صفحه اصلی / سرخط خبرها / اجرای عادلانه قوانین مالیاتی
اجرای عادلانه قوانین مالیاتی

علی توسطی، رئیس اتاق اصناف تهران

اجرای عادلانه قوانین مالیاتی

سرمقاله

تخصیص نرخ ارز و ناپایداری قیمتها در حوزه مواد اولیه از مهم ترین مشکلات اصناف هستند. تغییرات قیمتی مواد اولیه و نوسانات آن، فعالیت را برای صنوف مختلف دچار مشکل کرده است. از آنجاییکه که اصناف نقش زیادی در تامین مالی اقتصاد از طریق تولید و ارایه خدمات، توزیع و اشتغالزایی دارند، بهبود فضای کسب و کار ضروری به نظر می رسد.
در شرایط فعلی اصناف با رویه های کار، بیمه ها، قاچاق و وجود کالاهای قاچاق در بازار آسیب دیده اند. اگر واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم تا زمانی که تقاضا برای کالای قاچاق وجود دارد عرضه هم وجود خواهد داشت. باید در این رابطه چاره اندیشی شود. همچنین رویه های ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات نیز مزید بر علت شده است. دشواری تامین مالی از طریق بانکها، فعالیت اصناف تولیدی را تحت تاثیر قرار داده است. نوسانات نرخ ارز بر قیمت مواد اولیه به شدت تاثیر گذاشته و تامین آن را با مشکل روبرو کرده است.
ضعف زیرساخت های حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی هم مشکلاتی است که در عموم فعالیت های چندگانه حوزه های مختلف اصناف وجود دارد. کمبود نیروی کار در حالی وجود دارد که جویندگان کار روزانه افزایش پیدا می کنند. اما افراد متخصص که نیازمند فعالیت در حوزه های تخصصی هستند، کاهش داشته است. امروز همه متقاضی کار هستند اما کمبود نیروی متخصص از مشکلاتی است که بر سر راه اصناف وجود دارد.
اصناف همواره و تحت هر شرایطی به خدمت رسانی به مردم مشغول هستند. همچنین اصناف همواره پشتوانه دولت ها و نظام بوده اند. این در حالی است که موضوع مالیات به مهم‌ترین مشکل اصناف تبدیل شده است. عدالت مالیاتی مهم ترین خواسته اصناف است. مسئله عدالت مالیاتی باعث می‌شود از کارمند و کاسب شناسنامه دار، مالیات کم شود، اما افرادی که ارقام بالا جابه‌جا می‌کنند و امکان ارتباط و تعامل دارند، فرار مالیاتی داشته باشند. مالیات برای ایجاد تعادل و عدالت مالیاتی برای ایجاد تعادل و توازن در راستای بالا بردن کیفیت زندگی مردم است و عدالت مالیاتی باید اجرایی شود.

همچنین مطالعه کنید:

تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات فرش دستباف

به گزارش کسب و کار نیوز ، عبدالله بهرامی با بیان اینکه بیش از ۹۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.