشترک پیگیری و اجرا خواهد شد.

وی گفت: لازم است در گام نخست فهم مشترک در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان میان فعالان برجسته این حوزه ایجاد شده و سپس کارگروه مشترک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و انجمن ملی شرکت‌های دانش‌بنیان، همراه‌سازی و مطالبه از سایر دستگاه‌ها را در سطح اجرایی به طور جدی دنبال کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری تاکید کرد: موضوعات و راهکارهایی مشخص را که گردش کار مشخص دارند در ابتدا و انتهای مسیر دیده شده و بررسی موانع در قالب دستور جلسه و ذیل توافق نامه‌ای با انجمن ملی شرکت‌های دانش بنیان دنبال خواهد شد.

وی با اشاره به تعریف یک بسته تامین مالی گفت: در قالب راهکارهای میان‌مدت و اجرایی به کمک این کارگروه مشترک، می‌توان یک بسته حمایتی را با عددی مشخص تعریف و تصویب کرد تا با نقش آفرینی انجمن، صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر بخش‌ها و نظارت عالی معاونت علمی، تامین مالی هدفمند و در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان صورت بگیرد. ایجاد یک بانک اقتصاد دانش‌بنیان با ماهیت سرمایه‌گذاری خطرپذیر و متناسب با نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند در آینده به رفع نیازهای تسهیلاتی دانش‌بنیان‌ها کمک کند.

دهقانی با تاکید بر این که باید حمایت از فعالان زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان، متوازن و متناسب با اندازه، ماهیت فعالیت‌ها و نیازهای هر کدام، به صورت هوشمند و هدفمند صورت بگیرد، عنوان کرد: حمایت از شرکت‌های بزرگ در حین کمک به رشد و توانمندسازی شرکت‌های کوچک، از موضوعات مهمی است که به کمک این انجمن می‌تواند تحقق یابد.

وی افزود: هم‌افزایی و همراهی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با این رویکرد صورت می‌گیرد که تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان، به پیشران و لوکومتیو اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل شوند. این شرکت‌ها به گونه‌ای فعالیت کنند که عملکردشان در مسیر خلق ارزش افزوده، ایجاد اشتغال و صادرات باشد و به رشد و ارتقای بازیگران و حمایت از شرکت‌های کوچک چشمگیر و اثرگذار کمک کنند.

همچنین مطالعه کنید:

وزیر اقتصاد اعلام کرد/تزریق ۱۰۰ همت به اقتصاد با حذف مالیات سرمایه‌گذاران

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.