صفحه اصلی / اسلایدر / شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور ۲ درصد افزایش یافت
شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور ۲ درصد افزایش یافت

شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور ۲ درصد افزایش یافت

کسب و کار نیوز- درخرداد ماه ١٤٠٢ شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشوربه عدد ١٨٩.٣ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش داشته است.

به گزارش کسب و کار نیوز، در خرداد ماه ١۴٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ۱۸۹.۳ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴٢.۶ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴٨.۵ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در خردادماه ١۴٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ۴۲.۶ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ۴٢.۶ درصد بیشتر از خرداد ماه ١۴٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه خرداد ماه ١۴٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ۱۲.۰ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در خرداد ماه ١۴٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴٨, ۵ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠. ۶ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در خرداد ماه ١۴٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در خرداد ماه ١۴٠٢، برابر ۴٧, ۶ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۶.٠ درصد برای دهک دهم تا ۵٣.۴ درصد برای دهک اول است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٧.۴ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٧.۵ واحد درصد) ٠.١ واحد درصد کاهش داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش ۲۶۰ درصدی تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان در ۵ ماهه امسال

به گزارش کسب و کار نیوز، احسان خاندوزی امروز در نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.