صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / ساخت ماهواره با دقت ۵ متر در کشور/ انجام ۶ پرتاب ماهواره بر طی ۱ سال گذشته
ساخت ماهواره با دقت ۵ متر در کشور/ انجام ۶ پرتاب ماهواره بر طی ۱ سال گذشته

ساخت ماهواره با دقت ۵ متر در کشور/ انجام ۶ پرتاب ماهواره بر طی ۱ سال گذشته

کسب و کار نیوز- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پیشرفت های کشور در صنعت ساخت و پرتاب ماهواره گفت: طی یکسال گذشته حدود ۶ پرتاب داشتیم که بخشی از این پرتاب‌ها تحقیقاتی و بخشی عملیاتی بوده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، زارع پور دربرنامه صف اول با بیان این که در حوزه صنعت فضایی کشور بعد از انقلاب دستاورد‌های مهمی داشته ایم و به برکت تلاش‌های دانشمندان وارد باشگاه فضایی شدیم گفت: نقطه شروع این دستاورد‌ها ۱۴ بهمن سال ۸۷ بود که فکر می‌کنم همه مردم خاطرشان است، اولین ماهواره بومی را در مدار قرار دادیم، ماهواره تحقیقاتی امید را با ماهواره بر سفیر به فضا فرستادیم و کشورمان به یکی از ۱۰ کشور دارنده چرخه کامل فضایی تبدیل شد. الان هم در حوزه ساخت انواع ماهواره‌های سنجشی به خودکفایی رسیدیم، البته با دقت‌های مشخص ما یک زمانی دوربین‌هایی که می‌ساختیم دقت ۴۰۰، ۵۰۰ متر داشتند، امروز ماهواره طلوع ۳ که رونمایی شد با دقت ۵ متر سیاه و سفید و ۱۰ متر رنگی است و انشاءالله بتوانیم ماهواره‌هایی با دقت حتی زیر یک متر هم به شکل رنگی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در حوزه ساخت ماهواره‌های مخابراتی هم ماهواره ناهید دو که رونمایی شد یک ماهواره مخابراتی است که می‌تواند امکان برقراری ارتباط را در نقاط مختلف کشور فراهم کند البته ماهواره‌های مخابراتی لایه نئو، حتما باید به شکل منظومه باشند یعنی چند ماهواره باشند که بتوانند همزمان امکان برقراری تماس را در سراسر کشور فراهم کنند، در انواع ماهواره‌های سنجشی، تصویربرداری، و دیگر ماهواره‌ها دانشمندان توانسته اند ما را به خودکفایی برسانند، در حوزه پرتاب هم یکی از اتفاقات خوبی که در یکسال اخیر در دولت سیزدهم افتاده بحث دستیابی به لایه لئو است. از حدود ۲۰۰ کیلومتر تا دو هزار کیلومتر را معمولا لایه لئو گفته می‌شود. بیشتر هم پرتاب‌هایی که عملیاتی هستند در لایه ۵۰۰ کیلومتری تا ۶۰۰ کیلومتری اتفاق می‌افتد که طی یکسال گذشته حدود ۶ پرتاب داشتیم، بخشی از این پرتاب‌ها تحقیقاتی و بخشی عملیاتی بود و توانستیم ماهواره‌ها را موفق در مدار لئو قرار دهیم.

وزیر ارتباطات گفت: ما باید کاری کنیم که هر پرتابگری که بلند می‌شود و ماهواره‌ای را در مدار قرار می‌دهد مردم احساس کنند یک ماه، شش ماه دیگر گره‌ای از زندگی شان باز می‌شود.

وی در مورد ایستگاه‌های کنترل این ماهواره هم گفت: وقتی ماهواره پرتاب می‌شود یک جسم قلتانی است تا تثبیت و از راه دور کنترل شود، این یک کار با فناوری بالاست که به آن دست پیدا کرده ایم، ارسال فرامین به این ماهواره، دریافت نتایج و تصاویر و داده‌های فضایی، در ایستگاه‌های زمینی صورت می‌گیرد که ما الان چندین ایستگاه زمینی در سراسر کشور داریم که فعال هستند و در واقع چرخه کامل را داریم از تولید ماهواره، ایستگاه پایگاه فضایی پرتاب، پرتابگر، ایستگاه‌های زمینی کنترل و دریافت اطلاعات و پردازش آنها. کمتر از ۱۰ کشور چرخه کامل را در اختیار دارند که الحمدالله جمهوری اسلامی ایران یکی از این ۱۰ کشور است که با همت دانشمندان در بخش‌های گوناگون به آن دست یافته است که جا دارد یاد کنیم از شهید طهرانی مقدم که می‌توان گفت به عنوان یکی از بنیان گذاران صنعت موشکی کشور بود و همه شهدایی که در طی سال‌های گذشته در این مسیر تلاش کردند.

وی درباره اصل مسئله که لایه ۳۶ هزار کیلومتری لئوست، گفت: ماهواره‌ها در آنجا معمولاً ۱۰، ۱۲ بار در طول روز دور کره زمین را می‌چرخند و همین ماهواره‌ای که ما داریم سه تا پنج بار از روی کشور عزیزمان در روز رد می‌شوند، عمرشان هم معمولا کوتاه و بین دو تا پنج سال حداکثر هفت سال است، اما ماهواره‌های لایه ژئو، چون سرعتشان متناسب با زمین تغییر می‌کند همیشه روی آن کشور هستند و آن منطقه را پوشش می‌دهند.

زارع پور درخصوص موفقیت های کشورمان با و جود تحریم ها گفت: استانداردهای فضایی به مراتب سخت گیرانه تر از استانداردهای نظامی هستند،آنها هم به مراتب سختگیرانه تر از استانداردهای صنعتی ، یعنی ما اگر در حوزه فضایی پیشرفت می کنیم داریم به پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا با بالاترین استانداردها آن هم در شرایط تحریم دست پیدا می کنیم.

وی با اشاره به دستیابی و حفظ مالکیت کشور در لایه ژئو هم گفت: برای حفظ نقاط مداری که در اختیارمان است حتماً باید ماهواره ای در آنجا داشته باشیم، منتهی افق ما در برنامه ده ساله که امسال اولین سال در حال پایان است این است که ما بتوانیم با ماهواره برهای بومی ماهواره های خودمان را در لایه ژئو قرار دهیم و بتوانیم از مواهب آن بهره مند شویم.

زارع پور درخصوص ورود بخش خصوصی به صنعت فضایی گفت: ما بیش از یکصد شرکت دانش بنیان داریم که صنعت فضایی را کمک می کنند و بدون حضور  آنها به طور قطع دستاوردهای بزرگ حاصل نمی شد، ما نگاهمان این است که اگر بخواهد صنعت فضایی تبدیل به یک صنعت شود، یعنی خودش روی پای خودش بایستد حتما باید از ظرفیت بخش خصوصی بیش از این استفاده کنیم

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه پیش از این امکان فیبر کشی زیر دریا و تعمیر آن را نداشتیم، اضافه کرد: در یک دهه گذشته مخصوصاً در سه چهار سال اخیر  به این توانمندی دست پیدا کردیم که بتوانیم کابل های فیبر نوری که برق هم بر رویش وجود دارد را به طور خودکار از طریق ربات هایی که به دست شرکت های دانش بنیان طراحی شده است، هم فیبر کشی و هم تعمیر کنیم.

زارع پور در پایان گفت: برای روستاها  بحث توسعه ارتباطات موبایل را در دستور کار داریم البته روستاهایی که در مسیر شرکت هایی قرار بگیرند که فیبر نوری می دهند هم حتماً تحت پوشش قرار می گیرند. همین الان روستاهایی داریم که به فیبر نوری دسترسی دارند، و مردم از سرعت های بالا استفاده می کنند. تمرکز اصلی مان در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ این است که تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه اینترنت  و شبکه ملی اطلاعات وصل کنیم.

همچنین مطالعه کنید:

ثبت ۲۷۵ هزار ظرفیت شغلی/۲۷ هزار کارفرما در جست وجوی نیروی کار

به گزارش کسب و کار نیوز، سامانه جست‌وجوی شغل با هدف ایجاد بستری مناسب برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.