صفحه اصلی / اسلایدر / اجرای طرح «کالابرگ الکترونیک» در استان هرمزگان آغاز شد/بازگشت کوپن به جیب مردم
اجرای طرح «کالابرگ الکترونیک» در استان هرمزگان آغاز شد/بازگشت کوپن به جیب مردم

اجرای طرح «کالابرگ الکترونیک» در استان هرمزگان آغاز شد/بازگشت کوپن به جیب مردم

کسب و کار نیوز- مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان(زیرمجموعه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی) از آغاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیک بر بستر شبکه ملی اعتبار در استان هرمزگان خبر داد و گفت: مردم می‌توانند کالاهای اساسی را به قیمت ثابت و با اعتبار یارانه، یک ماه زودتر خریداری کنند. حمید فرداد با اشاره به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اعتبار (شما) اظهارکرد: دولت این تصمیم را در راستای حمایت از معیشت و سبد غذایی خانوار اتخاذ کرده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، در همین رابطه وزیر کار نیز گفت: اگر استقبال مردم از کالابرگ الکترونیکی گسترده باشد حتماً این طرح جایگزین یارانه نقدی می‌شود. مرتضوی افزود: ده کالا شامل مواردی از جمله مرغ، برنج، ماکارونی، روغن و لبنیات است. در این طرح یک ماه زودتر از موعد مقرر یارانه واریز می‌شود

حمید فرداد درباره چگونگی خرید کالا در قالب این طرح گفت: در طرح کالابرگ الکترونیکی امکان خرید اعتباری ۱۰ قلم کالای اساسی تا سقف مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی، فراهم شده است. مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان افزود: در حال حاضر بر اساس سبد کالاهای اساسی مصوب و سرانه مصرف هر یک از آنها، سهم پرداختی خانوار از این سبد ثابت در نظر گرفته شده و مابه التفاوت آن از محل اعتبار یارانه تامین می‌شود؛ ضمن این‌که در صورت تغییر قیمت کالاهای سبد یاد شده، سهم پرداختی خانوار بدون تغییر باقی می‌ماند.

فرداد افزود: این امکان برای تمام افراد مشمول دریافت یارانه که حساب یارانه آنها در استان هرمزگان افتتاح شده است به صورت خودکار فعال خواهد شد. وی ادامه داد: مردم در سراسر استان هرمزگان می‌توانند با مراجعه به فروشگاه های مجاز و متصل به شبکه نسبت به استفاده از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده کنند. مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان خاطرنشان کرد: در این طرح، خرید اقلام اساسی به نحوی است که سهم پرداختی خریدار از قیمت کالا توسط آنها با استفاده از کارت بانکی یا به صورت نقدی پرداخت شده و ما به التفاوت آن با قیمت روز اقلام سبد مرجع از محل اعتبار آنها پرداخت می شود.

وی ادامه داد: در صورت استفاده از اعتبار تخصیصی، میزان استفاده شده از این اعتبار از یارانه ماه بعد خانوار کم شده و مانده آن در زمان واریز نقدی یارانه به حساب آنها واریز می شود. فرداد با تاکید بر این که استفاده از اعتبار کاملا اختیاری بوده و از طریق تمامی کارت های بانکی به نام سرپرست خانوار امکانپذیر است، اظهارکرد: در مورد کالاهای مشمول طرح، الزامی به خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می‌توانند از گروه‌های کالایی اعلام شده از هر نشان تجاری دلخواه خرید خود را انجام دهند.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان با بیان این که شرکت در این طرح برای فروشندگان نیز اختیاری است، گفت: فروشندگان صنوف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه های زنجیره‌ای و تعاونی مصرف، می‌توانند با مراجعه به نرم افزار «بازار» و «مایکت» یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir نسبت به نصب برنامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به فروشندگان مجاز در این طرح ملحق شوند.

وی تصریح کرد: تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری (مابه التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان از طریق کارتخوان بوده و اتصال به این طرح کاملا رایگان است. مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان خاطرنشان کرد: دولت برای اعمال سیاست‌های حمایتی، نیاز به بستر فنی مطمئن و فراگیر دارد لذا برای رفع این نیاز، شکل‌گیری شبکه ملی اعتبار در دستور کار دولت قرار گرفت. فرداد تاکید کرد: سامانه «شما» (شبکه ملی اعتبار) بستری مناسب برای مدیریت و اختصاص کلیه اعتبارهای حمایتی بر اساس هر کد ملی است و در مقطع کنونی یکی از کاربردهای این سامانه اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی است.

شرایط اثرگذاری توزیع کالابرگ  

عبدالمجید شیخی، کارشناس اقتصادی

برای تحقق درست هدف توزیع کالابرگ می بایست در قدم نخست بانک اطلاعاتی دقیق وجود داشته باشد. این اقدام لازمه در مسیر درست قرار گرفتن طرح کالابرگ الکترونیک است. دهک ها و طبقات باید به درستی شناسایی شوند. اطلاعات درستی از مردم باید برای این طرح استخراج شود.

لازم است برای تحقق درست طرح دهک های ضعیف کشور شناسایی شوند و برای این دهک ها خدمات کالابرگ زودتر اجرایی شود. اقشار آسیب پذیر در کشور نیازمند حمایتهای ویژه دولت هستند. کاری که باید هر روز بیشتر از روز قبل مورد توجه قرار بگیرد. باید از وارد شدن آسیب بیشتر به دهک های پایین و کم درآمد جامعه جلوگیری کرد. در این راستا طرح کالابرگ می تواند تا اندازه زیادی جلوی آسیب های احتمالی معیشتی را بگیرد.

در راستای خدمت رسانی به مردم بهتر است یارانه مستقیم و نقدی به صورت کالابرگ میان مردم توزیع شود. یارانه نقدی طرحی بوده که تا زمان آماده شدن زیرساخت ها و بسترهای توزیع کالا برگ الکترونیک، در راستای حمایت از اقشار آسیب پذیر اجرایی شد.

البته در راستای حمایت از مردم، دولت می بایست به سمت کنترل تورم پیش برود. کنترل تورم و جلوگیری از رشد آن می تواند ابزار کارساز تری برای حمایت از مردم باشد. سیاست هایی از قبیل کنترل تورم و ثبات قیمتها تاثیر بسیار بیشتری در تقویت قدرت خرید مردم دارند. نگاه دولت در حمایت از مردم و اقشار آسیب پذیر باید به صورت بلندمدت باشد. دولت باید محکم و با اراده بر سرکار باشد تا با عزم ملی از تغییر قیمت ها جلوگیری کند. در این صورت هیچ کالایی گران نخواهد شد. اگر اراده دولت تقویت شود قوه قضاییه به راحتی می تواند روزنه های تخلف را پیدا کند. در این صورت تورم در کشور به صفر می رسد.

در حال حاضر به یک نهضت ملی توقف تورم نیاز داریم.لازمه این کار عزم جدی دولت و دعوت از عموم مردم برای کنترل ‌و کاهش قیمت است و در واقع دولت نباید اجازه دهد که قیمت‌ها افزایش یابد. دولت باید عرصه را برای فعالیت دلالی، سفته بازی محدود و متوقف کند و اعتبارات بانکی را به سمت فعالیت‌های تولیدی سوق دهد. اگر هیچ فردی و بازاری نسبت به افزایش قیمت اقدام نکند قیمت‌ها نه تنها افزایش نمی یابد. حتی ممکن است که کاهش یابد و یا برای زمان طولانی ثابت بماند. اما در حال حاضر این باور وجود ندارد و اکثر تولیدکنندگان اقدام به گران کردن قیمت های خود می کنند.

همچنین مطالعه کنید:

رشد ۲۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم در دولت سیزدهم

به گزارش کسب و کار نیوز ، دولت سیزدهم مردادماه ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.