صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / توسط یک شرکت دانش بنیان محقق شد/رفع نیاز حمل و نقل شهری با طراحی یک سامانه‌ بومی
توسط یک شرکت دانش بنیان محقق شد/رفع نیاز حمل و نقل شهری با طراحی یک سامانه‌ بومی

توسط یک شرکت دانش بنیان محقق شد/رفع نیاز حمل و نقل شهری با طراحی یک سامانه‌ بومی

کسب و کار نیوز- یک شرکت دانش‌بنیان با طراحی سامانه اطلاع‌رسانی مسافران به کمک دانش و فناوری بومی زمینه را برای رفع نیاز داخلی با هزینه‌های پایین‌تر و کیفیتی هم‌پای نمونه وارداتی فراهم کرده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، علیرضا بداغی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان به معرفی محصولات این شرکت در حوزه صنایع ریلی و حمل و نقل پرداخت و گفت: این مجموعه دارای دو محصول دانش‌بنیان است که محصول اول سامانه اطلاع‌رسانی مسافران یا PIS نخستین محصول دانش‌بنیان این شرکت به شمار می‌رود.این محصول دانش‌بنیان به صورت اختصاصی در مترو جهت اطلاع‌رسانی مسافران، اعلام ایستگاه، پخش فیلم‌های تبلیغاتی و… مورد استفاده و بهره برداری قرار می‌گیرد؛ البته این محصول خود زیرمجموعه‌ای از زیرسیستم های نرم افزاری و سخت افزاری قرار می‌گیرد.

وی با بیان این‌که تمامی سامانه‌ها و زیرسیستم‌های مورد استفاده در این سامانه، با استفاده از دانش و فناوری بومی تولید شده‌اند، ادامه داد: این سامانه، هم اکنون در ناوگان ریلی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این فعال فناور، با اشاره به مهم‌ترین ویژگی محصول داخلی‌سازی شده برای تیم های بهره برداری ناوگان ریلی، عنوان کرد: از مزیت‌های استفاده از این سامانه بومی می‌توان به کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری، گارانتی و خدمات پس از فروش بلند مدت، سازگاری با نیازهای تیم‌های بهره‌برداری در کنار توسعه پذیری و شخصی سازی بسته به نیاز تیم های بهره برداری اشاره کرد.

بداغی، با اشاره به قیمت پایین‌تر محصول داخلی نسبت به نمونه های وارداتی، عنوان کرد: بهره برداری از این محصول دانش‌بنیان در برخی از زیرسیستم ها هزینه‌ها را تا بیش از ۶۰درصد نسبت به استفاده از نمونه وارداتی کاهش می‌دهد.

محصولی برای توسعه خدمات نرم‌افزاری

این فعال حوزه فناوری، از مینی‌کامپیوترهایی که نیازهای توسعه دهندگان نرم افزار و سخت افزارهای صنعتی را پوشش می‌دهند به عنوان محصول دوم دانش‌بنیان این مجموعه یاد کرد و بیان نمود: این مینی کامپیوترها بر اساس قدرت های پردازشی و رابط‌های سخت‌افزاری متنوع می‌تواند نیاز بازار داخل را در پروژه‌های مختلف حوزه الکترونیک رفع کرده و وابستگی بخش گسترده‌ای از شرکت های توسعه دهنده سخت افزار، نرم افزار و شتاب دهنده های حوزه کسب و کارهای دیجیتال را به بازار خارج، کاهش دهد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مدار طراح آراد، ضمن اشاره به این موضوع که محصولات دانش بنیان این شرکت نمونه داخلی ندارند عنوان کرد: این محصولات با عمکرد مشابه و حتی بهینه‌تر نسبت به نمونه های خارجی، دارای کیفیت و فناوری بالاتر و معماری خاص و بومی سازی شده می باشد.

بداغی، همچنین به مزایای قیمتی این دو محصول اشاره کرد و گفت: این محصولات علیرغم کیفیت بالاتر، از قیمت بسیار کمتر نسبت به نمونه‌های خارجی برخوردار بوده که موجب شده توجه شرکت های داخلی در حوزه ریلی و حمل و نقل به این محصولات، بیش از پیش افزایش پیدا کند.

این فعال فناور، اشتغال ایجاد شده برای فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور و جلوگیری از مهاجرت نخبگان کشور را بعنوان یک افتخار سازمانی در شرکت خود معرفی کرد و ادامه داد: با توجه به ذنجیره تامین ایجاد شده برای ساخت قاب، بدنه، مونتاژ و توزیع کالا، اشتغال ایجاد شده غیرمستقیم نیز یکی دیگر از نتایج تولید محصولات یاد شده است.

بداغی، با تاکید بر این‌که شکل‌گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نقش قابل توجهی در ارائه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان داشته است گفت: طی سالهای گذشته نگرش به شرکت‌های دانش بنیان بسیار تغییر یافته و توسعه خدمات معاونت علمی و فناوری نیز سبب شده تا بخش زیادی از مشکلات این شرکت ها و تیم‌های تحقیقاتی کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سطح فناوری بالای استفاده شده در این شرکت ها خصوصاً شرکت های مبتنی بر سخت افزار و تجهیزات الکترونیک، نیاز است تا محدودیت ها و مشکلات حوزه واردات مستقیم کالا و تجهیزات خام برای این دسته از شرکت ها هرچه سریع‌تر رفع شود تا به‌دلیل وجود محدودیت ها در این بخش، شرکتها مجبور به تاسیس شرکت های واسط در خارج از کشور نشوند.

همچنین مطالعه کنید:

تخصیص ۸۵ هزار قطعه زمین به روستاییان در قالب طرح مهاجرت معکوس

به گزارش کسب و کار نیوز، الحاق اراضی و تخصیص آن به متقاضیان در روستاهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.