صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / ۲۷۰ شهر در تنش آبی هستند/ بدمصرف‌های تهران ۳ درصد کمتر شدند/ زیان ۶۵ هزار میلیارد تومانی آبفای کشور
۲۷۰ شهر در تنش آبی هستند/ بدمصرف‌های تهران ۳ درصد کمتر شدند/ زیان ۶۵ هزار میلیارد تومانی آبفای کشور

در نشست خبری مطرح شد؛

۲۷۰ شهر در تنش آبی هستند/ بدمصرف‌های تهران ۳ درصد کمتر شدند/ زیان ۶۵ هزار میلیارد تومانی آبفای کشور

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره تنش آبی هم گفت: معمولا به صورت متداول 270 شهر در حال تنش داریم که با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در سال گذشته برای تک تک شهرها پارسال خیلی کمتر بود و اعتبارات خوبی تامین شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا، اتابک جعفری در نشست حاشیه ای هیجدهمین نمایشگاه صنعت آب با بیان اینکه در لایحه بودجه بعید است به صورت عددی، بحثی در خصوص افزایش تعرفه وجود داشته باشد و قطعا حکمی خواهد بود، اظهار داشت: همانگونه که وزیر اشاره کرد در حوزه کم مصرف‌ها و مصرف در حد سرانه افزایش تعرفه خیلی محدود خواهد بود و مردم با توجه به وضعیت اقتصادی دچار نگرانی نشوند.

وی ادامه داد: در خصوص بدمصرف‌ها اتفاق‌های خوبی نه برای بالا بردن درآمد که برای اصلاح الگوی مصرف و پایین آوردن مصرف در حد سرانه اتفاق‌های خوبی رخ می‌دهد.

مدیر عامل ابفای کشور با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی در میزان و رژیم آب گفت: باید رویکرد منابع آبی و تامین آب بویژه شرب را داشته باشیم.

جعفری به سه سال خشکسالی در کشور و تبعات ناشی از آن اشاره کرد و گفت: خشکسالی باعث شده که منابع آبی و مخازن سدها روز به روز کمتر شده و باید بیشتر به سمت تامین آب از منابع زیرزمینی برویم.

وی افزود: در صنعت با هماهنگی وزارت نیرو و وزارت صمت به سمت استفاده از پساب و آب‌های غیرمتعارف می‌رویم.

جعفری ادامه داد: برنامه کوتاه مدت در چهار گروه برای شهرها در حال برنامه ریزی هستیم که به صورت اضطراری طرح‌های زیادی تعریف شده که تک تک شهرها بر اساس برنامه ریزی زیر پوشش این طرح ها قرار می‌گیرد.

وی بیان داشت: برای میان مدت هم پروژه های مختلفی تعریف شده و در بلند مدت هم ابرپروژه هایی اجرا می‌شود تا حداقل نیاز مردم در تمام بخش ها را تامین کنیم.

وی درباره تامین آب روستاها گفت: تمام روستاهایی که به آنها آبرسانی انجام نشده و نیاز به اصلاحاتی در خطوط تامین دارند شناسایی شده‌اند که تلاش می‌شود با تجهیز گسترده‌ای که تحت جهاد آبرسانی انجام شده تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار را تامین آب کنیم.

وی با اشاره به ضرورت مدیریت دستکم ۴ میلیارد متر مکعب پساب برای تامین آب صنایع از پساب و منابع آب شور و آب های غیر متعارف اظهار داشت: این اقدام با توجه به نیاز بالای آن برای سرمایه گذاری و با توجه به کمبود منابع ابی که کشور با آن دست به گریبان است به سرعت پیش نمی رفت.

جعفری همچنین درباره سرمایه گذاری صنعت در تامین خطوط انتقال گفت: پساب باید با رعایت موارد بهداشتی تامین و در اختیار صنایع قرار گیرد.

جعفری درباره اقتصاد آب گفت: این امر منجر به این شده که صنعت آب نتواند از محل درآمدهایش مشکلاتش را برطرف کند. عمده پروژه ها از محل اعتبارات دولتی است که خیلی خوشایند نیست، لازم است با اصلاح اقتصادی آب بدون فشار وارد شدن بر مردم به شکلی منطقی شاهد روند رو به رشدی در این زمینه باشیم.

وی در خصوص جایگاه طرح جامع آب در برنامه هفتم توسعه و پیشنهادهای شرکت در خصوص پروژه‌های بزرگ اظهار داشت: یکی از محورهای تعریف شده در برنامه هفتم بحث آب است که قطعا تمام حساسیت‌های بخش آب کشور که در سال‌های گذشته احصا شده در برنامه باید دیده شود.

وی تاکید کرد: حساسیت‌ها باید به شکل علمی دیده شود و تلاش می‌کنیم منطقی دیده و با برنامه ریزی های صورت گرفته عملیاتی شود.

جعفری گفت: وزارت نیرو به دنبال انتقال آب بین حوزه ای نیست مگر در حالت اضطراری و اجتماع مردمی که نیاز به آب شرب باشد.

وی افزود: بیشتر روی احکامی که به بخش آب کشور و تامین آب شرب مربوط می شود کار می کنیم.

وی همچنین گفت: تلاش می‌کنیم با کم کردن هزینه‌های نیروی انسانی و عملیاتی و با استفاده از ابزارهای مختلف تامین مالی از جمله تعرفه منابع لازم برای اجرای پروژه ها را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره تنش آبی هم گفت: معمولا به صورت متداول ۲۷۰ شهر در حال تنش داریم که با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در سال گذشته برای تک تک شهرها پارسال خیلی کمتر بود و اعتبارات خوبی تامین شد.

وی افزود: پرمصرف‌های ما در تهران که ۴۳ درصد بود بر اساس آمارهای جدید به ۳۵ درصد کاهش یافته و نشان می‌دهد که مردم همکاری خوبی دارند و میزان بد مصرف‌ها ۸ درصد بود که به ۵ درصد رسیده و روند به سمت مصرف در حد سرانه پیش می‌رود.

جعفری گفت: در سال گذشته شهرهای محدودی از جمله همدان و شهرکرد را داشتیم که دچار تنش آبی شدند. در یک سری شهرها هم با برنامه‌های اضطراری تنش آبی مرتفع شود.

وی با بیان اینکه ما در حال حاضر ۶۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته داریم، گفت: یکی از دلایل هزینه های بالا و تعرفه ها و دیگری اینکه به دلیل مجزا بودن شرکتهای ابفای شهری و روستایی شرکتهای روستایی جذب نیروی بالایی داشتند به طوری که اکنون ۸۰ هزار نیرو داریم که هزینه ها را بالا برده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: خط قرمز غیر قابل تغییر ما بحث کمیت و کیفیت بویژه کیفیت آب است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین گفت: برای تامین هر متر مکعب دولت حدود ۱۰ هزار تومان هزینه می‌کند که این رقم برای مصرف کنندگان در بخش خانگی فقط هزار تومان است و زیان ۶۵ هزار میلیارد تومانی انباشته ناشی از این اختلاف قیمت بوده است.

وی بیان داشت: به مقدار خیلی زیادی می توانیم هزینه ها را پایین بیاوریم. بخشی از این زیان را می توانیم از طریق چاه هایی که توجیه اقتصادی دارد و درآمد بیش از حد هزینه است جبران و برای شرکت آب و فاضلاب درآمد داشته باشیم و قراردادهای بیع متقابل هم یکی دیگر از روش های تامین هزینه و جبران زیان انباشته است.

همچنین مطالعه کنید:

هزینه صدور کارت سوخت ۱۰۰‌ هزار تومان شد

به گزارش کسب و کار نیوز، با وجود آنکه تاکنون بیش از دوبرابر تعداد خودروها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.