صفحه اصلی / اسلایدر / آغاز احداث مسیر ریلی راه‌آهن شلمچه-بصره و پل متحرک پس ازماه رمضان
آغاز احداث مسیر ریلی راه‌آهن شلمچه-بصره و پل متحرک پس ازماه رمضان

آغاز احداث مسیر ریلی راه‌آهن شلمچه-بصره و پل متحرک پس ازماه رمضان

کسب و کار نیوز- وزیر راه و شهرسازی کشور گفت: احداث مسیر ریلی راه‌آهن شلمچه-بصره و پل متحرک پس از ماه رمضان آغاز می شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه دیدار و گفت و گو با رزاق محیبس السعداوی، وزیر حمل و نقل عراق در ساختمان دادمان در جمع‌بندی توافق‌های حاصل شده درباره موضوعات مختلف حوزه حمل و نقل، گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل همجواری با کشور عراق و مرزهای مشترک با آن کشور پروژه‌های قابل توجهی در حوزه حمل و نقل برای گسترش همکاری‌ها در دستور کار دارد.

عملیات مین‌روبی مسیر راه‌آهن شملچه-بصره

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سفر کوتاه وزیر حمل و نقل عراق به ایران در خصوص توافقات حاصله بین دو کشور توضیح داد: پروژه راه‌آهن شلمچه-بصره پروژه‌ای است که سال‌های سال معطل مانده بود که یکی از موضوعاتی بود که امروز در خصوص آن، دو کشور تصمیم‌گیری کردند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه این منطقه از شلمچه و از ابتدای خاک عراق در زمان جنگ مین گذاری شده بوده است در توافق با وزیر حمل و نقل عراق مقرر شد تا در کوتاه‌ترین زمان زمین تحویل دولت ایران شود تا با اولویت بعد از ماه مبارک رمضان عملیات مین‌روبی توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شود.

احداث مسیر ریلی راه‌آهن شلمچه-بصره و پل متحرک توسط عراق و ایران

بذرپاش توافق بین دو کشور را شامل آغاز احداث مسیر ریلی ۳۲ کیلومتری شملچه- بصره توسط جمهوری عراق عنوان کرد و افزود: در مسیر ریلی ۳۲ کیلومتری که توسط عراق احداث خواهد شد رود شط‌العرب وجود دارد که مقرر شد تا جمهوری اسلامی ایران احداث پل متحرک بر روی رودخانه شط‌العرب را انجام دهد که ساخت این پل به شکل موازی همراه با احداث مسیر ریلی توسط دولت عراق، توسط جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهد شد.

به گفته بذرپاش، مقرر شده است تا زمین‌های موردنیاز اطراف رودخانه شط‌العرب برای احداث پل در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد و طرف عراقی متعهد شد این امر هرچه سریع‌تر انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان تصریح کرد: توافق شد تا این مسیر ریل و احداث پل متحرک روی رود شط‌العرب، ظرف یکسال و نیم به اتمام برسد. همچنین چنانچه در حین انجام کار قدری زمان طولانی‌تر شد توافق لازم بین دو کشور انجام خواهد شد.

وی با اعلام اینکه عملیات اجرایی احداث مسیر ریلی و پل بلافاصله بعد از ماه رمضان آغاز خواهد شد یادآور شد: مسیر ریلی توسط ایران احداث شده و هم اکنون به نقطه صفر مرزی رسیده‌ایم.

بذرپاش اظهار امیدواری کرد تا در زمان مقرر این مسیر ریلی حائز اهمیت برای جمهوری اسلامی ایران تکمیل شده و به بهره‌برداری برسد.‌

پیگیری موضوعات جاده‌ای، دریایی و هوایی و ریلی بین دو کشور

وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص دیگر توافق‌ها در حوزه حمل و نقل بین دو کشور اعلام کرد: در این نشست دو کشور بین دو کشور ایران و عراق توافق شد تا تا نقشه جامع همکاری حمل و نقلی در بخش‌های مختلف ریلی، جاده‌ای، دریایی تنظیم شود تا کارهای مشترک بین دو کشور طبق نقشه جامع انجام شود.

بذرپاش از جمله این توافقات را که در دستور کار قرار گرفته است شامل لایروبی اروند و جاده خسروی به بغداد و تسهیل ترانزیت بین دو کشور برشمرد

به گفته وی، لایروبی کشتی‌های مغروقه و سایر لایروبی‌های موردنیاز از جمله توافقات دیگر این نشست بین دو کشور ایران و عراق بود و مقرر شد تا این موضوعات در کمیته مشترک پیگیری شود.

همچنین وزیر راه و شهرسازی کشورمان موضوع دیگر مورد بحث در این نشست را موضوع جاده‌ای و تکمیل راه‌آهن و مسیر جاده‌ای مرز خسروی به بغداد برشمرد.

پیگیری موضوع ترانزیت کامیون‌های دو کشور از طریق وزارت اقتصاد و امور دارایی

بذرپاش با اشاره به اینکه ایران با عراق چهار مرز مشترک مهم دارد که شامل مرزهای مهران، چزابه، شلمچه و خسروی است، توضیح داد: هرکدام از این مرزها اهمیت خاص خود را دارد. برخی از این مرزها، مرزهای ترانزیتی ما هستند. از آنجایی که موضوع ترانزیت مربوط به وزارت اقتصاد و مالیه عراق است، مقرر شد تا از طریق وزارت اقتصاد و امور دارایی موضوع ترانزیت کامیون‌های باری دنبال شود.

همچنین مطالعه کنید:

رکود جدید در حمل ونقل ترانزیت جاده‌ای ثبت شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.