صفحه اصلی / اسلایدر / وزیر اقتصاد: زنجیر موانع ورود فعالان اقتصادی به بازار کار را باز کردیم
وزیر اقتصاد: زنجیر موانع ورود فعالان اقتصادی به بازار کار را باز کردیم

وزیر اقتصاد: زنجیر موانع ورود فعالان اقتصادی به بازار کار را باز کردیم

کسب و کار نیوز- وزیر اقتصاد گفت: زنجیرهایی که مانع ورود فعالان اقتصادی به بازار کار بود را با طراحی سامانه ملی مجوزهای کسب و کار باز کردیم.

به گزارش کسب و کار نیوز، سید احسان خاندوزی در گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کرد: در راستای کاهش هزینه تولید و سهولت فعالیت‌های تولیدی اقتصادی و در مقابل پرهزینه کردن فعالیت‌های غیرمولد و سوداگران در اقتصاد در دستورکار دولت قرار دارد و تمرکز دولت در سال ۱۴۰۱ بر روی ورود فعالان اقتصادی به بازار کار و شکستن انحصارها و موانعی بود که مانع فعالیت‌های کارآفرینان در بازار کار می‌شد.

وی همچنین گفت: عملکرد دستگاه‌ها به صورت هفتگی در زمینه صدور مجوزها بررسی می‌شود و بر اساس آخرین گزارش‌ها، وزارت آموزش و پرورش، وزارت نیرو و وزارت تعاون کمترین میزان تأخیر در پاسخ دادن به مجوزها دارند و وزارت صمت، وزارت ارتباطات بیشترین تأخیر در این زمینه را دارند.

خاندوزی گفت: معطلی در صدور مجوزها و مفاسد مسیر تاریخی با همت دولت و مصوبه مجلس شکسته شد و تمام موارد قانون، سهولت کسب و کار را اجرا خواهیم کرد. به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، در ادامه باز کردن زنجیر از ورود فعالان اقتصادی به بازار کار، پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد را دنبال می‌کنیم و برنامه دولت این است که مقررات‌گذاری از سوی دستگاه‌ها را نظم بخشد.

به گفته خاندوزی؛ سال گذشته در حوزه گمرک ۳۳۰ بخشنامه گمرکی از سوی دستگاه‌های مرتبط صادر شد که در دو ماه اول سال گذشته بیش از ۵۱ ابلاغیه صادر شد که امسال این رقم به ۳۰ مورد رسید و در ماه‌های آینده ابلاغیه‌ها کمتر خواهد شد. وزیر اقتصاد همچنین گفت: هر کدام از فعالان اقتصادی که در مورد بخشنامه‌ها و آیین نامه‌ها و دستورالعمل تخلفی را مشاهده و گزارش کنند، ما به عنوان مدعی‌العموم وارد می‌شویم و با دستگاه خاطی که آیین نامه یا بخشنامه را در سامانه قوانین، اطلاع‌رسانی نکرده باشد برخورد خواهیم کرد. البته مقررات مذکور بدون بارگذاری در سامانه قوانین نافذ و لازم‌الاجرا نیست.

وی همچنین در مورد تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه اظهار داشت: درحالی‌که در سال آخر دولت قبل ۲ هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده بود، اما این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۴۶ هزار میلیارد تومان رسید. خاندوزی اضافه کرد: دولت به شدت از طرح مالیات بر سوداگری حمایت می‌کند. این طرح باید دهه‌ها قبل به سرانجام می‌رسید؛ چراکه در ۱۷۰ کشور دنیا مالیات بر سوداگری اجرا می‌شود.

وزیر اقتصاد گفت: با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای به ثمر رسیدن لایحه مالیات بر سوداگری مکاتبه کردیم و امیدواریم که هرچه زودتر این قوانین به نتیجه برسد. وی همچنین گفت: تلاش رئیس جمهور و دیپلماسی همسایگی دولت سیزدهم امروز به ثمر رسیده است، به‌گونه‌ای که سال گذشته با افزایش ۱۵ درصدی تجارت با همسایگان خود مواجه شدیم.

همچنین مطالعه کنید:

عملیات بزرگ حج تمتع ۱۴۰۳ پایان یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، کاپیتان «شمس‌الدین فرزادی پور» با اعلام این خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.