صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / دانش‌بنیان‌های کوچک ۱۴ روزه ضمانت‌نامه بانکی دریافت می‌کنند
دانش‌بنیان‌های کوچک ۱۴ روزه ضمانت‌نامه بانکی دریافت می‌کنند

دانش‌بنیان‌های کوچک ۱۴ روزه ضمانت‌نامه بانکی دریافت می‌کنند

کسب و کار نیوز- مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با بیان اینکه، شرکت‌های دانش‌بنیان از ارتقای سیستماتیک اعتباری یک رتبه‌ای نزد این صندوق برخوردارند، از صدور ضمانت‌نامه‌ها برای دانش‌بنیان‌های کوچک با اسناد تجاری از جمله چک و سفته و حداکثر طی ۱۴ روز خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز، به دنبال مشکل دریافت تسهیلات دانش بنیان ها از نظام بانکی کشور به خصوص کسب و کارهای کوچک که به گفته روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری همچنان این معضل به قوت خود باقی است، بیستم فروردین ماه امسال آیین تبادل تفاهم نامه همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با صندوق‌های ضمانت سرمایه گذاری تعاون و همچنین صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به امضای مدیران این دو صندوق و رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری رسید.

 

 

دانش‌بنیان‌های کوچک ۱۴ روزه ضمانت‌نامه بانکی دریافت می‌کنند

 

تفاهم‌نامه ای که به گفته علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان متولی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه مالی در جهت استفاده و بهره گیری از همه ظرفیت‌های مالی کشور به منظور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان انجام شد. به گفته وی، با این تفاهم‌نامه که با حضور دهقانی فیروزآبادی به امضا رسید، دسترسی شرکت‌های کوچک به تضامین ۵ تا ۱۰ میلیارد تومانی فراهم شده است و شرکت های دانش بنیان و فناور می توانند از تضامین این دو صندوق بهره مند شوند.

 

دانش‌بنیان‌های کوچک ۱۴ روزه ضمانت‌نامه بانکی دریافت می‌کنند

 

محمدحسین مقیسه مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نیز با بیان اینکه، این صندوق با هدف حمایت از فعالان صنایع کوچک تأسیس شده است، افزود: در واقع فعالیت این صندوق کمک به توسعه صنایع کوچک از طریق تضمین اصل و سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها یا مؤسسات مالی و اعتباری به این صنایع است.

وی با اعتقاد به اینکه، فضای حاکم بر کسب و کارها در شرکت های دانش بنیان از لحاظ تاثیرگذاری در اقتصاد و اشتغال و شاخص های کلان اقتصادی بسیار با اهمیت است، تاکید کرد: در شرایط فعلی کشور به شدت نیازمند اقدامات نوآورانه و فناورانه دانش بنیان ها به منظور شتابدهی در بهبود شاخص های اقتصادی و تولید هستیم.

 

دانش‌بنیان‌های کوچک ۱۴ روزه ضمانت‌نامه بانکی دریافت می‌کنند

 

مقیسه با بیان اینکه، اطلاعات مربوط به مدیریت ریسک بیانگر آن است که شرکت های دانش بنیان از نرخ نکول (ناکامی در پرداخت سود یا اصل بدهی در زمان مقرر شده). پایینی برخوردارند، افزود: این مهم در کنار تاثیرگذاری فناوران در حوزه اقتصاد کشور، حمایت از دانش بنیان ها را در اولویت های ضمانت صندوق سرمایه گذاری صنایع کوچک قرار داده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در ادامه با اشاره به اینکه، این صندوق اقدامات مهمی برای خدمات رسانی به دانش بنیان ها در نظر گرفته است، ارتقای سیستماتیک اعتباری یک رتبه ای را از آن جمله نام برد و افزود: بر این اساس در نظام اعتبارسنجی صندوق، شرکت های دانش بنیان با هر رتبه ای که داشته باشند، به طور سیستماتیک یک رتبه ارتقا خواهند یافت. وی اضافه کرد: این به معنای آن است که فعالان حوزه دانش بنیان با شرایط سهل تر، وثائق آسان تر و نرخ کارمزد پایین تر ضمانت می شوند تا آنها بتوانند از منابع مالی و اعتباری نهادهای پولی تسهیلات دریافت کنند.

مقیسه همچنین با بیان اینکه، صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک برای دانش بنیان ها به جهت اهمیت و تاثیرگذاری این حوزه یک خط مستقل ضمانتی طراحی کرده است، گفت: این کار با هدف تسریع در انجام کار فناوران و پیشبرد سریع تر امور آنها انجام می شود.

 

دانش‌بنیان‌های کوچک ۱۴ روزه ضمانت‌نامه بانکی دریافت می‌کنند

 

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در ادامه و در پاسخ به این سوال که این ضمانت نامه ها برای چه شرکت هایی صادر می شود، گفت: در واقع این ضمانت نامه با هدف تسهیل تضامین مورد نیاز شرکت‌های دانش بنیان تولیدی دارای مجوز فعالیت تولیدی با تعداد کارکنان کمتر از ۵۰ نفر و فروش کمتر از ۲۰ میلیارد تومان برای دریافت تسهیلات از شبکه بانکی امضا شده است.

مقیسه در خصوص رقم ضمانت نامه صادره توسط این صندوق به بانک ها و موسسات مالی کشور برای دانش بنیان ها نیز تصریح کرد: ضمانت نامه ما برای اعطای تسهیلات حداکثر پنج میلیارد تومان و برای ضمانت نامه های اعتباری با کارکرد پیمانکاری اعم از مزایده، مناقصه، حسن انجام کار و ضمانت نامه پیش پرداخت حداکثر ۱۰ میلیارد تومان است.

وی در پاسخ به این سوال که این ضمانت نامه ها چند روزه برای دانش بنیان ها صادر می شود، گفت: از روزی که پرونده کامل و برای ما ارسال می شود تا روزی که مصوبه به تایید هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک می رسد حداکثر ۱۵ روز زمان خواهد برد. مقیسه با بیان اینکه، قرار است این ضمانت نامه با اسناد تجاری از جمله چک و سفته صادر شود، اظهار کرد: بخشی از ودیعه مورد نیاز برای صدور ضمانت‌نامه نیز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی تامین می شود و هر شرکت دانش بنیان واجد شرایط می‌تواند تا سقف ۱۰ میلیارد تومان از این خدمت بهره‌مند شود.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در ادامه با اشاره به تاکیدات ویژه رهبر معظم انقلاب در حمایت از تولید و دانش بنیان ها گفت: تصور ما این است که با کمک و حمایت بیشتر از شرکت های دانش بنیان و توسعه هرچه بیشتر این حمایت ها می توانیم با توانی که داریم، منویات رهبری را محقق کنیم.

همچنین مطالعه کنید:

فعالیت ۳ صندوق سرمایه‌گذاری چند بخشی در بازار سرمایه

به گزارش کسب و کار نیوز ، سیاوش پرویزی نژاد رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.