صفحه اصلی / اسلایدر / رشد ۱۳درصدی سپرده‌های ارزی ایران نزد بانک‌های خارجی در سال ۲۰۲۲
رشد ۱۳درصدی سپرده‌های ارزی ایران نزد بانک‌های خارجی در سال ۲۰۲۲

رشد ۱۳درصدی سپرده‌های ارزی ایران نزد بانک‌های خارجی در سال ۲۰۲۲

کسب و کار نیوز- بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی با اشاره به رشد ۱۳درصدی سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی ۴۴ کشور دنیا در سال ۲۰۲۲ کل مراودات مالی ایران با این بانک‌ها و مؤسسات را بیش از ۲۱میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد میزان سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۸۰۴ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن حدود دو میلیارد دلار افزایش یافته و رشد ۱۳درصدی داشته است.

سپرده‌های ایران در پایان سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۷ میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار اعلام شده بود.

از کل سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۱۱۴ میلیون دلار نزد بانک‌های خارجی و بقیه نزد مؤسسات مالی غیربانکی قرار داشته است.

بر اساس این گزارش تعهدات ایران در برابر بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ نیز بالغ بر یک میلیارد و ۷۶۸ میلیون دلار بوده که این رقم با رشد ۵درصدی نسبت به سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۱ روبه‌رو شده است.

از کل تعهدات ایران در پایان سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ بالغ بر ۸۷۶ میلیون دلار مربوط به تعهدات ایران در برابر بانک‌های خارجی بوده و بقیه شامل تعهدات ایران در برابر مؤسسات مالی غیربانکی بوده است.

مراودات مالی خارجی ایران از ۲۱میلیارد دلار گذشت

بر اساس این گزارش کل مراودات مالی ایران با بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۲۱ میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار بوده است. مراودات مالی ایران با این بانک‌ها در سال ۲۰۲۲ با رشد ۱۲درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. در پایان سال ۲۰۲۱ کل مراودات مالی ایران با بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی ۱۹ میلیارد و ۲۳۳ میلیون دلار اعلام شده بود.

آمار بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی نشان می‌دهد از کل سپرده‌های ایران نزد این بانک‌ها و مؤسسات، حدود ۸ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار به یورو نگهداری می‌شود. سهم دلار از کل سپرده‌های ایران فقط ۲۷۳ میلیون دلار اعلام شده است.

از کل تعهدات ایران نیز یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار در قالب یورو بوده و سهم دلار از این تعهدات فقط ۹ میلیون دلار محاسبه شده است.

مقر اصلی بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی در شهر «بازل» در سوییس می‌باشد و گزارش‌های آن تحت عنوان «بانکداری بین‌المللی و تحولات بازار مالی» چهار بار در سال منتشر می‌شود.

در این گزارش‌ها سپرده‌ها و تعهدهای مجموعه‌ای از بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی غیربانکی متعلق به ۴۴ کشور دنیا که عمدتاً اروپایی هستند عرضه می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

تخصیص ۸۵ هزار قطعه زمین به روستاییان در قالب طرح مهاجرت معکوس

به گزارش کسب و کار نیوز، الحاق اراضی و تخصیص آن به متقاضیان در روستاهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.