صفحه اصلی / سرخط خبرها / مزایای اقتصادی دولت الکترونیک
مزایای اقتصادی دولت الکترونیک

محمدجعفر نعناکار، کارشناس اقتصاد دیجیتال

مزایای اقتصادی دولت الکترونیک

سرمقاله

در حوزه دولت الکترونیک نیاز به یک خط مشی درست و منطقی وجود دارد. عمده ترین مساله نبود خط مشی درست است. در این زمینه شورای عالی فضای مجازی می بایست مسائل مربوط به توسعه دولت الکترونیکی را تدوین کرده و برای قانون گذاری روانه مجلس کند. مجلس نیز با بررسی خط مشی می تواند قوانینی مناسب با این حوزه مصوب کرده و قانون گذاری کند. به عبارتی شورای عالی فضای مجازی ریل گذار دولتی شدن خدمات حاکمیتی در داخل کشور است. تعامل پذیری در دولت الکترونیکی یکپارچه یکی از الزام‌های بسیار مهم است. در این روند زیرساخت‌ها، معماری، فرایند، سرویس و همچنین اطلاعات باید بتوانند به شکل یکپارچه تعامل و همکاری
داشته باشند.
امروز ارتباط موثری با کشورهای دیگر و سامانه های دیگری که در این حوزه فعالیت دارند نداریم. باید با ایجاد ارتباطات موثر کمبودها و کاستی ها در حوزه توسعه دولت الکترونیک برطرف شود. باید ارتباط موثر حقوقی برقرار شود. ارتباطات بین المللی باید تقویت شود. توسعه کسب و کارهای داخلی نیز باید مد نظر قرار گیرد. هرچند در این حوزه اقدامات مناسبی انجام شده اما کیفیت کار نیز باید ارتقا پیدا کند. از لحاظ کمی پیشرفت خوبی ایجاد شده اما مسائل مختلف اعم از تحریم ها اجازه ارتقای کیفی را نداده است. باید ظرفیت های داخلی تقویت شود و زیرساخت ها از جمله اینترنت پرسرعت ارایه گردد. در سال‌های اخیر اقدامات بسیار خوبی در خصوص الکترونیکی کردن خدمات انجام شده است. بنابراین می‌توان گفت حکمرانی الکترونیکی به شکل کلان‌تری از دولت الکترونیکی در سال‌های اخیر توسعه خوبی پیدا کرده است.
در حوزه پیام رسان ها نیز با وجود اینکه چهار یا پنج پیام رسان داخلی شناخته شده داریم تنها از لحاظ کمی تامین شده اند. این پیام رسان ها باید از نظر کیفی نیز تقویت شوند تا راه را برای اجرای کامل دولت الکترونیکی هموار کنند. از سوی دیگر استفاده از ظرفیت های داخلی و خارجی باید مدنظر قرار گیرد.
ضمن اینکه برای اجرایی شدن دولت الکترونیک باید سیستم پایدار برای بهبود محصول در برابر خطرات امنیتی تعریف شود. مسئولان نیز بایستی خدمات ایمن با حفظ حریم خصوصی کاربران ایجاد کنند تا افراد با اطمینان کامل از خدمات دولتی استفاده کنند. مردم باید این اطمینان را حاصل کنند که داده‌های ذخیره‌شده آنها در دیتاسنترها از حداقل‌های لازم برای تضمین امنیت و پیوستگی خدمات برخوردار است. اگر می‌خواهیم دولت الکترونیکی را توسعه دهیم، باید ابر دولت الکترونیکی را در دستور کار قرار دهیم که اتفاقاً در دستور کار هم قرار گرفته و امیدواریم با ظرفیت‌هایی که ایجاد می‌شود، بتوان سرویس مطمئنی را در دولت الکترونیکی به همه مردم ارائه کرد.

همچنین مطالعه کنید:

مشکلات اصناف از ناپایداری قیمتها در حوزه مواد اولیه

به گزارش کسب و کار نیوز، در شرایط فعلی اصناف با رویه های کار، بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.