صفحه اصلی / اسلایدر / سهم فارغ التحصیلان از کل اشتغال کشور ۲۷ درصد است/تبدیل فارغ التحصیلان به کارآفرینان دانش بنیان/بهبود ایجاد اشتغال با توسعه دانش بنیان ها
سهم فارغ التحصیلان از کل اشتغال کشور ۲۷ درصد است/تبدیل فارغ التحصیلان به کارآفرینان دانش بنیان/بهبود ایجاد اشتغال با توسعه دانش بنیان ها

سهم فارغ التحصیلان از کل اشتغال کشور ۲۷ درصد است/تبدیل فارغ التحصیلان به کارآفرینان دانش بنیان/بهبود ایجاد اشتغال با توسعه دانش بنیان ها

کسب و کار نیوز- یکی از مشکلات کشور نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است. در این زمینه اگر بتوان سیستم دانشگاه‌ها را زودتر فعال و شرکتهای دانش بنیانی که مدنظر است، راه اندازی شود، بخش اعظمی از فارغ التحصیلان می توانند خودشان کارآفرین شرکتهای دانش بنیان شوند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، همچنین ضمن توسعه دانش بنیان‌ها، نرخ بیکاری در این قشر کاهش خواهد یافت. تاکید بر مسئله دانش بنیان بودن کسب و کار‌ها موضوع جدی است. این نگاه عمیق به بازار کار کشور است، به شکلی تاکیدش می‌تواند نوعی نقد به گذشته‌ تولیدات کشور از جمله صنعت خودرو سازی در ۵۰ سال گذشته باشد که به دلیل نبود برنامه و نیروی بومی و قرار نگرفتن در مسیر دانش، سال هاست در عرصه صنعت خودرو به درجه مطلوبی نرسیده ایم.

مطابق آمار مرکز ملی آمار روند ایجاد اشتغال و بیکاری فارغ التحصیلان حکایت از این دارد که در مجموع وضعیت اشتغال این قشر رو به بهبود است. مطابق آخرین گزارش مرکز آمار ایران از زمستان ۱۴۰۱,جمعیت شاغلین ۱۵ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۴۳۶هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۶۳هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۳.۷ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳.۲ درصد و کشاورزی با ۱۳.۰ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ۲۴ساله حاکی از آن است که ۲۴.۲ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ۱۴۰۱ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۴۰۰) ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

در زمستان ۱۴۰۱سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران۳۷.۲درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل۰.۹ درصد کاهش داشته است.

در زمستان ۱۴۰۱ سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان ۲۷.۴ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۸درصد افزایش داشته است.

 

تحول بازار کار توسط دانش بنیان ها

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس اقتصادی

شرکتهای دانش بنیان و استارت آپها ظرفیت های جدیدی در ایجاد اشتغال هستند. بازار کار با دانش بنیان ها متحول و پتانسیل ایجاد اشتغال افزایش خواهد یافت. بخش دانش بنیان در دانشگاه ها باید تقویت شده و ظرفیت ها در این بخش تسعه پیدا کند. در همین راستا متناسب با شرایط و تغییر تکنولوژی که موجب توسعه بازار کار و بالا رفتن بهره وری می شود، می توان مشاغل جدید هم تعریف کرد.

یعنی در مشاغل آینده، نیروهای کار به جای کار فیزیکی، پشت سیستم می نشینند و از طریق اتصال به دنیای مجازی یا تکنولوژی آن کار را انجام می دهند. در حال حاضر فارغ التحصیلان دانشگاهی که در مشاغل غیرمرتبط با رشته تحصیلی خود کار می‌کنند بسیار زیاد است. برای ایجاد مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی فارغ التحصیلان می بایست ظرفیت های دانش بنیان در دانشگاه ها توسعه و توجه جدی به آنها شود.

اگر در بخش دانش بنیان دانشگاه ها تغییر اساسی و توجه ویژه صورت گیرد زمینه جدیدی برای آغاز مشاغل جدید خواهد بود. با این اتفاق اکثر افراد دانش‌آموخته و تحصیل کرده در این بخش ها شاغل می شوند و بسیاری از این شغل ها می تواند در بستر مشاغل دانش بنیان شکل بگیرد.

برای دستیابی به رشد پایدار، ثبات و پایداری بازار کار، باید تولیدات و بازار و کسب و کار مبتنی بر دانش باشد. مسئله دانش بنیان موضوع جدی است. اگر بخواهیم بخش خصوصی را شکل دهیم راهی نداریم جز اینکه کارآفرینان و بخش خصوصی و مردم در بازار کار نقش آفرین باشند.

همچنین اگر قادر به بومی سازی تکنولوژی و تولید کننده تکنولوژی مبتنی بر دانش نباشیم شاهد افت توسعه کشور و ناپایداری تولیدات خواهیم بود. بنابراین مسئله دانش بنیان از اهمیت زیادی برخودار است. در صورت عدم الویت و تبدیل نشدن به یک راهبرد اساسی در کشور و  در بازار کار در آینده بازار کسب و کار شکست خواهد خورد.

همچنین مطالعه کنید:

واردات و اورهال ۹۲ فروند هواپیما و هلی‌کوپتر در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، «جعفر یازرلو» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: از ابتدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.