صفحه اصلی / اسلایدر / رییس کل بانک مرکزی: نرخ تورم کاهشی می‌شود/هدایت نقدینگی به بازارهای مولد/مهار تورم با اتخاذ سیاست‌های مالی و خارجی
رییس کل بانک مرکزی: نرخ تورم کاهشی می‌شود/هدایت نقدینگی به بازارهای مولد/مهار تورم با اتخاذ سیاست‌های مالی و خارجی

رییس کل بانک مرکزی: نرخ تورم کاهشی می‌شود/هدایت نقدینگی به بازارهای مولد/مهار تورم با اتخاذ سیاست‌های مالی و خارجی

کسب و کار نیوز- رئیس‌ کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه برنامه‌های مربوط به مهار تورم و رشد تولید با همکاری تمامی دستگاه‌های ذیربط در دولت طراحی شده است، گفت: با برنامه‌ریزی منظمی که وجود دارد قطعا تورم در سال جاری به سطوح پایین تری هدایت می شود و رونق در بخش‌های تولیدی هم محقق خواهد شد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، محمدرضا فرزین در دیدار نورزی با کارکنان بانک مرکزی با اشاره به نام گذاری سال جاری به عنوان «سال مهار تورم و رشد تولید» از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: تحقق هدف مهار تورم در گرو کنترل نقدینگی، مهار افزایش هزینه‌های دولت و اتخاذ سیاست‌های مالی و خارجی مناسب است.

وی با بیان اینکه در زمینه تورم، نقش اصلی را بانک مرکزی عهده دار است، تاکید کرد: سالهاست تورم به موضوعی مزمن در اقتصاد ایران بدل شده است و تمام حاکمیت باید برای مهار آن کمک کنند. البته درباره نقدینگی هم معتقدیم که باید این شاخص به صورت هدفمند به سمت بازارهای مولد هدایت شود تا آثار آن در مهار تورم و تحقق رشد تولید مشاهده شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به دیدار مسئولان نظام با مقام معظم رهبری و تاکید معظم له نسبت به سیاست خارجی گفت: معتقدم سیاست خارجی مناسب به کارآمدی سیاست‌های اتخاذ شده در بازار ارز و پول و بهبود انتظارات تورمی کمک می کند و نمی‌توان این امر را نادیده گرفت ضمن اینکه در مهار تورم نیز به سیاست پولی و مالی مناسب نیاز داریم و در این باره ضروری است تأمین مالی دولت غیرتورمی باشد.

فرزین در ادامه با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام بانکی تصریح کرد: عدم کفایت سرمایه، ناترازی ناشی از اضافه برداشت، مشکلات سهامداری و مدیریتی از جمله مشکلاتی است که عمده بانک‌ها سالهاست با آن مواجه هستند و می‌ بایست در فرآیند اصلاح نظام بانکی، حساسیت و دقت و صراحت در برخورد را در دستور کار قرار داد تا کنترل نقدینگی و مهار تورم نیز بدست آید. بنابراین به طور جدی باید به مسائل بانک ها ورود کنیم و نظارت و مقررات گذاری لازم را داشته باشیم.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به راه‌انداری مرکز مبادله ارز و طلای ایران و نقش آفرینی این مرکز در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی گفت:‌ این مرکز قطعا در ثبات اقتصادی و عمق بخشی به بازار ارز کشور، نقش بی بدیلی دارد و در آینده و با عبور از شرایط تحریم، ارتباطات در درون منطقه و در سطح بین الملل نیز افزایش می یابد و کارکرد مرکز مبادله ارز و طلای ایران نیز توسعه می یابد. هر چند این مرکز در شرایط تحریم نیز می‌تواند با استفاده از ابزارهای ارزی روز موجود در دنیا به ایجاد ثبات در بازار ارز کمک کند.

وی با بیان اینکه ثبات در بازار ارز با دستور امکان پذیر نیست، تصریح کرد: در این باره باید از ابزارهای مختلف استفاده کرد. بازار مبادله ارز و طلای ایران نیز با همین هدف راه اندازی شد و با سیاست های تثبیتی که مدنظر داریم قطعا می‌توانیم با استفاده از آن به چرخه معیوب افزایش نرخ ارز، نرخ تورم و… خاتمه دهیم. فرزین با تاکید بر نقش همکاری بانک مرکزی با سایر سازمان ها گفت: ‌بانک مرکزی یکی از مهم ترین نهادهای اقتصادی در هر کشوری است و حتی در سیاست های مالی اثرگذار است و تصمیمات و سیاست های این بانک می تواند اثرات روزانه بر سایر بازارها داشته باشد؛ لذا تصمیم گیری در بانک مرکزی امری سخت و حیاتی است.

ضرورت کنترل سرعت رشد نقدینگی

کامران ندری، اقتصاددان

شعار سال از دو بخش تشکیل شده است بخشهایی که ظاهری شبیه به هم دارند اما در باطن سراغ هرکدام که بخواهیم برویم از دیگری غافل خواهیم شد. مهار تورم بحث ساده ای نیست و راه کارهای خود را دارد در کوتاه مدت اگر بخواهیم تورم را مهار کنیم رشد تولید را از دست خواهیم داد.

سیاست خارجی می‌تواند کمی از چالش‌های تورم را کنترل کند و تا حدی به رشد تولید کمک کند. با توجه به اینکه مشکلات اقتصادی داخلی نمی‌تواند دو شعار را عملی کند و برای رسیدن به یک هدف قطعاً هدف دوم را فراموش می‌کنیم اگر بخواهیم همان راهکارهای سال گذشته را برای کنترل تورم پیگیری کنیم در سال ۱۴۰۲ وضع بدتر خواهد شد. آسیب‌های اجتماعی بیشتر به چشم می‌خورد. برای کنترل تورم باید سرعت رشد نقدینگی، با سرعت حرکت اقتصادی تطابق ندارد، به‌گونه‌ای که رشد اقتصادی در دهه گذشته بسیار پایین و رشد نقدینگی در سطح بالا بوده است که این نقدینگی بالا موجب ایجاد تورم و شوک‌های تورمی شده است.

این در حالی است که مقررات احتیاطی بانک‌ها جدی گرفته نمی‌شود. این باعث می‌شود وضعیت بانک‌ها شکننده باشد. یک مسأله داریم که هر موقع می‌خواهیم اصلاح نظام بانکی انجام دهیم، در نتیجه تسهیلات بانک‌ها محدود می‌شود و نگران تولید می‌شویم. چون بانک‌ها سختگیری می‌کنند و هر وقت تسهیلات بانک‌ها زیاد می‌شود، موجب نقدینگی و تورم می‌شود که یک دور باطل به وجود می‌آورد، بنابراین اصلاح بانکی یک تصمیم سختی است که باید دولت اتخاذ کند.

همچنین مطالعه کنید:

رویکرد دولت سیزدهم توسعه بخش تعاون است/ تحقق شعار سال با رونق تعاونی‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، «حامد ویس کرمی»، معاون امور تعاون وزارت تعاون، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.