صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان / مشارکت دانش بنیان‌ها برای ساخت توربین‌ توربوکمپرسورهای صنعت نفت
مشارکت دانش بنیان‌ها برای ساخت توربین‌ توربوکمپرسورهای صنعت نفت

مشارکت دانش بنیان‌ها برای ساخت توربین‌ توربوکمپرسورهای صنعت نفت

کسب و کار نیوز- با انعقاد توافق‌نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، ساخت توربین‌ها و توربوکمپرسورهای مورد نیاز مناطق نفت‌خیز جنوب از سوی شرکت‌های دانش بنیان، بومی‌سازی می‌شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، این توافق‌نامه همکاری با هدف بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زمینه «ساخت داخل توربین‌ها، توربوپمپ‌ها و توربوکمپرسورهای مورد نیاز مناطق نفت‌خیز جنوب» به امضای جواد مشایخ معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و علیرضا دانشی مدیرعامل مناطق نفت‌خیز رسید.

در این همکاری مشترکی قرار است نیازهای صنعتی ارزبر، گلوگاهی و استراتژیک مناطق نفت‎خیز مرتفع شود که این هدف با تعریف مگاپروژه‌های دانش‌بنیان و کنسرسیوم‌های تخصصی دانش‌بنیان در قالب قراردادهای همکاری برای ساخت داخلی ۸۹ مجموعه توربین، توربوپمپ و توربوکمپرسور در ۴ رده توانی و بومی‌سازی قطعات مربوط به ماشین‌آلات دوار و تجهیزات مربوط به تست‌های عملکردی ماشین‌آلات دوار میسر می‌شود.

تعریف مگاپروژه ‎های دانش‎ بنیان در فازهای تحقیق و توسعه و کمک به پیشبرد آن از طریق ایجاد همکاری با شرکت‎های دانش‎بنیان و کمک به توسعه پلتفرم‎های فناوری به منظور بومی‎سازی بخش‌های مختلف توربین‎های گازی نیز دیگر دستاوردی است که با اجرای صحیح این توافق‌نامه به دست خواهد آمد.

این توافق‌نامه اهداف دیگری همچون توسعه نیروی انسانی مستعد با استفاده از ظرفیت سرمایه انسانی اکوسیستم کارآفرینی و دانش‌بنیان کشور و همکاری در زمینه انتقال تکنولوژی و تجهیزات دانشی مورد نیاز موضوع توربین‎های گازی مورد توافق با در نظر گرفتن رسوب دانش در یک شرکت فناور مورد تأیید طرفین و برگزاری رویدادهای فناورانه با بهره‌برداری از اکوسیستم نوآوری کشور جهت تجمیع نیازها و پاسخگویی از طریق ظرفیت‎ها و فرصت‎های شرکت‎های دانش ‎بنیان و فناور را نیز دنبال می‌کند.

این همکاری مشترک معاونت را متعهد کرده است که اولویت‌های فناورانه انواع توربین ها، توربوکمپرسورها و توربوپمپ‌ها و قطعات ماشین‌آلات دوار اعلام شده از سوی مناطق نفت خیز را بررسی کرده و یک همکاری برای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور منتخب در رفع نیاز اعلام شده شکل دهد. همچنین معاونت علمی باید اقدامات لازم برای تشکیل و راهبری کنسرسیوم دانش‌بنیان و فناور جهت بومی‌سازی و توسعه دانش فنی ساخت و تعمیرات اساسی را نیز انجام دهد.

از دیگر ماموریت‌های معاونت علمی در این توافق‌نامه، «همکاری و تسهیلگری در طرح‌های معرفی شده از سوی مناطق نفت‎خیز متناسب با ضوابط موجود در معاونت علمی»، «تشکیل کنسرسیوم بین‌المللی و انتقال فناوری بر حسب نیاز برای هر یک از فناوری‌های مرتبط با موضوع توافق‌نامه با همکاری مناطق نفت‎خیز» و «تسهیل در صدور مجوزهای قانونی مرتبط با معاونت برای طرح‌های معرفی شده از سوی مناطق نفت‎خیز» است.

معاونت علمی متعهد شده است تا به «توسعه فناوری‎ های پیشنهادی، با استفاده از تمام ابزارهای موجود از جمله قانون ساخت بار اول»، «حمایت در قالب تحقیق و توسعه از محل هزینه قطعی شده مالیات شرکت‎ها» و «فراهم کردن زیرساخت برای آزمون‌های آزمایشگاهی و میدانی» کمک کند.

«فراهم کردن امکان صدور ضمانت‎نامه و تسهیل و تسریع در فرآیندهای بانکی و اعطای تسهیلات از طریق صندوق ها متناسب با ضوابط موجود در معاونت علمی» و «حمایت از توسعه بازار، به منظور خرید مجدد تجهیزات و اقلام ساخته شده موضوع این توافق‌نامه بر اساس آیین‌نامه های موجود» دیگر تعهداتی است که این همکاری مشترک به عهده معاونت علمی گذاشته است.

در این توافق‌نامه بر تعهدات مشترک و اقدامات هم‌سوی طرفین نیز چون «تأمین بخشی از هزینه پایلوت و استانداردهای مورد نیاز جهت اجرای این توافق‌نامه»، «حفظ مالکیت فکری و حق بهره‌برداری از فناوری‌های نوین ایجاد شده در حین انجام این توافق‌نامه برای شرکت دانش‌بنیان و فناور» و «حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان و فناور در قالب یک برنامه مشترک جهت تأمین زیرساخت‎های لازم موضوع این توافق‌نامه» تاکید شده است.

این گام‌های مشترک با «حمایت از فرآیند یافتن، شتابدهی و توسعه فناوران و شرکت‌های زایشی دانش بنیان جهت حل نیازها گلوگاهی و اولویت ‎دار بدون فناور و توان پاسخ ‎دهی»، «حمایت از ارائه نیازهای مناطق نفت‎خیز در قالب برگزاری نشست‎‌های تخصصی، رویدادها و نمایشگاه‎‌ها» و «حمایت از کارگزاران تبادل فناوری» اثرگذارتر و موثرتر خواهد شد.

از دیگر موارد ذکر شده در این همکاری مشترک تشکیل کمیته‌‎های فنی متشکل از نمایندگان معاونت علمی، مناطق نفت‎خیز و مجری انجام‌دهنده پروژه و دو مشاور علمی و صنعتی برای انجام پروژه‌ها است تا «برای تعیین و تأیید فازهای قرارداد و الزامات اجرایی هر کدام»، «تعیین و تأیید استانداردهای تطبیقی داخلی مورد نیاز»، «تعیین و تأیید شرایط تحویل‎گیری»، «انجام آزمون های عملکردی و اخذ مجوزهای مورد نیاز» و «نظارت بر حسن انجام کلیه مراحل قرارداد شامل انجام صحیح فازهای قرارداد، نصب و راه‎اندازی و تهیه دستورالعمل ‎های مورد نیاز»، اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنین مطالعه کنید:

تحلیلی مختصر بر سیاستگذاری کسب و کار ایران

کسب ‌وکارها برای موفقیت نیاز به اجرای استراتژی‌های صحیح دارند. این استراتژی ها بخشی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.