صفحه اصلی / اسلایدر / نرخ خرید تضمینی گندم امروز تعیین می‌شود/ برآورد قیمت ۱۴۶۰۰ تا ۱۷۰۰۰ تومانی برای گندم دیم
نرخ خرید تضمینی گندم امروز تعیین می‌شود/ برآورد قیمت ۱۴۶۰۰ تا ۱۷۰۰۰ تومانی برای گندم دیم

نرخ خرید تضمینی گندم امروز تعیین می‌شود/ برآورد قیمت ۱۴۶۰۰ تا ۱۷۰۰۰ تومانی برای گندم دیم

کسب و کار نیوز- معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان این که نرخ خرید تضمینی گندم در فصل جدید، امروز در نشست شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی تعیین می‌شود گفت: نرخ‌هایی از ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان تا ۱۷ هزار تومان برای هر کیلوگرم گندم دیم برآورد شده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، شاهپور علایی، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در مصاحبه با شبکه خبر با اشاره به آغاز فصل برداشت گندم در استان‌های جنوبی کشور، اعلام کرد شورای قیمتگذاری محصولات کشاورزی، امروز نرخ خرید تضمینی این محصول راهبردی را با لحاظ کردن معیار‌های اثرگذاری مانند نرخ تورم، هزینه ها، سود متعارف و تعاملات بازر‌های جهانی تعیین خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت راهبردی تولید گندم و عزم جدی دولت برای تامین نیاز کشور و همچنین قدردانی از زحمات کشاورزان گندم کار، تصریح کرد که از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۲۵۰ هزار تن گندم بصورت علی الحساب خریداری شده است.

علایی مقدم با بیان اینکه کشور‌های چین، هند و روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان گندم در جهان، بیشترین سهم را در تولید ۷۸۰ میلیون تنی مصرف جهانی در اختیار دارند، گفت: ایران با تولید حدود ۱۱ میلیون تن گندم در جایگاه سیزدهم جهانی قرار دارد و تلاش می‌شود که نیاز کشور به گندم نان و صنایع بطور کامل تامین گردد. وی با تاکید بر اینکه هدف دولت، حمایت از تولیدکنندگان است درباره قیمتگذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم گفت: پایداری تولید مستلزم حمایت همه جانبه از کشاورزان است و در قیمتگذاری این فصل نیز معیار‌های اثرگذاری مانند نرخ تورم، هزینه‌های تولید و حمل و نقل، سود مناسب و تعاملات بازار‌های جهانی در نظر گرفته خواهد شد.

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۲ امروز در جلسه شورای قیمتگذاری تعیین خواهد شد، تصریح کرد: بی تردید شورای قیمتگذاری در نشست امروز تصمیمی خواهد گرفت که به سود امنیت غذایی، تولید کننده و مصرف کننده باشد.

علایی مقدم با اشاره به اینکه از ۱۱ عضو شورای قیمتگذاری ۶ نفر نمایندگان تشکل‌های کشاورزی هستند، گفت: برای برآورد قیمت، در هفته‌های اخیر در کمیسیون‌ها جلسات متعددی برگزار شده و قیمت‌های مختلفی از هزینه ها، دستمزد، حمل و نقل و … اخذ و نرخ‌هایی از ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان تا ۱۷ هزار تومان برای هر کیلوگرم گندم دیم برآورد شده است. معاون وزیر جهادکشاورزی گفت هر قیمتی که برای خرید تضمینی گندم تعیین شود، باید مبتنی بر اساس قانون بودجه، تامین مالی دولت و خرید جمعی و به سود تولید باشد.

همچنین مطالعه کنید:

رویکرد دولت سیزدهم توسعه بخش تعاون است/ تحقق شعار سال با رونق تعاونی‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، «حامد ویس کرمی»، معاون امور تعاون وزارت تعاون، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.