صفحه اصلی / اسلایدر / افزایش نرخ ارز، لوازم خانگی را گران نکرد/ بازار راکد است
افزایش نرخ ارز، لوازم خانگی را گران نکرد/ بازار راکد است

افزایش نرخ ارز، لوازم خانگی را گران نکرد/ بازار راکد است

کسب و کار نیوز- رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، هر گونه افزایش قیمت لوازم خانگی خودزنی است و در صورت گران کردن، محصولات را باید در انبار نگه داشت.

به گزارش کسب و کار نیوز، بررسی بازار لوازم خانگی طی بازه زمانی یک ساله نشان می‌دهد که به دلیل کاهش قدرت خرید جامعه و عدم همخوانی قیمت‌های موجود در بازار و درآمد مردم، خرید و فروش در بازار لوازم خانگی نسبت به سنوات قبل به صورت محسوسی کاهش یافته است.

آنطور که فعالان بازار لوازم خانگی می‌گویند در حال حاضر حتی با قیمت‌های کارخانه هم برای محصولات خریداری وجود ندارد و موارد خاصی مثل متقاضیان خرید جهیزیه در بازار حضور دارند و مردم مگر به ضرورت از خرید لوازم خانگی سرباز زده و این گروه کالایی را از اولویت‌های خرید خود خارج کرده‌اند.

به گفته فعالان بازار، شرایط به سمتی رفته است که تقریباً طی دو سال گذشته تعمیر لوازم خانگی به جای خرید رونق گرفته است؛ به گونه‌ای که در بسیاری از روزها مغازه داران ۳ یا ۴ قلم کالا می‌فروشند و انبارها از ابتدای سال تاکنون به ندرت خالی شده‌اند.

افزایش نرخ ارز، موجب گرانی لوازم خانگی نشد

در این رابطه اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: اگرچه افزایش نرخ ارز روی قیمت محصولات لوازم خانگی تأثیر نگذاشته است و قیمتها تغییری نکرده اما بازار همچنان راکد است.

وی افزود: البته باید دقت شود که با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، هر گونه افزایش قیمت لوازم خانگی خودزنی است و در صورت گران کردن، محصولات را باید در انبار نگه داشت زیرا در حال حاضر هم خریدار خاصی در بازار نیست.

پازوکی تصریح کرد: کسی که قبلاً با دو ماه پس انداز می‌توانست یک ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک بخرد اما هم در شرایط فعلی اگر ۶ ماه هم پس انداز کند باز نمی‌تواند این کالا را بخرد. بنابراین زمانی که کالایی در گروه لوازم خانگی خراب شود، کسی نمی‌رود کالای جدیدی بخرد بلکه همان کالا را تعمیر می‌کند.

بر اساس این گزارش، وضعیت فعلی بازار لوازم خانگی به گونه‌ای جلو می‌رود که با وجود افزایش نرخ ارز و افزایش نرخ نهاده‌های تولید، اما همانگونه که گفته شد به دلیل عدم کشش بازار، تولیدکنندگان تمایلی به رشد قیمت محصولات خود ندارند، بنابراین به نظر می‌رسد دولت باید راهکار مناسبی برای فروش لوازم خانگی و بازگشت رونق به این بازار بیابد.

همچنین مطالعه کنید:

تمرکز وزارت صمت بر تأمین نقدینگی بنگاه‌های بزرگ و کوچک

به گزارش کسب و کار نیوز، علی گلشنی با حضور در غرفه ایسنا در بیست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.