صفحه اصلی / اسلایدر / جزئیات ارائه تسهیلات ارزی به ۴۶ نیروگاه برقی/ سود ۳۰۰ میلیون دلاری سرمایه گذاری میادین بالادستی نفت
جزئیات ارائه تسهیلات ارزی به ۴۶ نیروگاه برقی/ سود ۳۰۰ میلیون دلاری سرمایه گذاری میادین بالادستی نفت

جزئیات ارائه تسهیلات ارزی به ۴۶ نیروگاه برقی/ سود ۳۰۰ میلیون دلاری سرمایه گذاری میادین بالادستی نفت

کسب و کار نیوز- مدیر ارزیابی و سرمایه‌گذاری داخلی صندوق توسعه ملی گفت: ورود صندوق به فعالیت‌های حوزه انرژی به ویژه در صنعت برق می‌تواند به بهبود روند فعالیت‌های نیروگاه‌های کشور و کاهش خاموشی‌ها کمک کند.

به گزارش کسب و کار نیوز، مجید شکرالهی  با بیان اینکه آسیب های وارده به صندوق توسعه ملی منجر به تغییر رویکرد این مجموعه از اعطای تسهیلات صرف به سرمایه گذاری شده است، اظهار داشت: براساس سند سیاست گذاری های صندوق ماموریت داریم تا در راستای دستیابی به این هدف گام برداریم.

وی با بیان اینکه هدف اصلی در پروسه سرمایه گذاری داخلی صندوق حفظ و افزایش دارایی های آن است، گفت: تمام اهداف دیگر اهداف حاشیه ای صندوق هستند و این هدف نهایی و ماموریت ما در صندوق توسعه ملی است که باید مورد حمایت و پشتیبانی اهداف دیگر قرار گیرد. به گفته مدیر ارزیابی و سرمایه گذاری داخلی صندوق توسعه ملی، تجارب به دست آمده حاکی از لزوم سرمایه گذاری در مسیر افق بلندمدت سند صندوق توسعه ملی است که این سرمایه گذاری باید با توجه به ماموریت صندوق منجر به تنوع بخشی در کاهش ریسک سرمایه گذاری شود.

وی ادامه داد: ما در مسیر دستیابی به ماموریت مطروحه نیازمند دستیابی به ۸ هدف کلی هستیم که عبارتند از افزایش پایداری منابع، بهبود توسعه شاخص اقتصادی کشور، افزایش درآمد ارزی، سرمایه گذاری در زنجیره ارزش، حضور موثر در فضای دانش بنیان، افزایش سرمایه گذاری خارجی از طریق هم سرمایه گذاری در طرح ها و البته حمایت از بخش خصوصی.

شکرالهی افزود: ما برای دستیابی به اهدافمان، گام هایی را نیز طراحی کرده ایم که براساس آن حرکت می کنیم؛ غربالگری، ارزیابی موشکافانه و تایید طرح مورد نظر در معاونت سرمایه گذاری صندوق توسعه مل از جمله مواردی است که باید به آنها اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به لزوم تهیه گزارش های امکان سنجی در زمان بررسی طرح های ارائه شده به صندوق توسعه ملی، گفت: برای دستیابی به این هدف ما ابتدا باید در زمینه مطالعه بازار، مدیریت و سازماندهی، مطالعات فنی و تکنولوژی، برنامه بندی و اجرا، تحلیل ریسک  صنعت و در نهایت مطالعه مالی و اقتصادی طرح ها اقداماتی را انجام دهیم.

آورده ۳۰۰ میلیون دلاری از سرمایه گذاری میادین بالادستی نفت

مدیر ارزیابی و سرمایه گذاری داخلی صندوق توسعه ملی در ادامه به ماموریت های صندوق در اصلاح مدل کسب و کار و سرمایه گذاری در حوزه انرژی و تامین آب اشاره و تصریح کرد: از جمله سرمایه گذاری های صندوق در حوزه انرژی می توان به ورود به توسعه میادین بالا دستی گازی اشاره کرد که سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری ما با بازگشت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری همراه بوده است.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری های صندوق در حوزه  بهره برداری از میادین بالادستی نیز مورد دیگری است که موجب ایجاد ثبات در فعالیت های حوزه پتروشیمی شده و یک ارزش افزوده قابل قبولی را ایجاد کرده است.

صندوق توسعه ملی به ۴۶ نیروگاه برقی کشور تسهیلات ارائه کرده است

به گفته شکرالهی موضوع تولید و مصرف برق به دلیل شرایط سالهای اخیر کشور یکی از موضوعاتی است که صندوق توسعه ملی به آن ورود داشته است.

وی گفت: به دلیل جهش ایجاد شده در میزان مصرف برق کشور به ویژه در حوزه مصارف خانگی، نیروگاه های کشور نیازمند حمایت های بیشتر به منظور توسعه فعالیت های خود هستند که در این زمینه صندوق توسعه ملی به ۴۶ نیروگاه تسهیلاتی را ارائه کرده است.

مدیر ارزیابی و سرمایه گذاری داخلی صندوق توسعه ملی، اظهار داشت: ما در سال گذشته سرمایه گذاری بالغ بر ۱۶۰ هزار میلیارد تومان در این صنعت داشته ایم که به نظر می رسد این رقم در سال جاری به بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به لزوم توجه به مقوله تامین آب شرب خانگی و همچنین آب مورد نیاز برای فعالیت های کشاورزی و … تصریح کرد: تنش آبی در حال حاضر در تمامی دنیا وجود دارد و در منطقه خاورمیانه نیز با قوت بیشتری در حال پیشروی است و برهمین اساس هم باید با ارائه یک برنامه مدون در راستای جلوگیری از افزایش این مشکل در کشور کاری انجام دهیم.

شکرالهی با اشاره به نقشه مناطقی از کشور که کم آبی با قدرت بیشتری در آنها در حال پیشروی است، گفت: کشورهای همسایه نیز با اهتمام به اهمیت این موضوع، سرمایه گذاری هایی را در پروژه های شیرین سازی منابع آبی خود انجام داده اند که عربستان ۲۰ برابر و امارات نیز ۵ برابر ایران به شیرین سازی منابع آب پرداخته اند.

وی با عنوان این مطلب که کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی میزان مصرف آب در حوزه کشاورزی، اقدامی اجتناب ناپذیر است که باید به آن توجه داشت، افزود: ما باید این پروژه را در کنار پروژه شیرین سازی منابع آبی مان پیگیری کنیم.

مدیر ارزیابی و سرمایه‌گذاری داخلی صندوق توسعه ملی، در پایان با اشاره به ورود صندوق به فعالیت های بازار پول و سرمایه اینطور عنوان کرد: برای توسعه ابزارها در بازار پول و سرمایه و خروج از نگاه بنگاه داری در این حوزه باید رگولاتوری فعالیت های بازار بورس و سرمایه را به سازمان بورس ارائه دهیم.

همچنین مطالعه کنید:

اطلاعیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد/اجرای مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک از ۱۳ خرداد برای اقشار کم‌درآمد

به گزارش کسب و کار نیوز، در متن این اطلاعیه آمده است: نظر به تعهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.