صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / تصویب قوانین مناسب برای رشد تولید دانش بنیان ضرورت دارد/دانش بنیان ها چراغ راه رونق تولید
تصویب قوانین مناسب برای رشد تولید دانش بنیان ضرورت دارد/دانش بنیان ها چراغ راه رونق تولید

تصویب قوانین مناسب برای رشد تولید دانش بنیان ضرورت دارد/دانش بنیان ها چراغ راه رونق تولید

کسب و کار نیوز- رونق تولید بر اساس توسعه دانش بنیان در حال انجام است. با توجه به نامگذاری سال 1402 به عنوام "مهار تورم، رشد تولید"، اهمیت توجه به شرکتهای دانش بنیان بیشتر می شود. شرکت های دانش بنیان موتور محرکه توسعه اقتصادی در هر کشور محسوب می شود که رشد و رونق این شرکت ها جهش کشورها به سمت اقتصاد پایدار، دانش محور و پیشرو را در پی دارد.
از دیگر سو، جوانان نخبه و خلاق در هر کشور ارزشمندترین سرمایه آن سرزمین محسوب می شوند و ایران اسلامی از این حیث در زمره کشورهای غنی دنیا جای دارد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، به کارگیری دانش روز و روش های جدید در تولید برای کاهش هزینه ها و ارتقای رقابت پذیری با تولیدات خارجی ضروری است، تصریح کرد: دانش فنی باید با راهکارهای مختلف برنامه ریزان کشور کاربردی شود و در مسیر کمک به تولید قرار گیرد. گام برداشتن در مسیر اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش بنیان، تولید ثروت را برای کشور به همراه دارد.

چندین سال متوالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی هر سال را با توجه به کلیدواژه تولید نامگذاری می‌کنند، فلسفه این کار جلب توجه مردم به یک ارزش خاص و همین‌طور در نقطه مقابل آن به یک مشکل است تا مردم و مسئولان با مد نظر قرار دادن شعار سال در راستای عملی کردن آن و رفع مشکلات کشور گام بردارند. برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق باید بخش بزرگ اقتصاد از جمله صنایع، در این حوزه نقش آفرین شود. یکی از اصول دانش بنیان شدن، ماشین سازی است و باید بتوانیم از محصول مورد نظر تا خطوط تولید را طراحی کنیم. این امر نیازمند برخورداری از دانش و فناوری و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

قطعا برای شروع فعالیت و راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا حمایت دستگاه‌های اجرایی در بحث ثبت، دریافت مجوزات، تسهیلات مالی و حمایت‌های معنوی احساس می‌شود. بنابراین لازم است توجه بیشتری به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان صورت گیرد. به طوری‌که خرید محصولات از این شرکت‌ها در اولویت قرار گیرد. از این طریق زمینه ادامه فعالیت شرکت‌ها و تولید داخلی محقق شود. البته انتظارات از مسئولان در بحث اقدامات حمایتی است، به طوری‌که از بحث شعاری خارج و اقدامات عملیاتی جهت رونق تولید و کسب و کارها اجرا شود.

 

نیاز دانش بنیان ها به دانش روز دنیا

کیوان نقره کار، کارشناس فناوری

وقتی صحبت از رشد تولید می شود باید هم عوامل درون سازمانی و هم عوامل برون سازمانی مورد توجه قرار گیرد. باید استفاده از تجهیزات مناسب و بالا بردن سطح دانش در دستور کار قرار گیرد. از سوی دیگر قوانین و مقررات باید در راستای تسهیل فعالیت و عملکرد شرکتهای دانش بنیان بازنگری و اصلاح شود. بالابردن سطح دانش در این شرکتها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

قوانین و مقررات برای سرعت گرفتن تولید و تسهیل گری برای فعالیت این شرکتها از طریق دولت و دیگر سازمانهای مرتبط باید انجام شود. امکان پرداخت تسهیلات و وام ها باید در دستور کار باشد. همچنین روابط باز تر با دنیا و دیگر کشورهای جهان در جهت تسهیل تجارت و صادرات باید دیده شود. معرفی شرکتهای دانش بنیان به دیگر کشورها نیازمند بهبود در روابط بین الملل است.

بنابراین یک زنجیره ای از اتفاقات، تجهیزات و نیروی انسانی یک شرکت دانش بنیان باید کنار هم قرار گیرد تا به رشد تولید در اقتصاد کمک کند. از آنجایی که که اکثر این شرکتها توسط فارغ التحصیلان، نخبگان و نابغه ها بنیان گذاری و اداره می شوند، می بایست توجه ویژه ای به آنها داشته باشیم. به عبارت بهتر باید اولویت توجه به این شرکتها باشد. دانش بنیان ها نباید در اولویت های پایین تر قرار گرفته و از دید دور بمانند.

زیرساخت های فناورانه باید ایجاد شود. از این طریق این شرکتها به راحتی خواهند توانست دانش خود را به روز کنند و از روابط با دیگر کشورها انتقال فناوری تحقق پیدا کند. با بهبود روابط با دیگر کشورها دانش روز در اختیار دانش بنیان ها قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است در هر حوزه ای که تولید وجود دارد نیاز به روابط باز با دیگر کشورها هستیم. این اتفاق مختص به دانش بنیان ها نمی شود. تولید و صادرات باید از طریق بهبود روابط با دنیا توسعه پیدا کند. البته محصول دانش بنیان چون قابلیت یک محصول نوآورانه، خاص و منحصر به فرد را داراست، می تواند یک موقعیت کم نظیر برای رونق تولید را به همراه داشته باشد

همچنین مطالعه کنید:

واردات و اورهال ۹۲ فروند هواپیما و هلی‌کوپتر در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، «جعفر یازرلو» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: از ابتدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.