صفحه اصلی / اسلایدر / بانک جهانی: رشد اقتصاد ایران در ۲۰۲۲ به مرز ۳درصد رسید
بانک جهانی: رشد اقتصاد ایران در ۲۰۲۲ به مرز ۳درصد رسید

بانک جهانی: رشد اقتصاد ایران در ۲۰۲۲ به مرز ۳درصد رسید

کسب و کار نیوز- بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی ایران در سال میلادی گذشته را ۲.۹درصد برآورد و پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ رشد ۲.۲درصدی داشته باشد.

به گزارش کسب و کار نیوز، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به دورنمای اقتصاد جهانی رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۲ را ۲.۹ درصد برآورد کرده است. این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ نیز رشد ۲.۲درصدی داشته باشد و در سال ۲۰۲۴ نیز رشد ۱.۹درصدی را تجربه کند. بر اساس این گزارش رشد اقتصادی ایران در سال میلادی گذشته برابر با متوسط رشد اقتصاد جهان در این سال بوده است. اقتصاد جهانی که در سال ۲۰۲۱ با رشد قابل توجه ۵.۹درصدی مواجه شده بود در سال ۲۰۲۲ نتوانست به رشد بهتری از ۲.۹ درصد دست یابد.

بانک جهانی پیش‌بینی کرده است روند نزولی رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۳ نیز ادامه یابد و در این سال رشد بیشتر از ۱.۷ درصد برای اقتصاد دنیا پیش‌بینی نشده است. کشورهای توسعه‌یافته که تحت تأثیر آثار و تبعات جنگ اوکراین و اختلال در صادرات انرژی از سوی روسیه مواجه شده‌اند رشد اقتصادی ۲.۵درصدی را در سال ۲۰۲۲ تجربه کرده‌اند. رشد اقتصادی این کشورها در سال ۲۰۲۲ کمتر از نصف رشد ۵.۳درصدی آن‌ها در سال ۲۰۲۱ بوده است.

رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه نیز از ۶.۷ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳.۴ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی کشورهای توسعه‌یافته در سال ۲۰۲۳ به رکود اقتصادی نزدیک می‌شوند و رشد فقط ۰.۵درصدی در این سال خواهند داشت، این در حالی است که کشورهای در حال توسعه همچون سال ۲۰۲۲ رشد ۳.۴درصدی در سال جاری میلادی خواهند داشت.

*منطقه یورو امسال وارد رکود می‌شود

اقتصاد آمریکا که در سال ۲۰۲۱ و پس از برون‌رفت از بحران کرونا با رشد ۵.۹درصدی مواجه شده بود در سال ۲۰۲۲ تنها ۱.۹ درصد رشد کرده است. رشد ۰.۵درصدی برای اقتصاد این کشور در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی شده است.

رشد اقتصادی منطقه یورو از ۵.۳ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است و بانک جهانی انتظار دارد با ورود این منطقه به رکود در سال ۲۰۲۳ رشد اقتصادی این منطقه در این سال به صفر برسد.

رشد اقتصادی چین در سال میلادی گذشته ۲.۷ درصد، روسیه منفی ۳.۵ درصد، ترکیه ۴.۷ درصد، عربستان ۸.۳ درصد و هند ۶.۱ درصد برآورد شده است.

همچنین مطالعه کنید:

رویکرد دولت سیزدهم توسعه بخش تعاون است/ تحقق شعار سال با رونق تعاونی‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز ، «حامد ویس کرمی»، معاون امور تعاون وزارت تعاون، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.